bugün

ulu türk hakanı abdülhamid han'ın emri ile yapılmıştır.

şöyle ki, kendini bilmez bir şekilde payitahta gelen ve saraya dilekçe ile görüşme talebi arz eden meczup said-i kürdi, molla said-i meşhur mahlası ile nihayete erdirdiği dilekçesinin içeriğinde, kürdistan'da eğitimin türkçe yapıldığını, kendisinin buna karşı olduğunu ve kürdistanda kürtçe eğitim yapılması için üç okul açılmasını talep etmektedir.

Bu dilekçeden sonra Said-i Nursi, Abdulhamit han tarafından mişahade için toptaşı Akıl hastanesine gönderilmiş ve bir süre orada tutulmuştur.
yalandır. ancak said nursi hz. rahat tavırları ve söyledikleri nedeniyle abdulhamid han ile görüstürülmeden akıl hastanesine sevkedilmistir bazı devlet adamları tarafından. ayrıca said nursi türkce ögrenmek zorunludur diyen bir alim.

insanlar ne kadar kansız yalancı olabiliyor di mi?

edit: 2. abdulhamid'in emri ile olduğu yalandır.
said-i nursi'nin hayatını bilmeden bu olaya yalan diyen kansızlar, said-i nursi'nin hayatının bu önemli kesitini "birinci musibet okulu" olarak adlandırdığını da bilmezler şüphesiz.

netice itibariyle bana da "atatürk akıl hastanesine kapatıldı" deseler, ben de küçük bir şok geçirirdim.

tescilli deli said-i nursi'nin ondan daha deli müritleri, hadi bunu da açıklayın...

(bkz: toptaşı bimarhanesi)
akıllı adam, zaten yemek yediği tasa sıçmaz.
tımarhane yerine kuyuya kapatılmalı idi.

bu sırada rahmetli hitler-stalin-kuyucu murat paşa-joseph mengele vb insanlara bir fatiha.
(bkz: hz ali risale i nur u alkışladı)

bunu diyen birini tımarhaneye kapatmak gayet mantıklıdır.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Said_Nurs%C3%AE
bi tane salağın aklınca eğlenmesidir.