bugün

sebeplerinden biri

"Evlenmek benim sünnetim (girdiğim yolum)dur. Kim benim bu yolum ile amel etmez (bundan yüz çevirir) ise, benden değildir. Evleniniz çünkü ben (kıyamet günü) diğer ümmetlere karşı çokluğunuzla iftihar ediciyim. Kimin evlenme harçlığı var ise evlensin. Kim (bu masrafı) bulamazsa (nafile) oruç tutmalıdır. Çünkü;şüphesiz oruç sahibi için şehvet kırıcıdır.
(Sünen-i ibn-i Mâce, Cild-5, Hadis No: 1846; Feyz’ül-Kâdir, Cild-3, s.269; Muhtar’ul Ehadis’in-Nebeviyye,Hadis No:477, s.295; Kırk mevzuda kırk Hadis kitabı, Hadis No:7, s.490, 1863; Gunyet’üt-Talibiyn, s.137; Kütübü Sitte, Cild-17, HadisNo:6573; Sünen-ü Ebû Davud, Cild-8, Hadis No:2050; Ramuz’ul-Ehadis, Hadis No: 3143)"

sahih hadisine ve çok sayıdaki diğer hadislere:

http://www.mumsema.org/is.../43406-evlenmeyenler.html

rağmen ve de imkanı olduğu halde evlenmemesidir. fethullah gülen'in de hali malum...

kürdicilere bakarsanız bu tutumun sebebi:

1- islam'a hizmet etmekten, hapiste yatmaktan imkan bulamaması ve

2- ahir zamanda evlenmemenin evlenmekten daha hayırlı olduğunu anlatan bir takım uyduruk hadislerdir.

iddialarının yanıtı ise şöyledir:

1- peygamber ve sahabeleri islam'a hizmet etmemişler midir? 13 yıl mekke'de müşriklerin baskısı altında yaşarken bile evlenmeleri nasıl izah olunur? said-i kürdi'nin hapiste yattığı yılların toplamı sadece dörttür. sürgünde olmak evlenmemeye bahane olmaz. kaldı ki bu şahıs özgür olduğu osmanlı zamanında da evlenmemiştir.

2- o hadisler uyduruktur. kaldı ki uyduruk olmasa bile ahir zamanın ne zaman olduğu bilgisi, kuran'da açıkça ifade edildiği gibi, peygambere bile verilmemişken, said-i kürdi bu bilgiye nasıl ulaşmış olabilir? madem ulaşmış, ahir zaman ne zaman başlamıştır, ne zaman bitecektir neden açıklamamıştır? ahir zamanın bilgisine sahip olduğunu iddia etmek küfürdür.
yalancı müritlerin ashab-ı suffa'dan örnek vererek inkar etmeye çalıştıkları gerçektir.

ashab-ı suffa aşırı yoksul sahabelerden oluşuyordu ki en yoksullarından biri ebu hureyre idi. buna rağmen hepsi ya peygamber döneminde ya sonra evlenmişti. örnek verilen ebu hureyre'nin durumu:

--spoiler--
Hz. Peygamber devrinde maddî imkânsızlık yüzünden evlenemeyen Ebû Hüreyre, daha sonra Basra Emîri Utbe b. Gazvân’ın kız kardeşi ve Hz. Osman’ın baldızı Büsre ile evlenmiştir. Önceleri yanında hizmetçi olarak çalıştığı bu hanımın Ebû Hüreyre ile evlenmesi ondan hoşnut olduğunu göstermektedir.
--spoiler--

http://sonpeygamber.im/8/6/ebu-hureyre-ra

bak hala ahir zaman hadislerinden söz ediyorlar! "peygamberin bile bilgisinin olmadığı kuran'da açıkça ifade edilen ahir zamandan sizin nasıl bilginiz olur?" sorusuna yanıt veremiyorlar. huylarıdır, işlerine gelmeyen soruları atlarlar!..

evlenmekle çok veya az hadis rivayet etmenin ne alakası vardır? peygamber kendisinden çok hadis rivayet edilebilmesi için bazılarının evlenmemesini uygun bulmuş olsaydı buna ruhsat veren bir sözü olmaz mıydı? evlenmeyi teşvik eden, evlenmemeyi çok ağır sözlerle kınayan şunca hadisi ne olacak?

sonra? "evlenmek farz değil, sünnettir" diye sünneti küçümsüyorlar! bunu yapanlar kim? said-i kürdi'nin sayıklamalarına ilmi eleştiri getiren abdullah tekhafızoğlu'nun kitabını, kendisini tanımadıkları halde "üç ay içinde üç sünneti yerine getirmiş mi?" diye su-i zan edereki okumayı reddedenler!

"vakıflık" diyor! kendi jargonlarında ruhbanlığa koydukları tanımdır. islam'da vakıflık, evlenmeyerek kendini dine -sözde- adamak var mıdır? bunlar papazlara hizmet ede ede papaz olmuşlar!..

nurcu denilen soytarıların, müşriklerin, münafıkların ipliğini pazara çıkaracağım, kimsenin şüphesi olmasın.
dövme yaptıran, pantolon giyen kadını bile "kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o onlardandır." hadisi ile kafir ilan eden soytarıların, işin ucu kendi şeyhlerine dokununca bin dereden su getirmesine sebep olur.

peygambere nasip olmayan fedakarlık, büyüklük said'e nasip oluyor. vay be.
(bkz: nurcular ile katolikler arasındaki benzerlik)
şerefsiz yobazların "evlenmeye iki ayyaşla uğraşmaktan fırsat bulamamış olabilir" diye izah getirmeye çalıştığı gerçektir.

ulan köpek, bir kere ayyaş senin gibi susak kafalılara denir. içmene bile gerek yok.

ikincisi, bu puştun yazdığına bakarsanız sanırsınız ki said-i kürdi kundaktan çıkma yavruydu! kendisi 1877 doğumluydu, cumhuriyet kurulana kadar da mı vakti olmadı?
Onu salla da biz evde kaldık amk. Bu gidişle rahip olacağımız doğrudur.
sag eliyle evlenmis olabilir. buyutmeyin.
--spoiler--
“Gençler! Kimin maddi imkânı varsa hemen evlensin. Kim de maddi imkân bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (Buhari, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

Enes b. Malik radıyallahu anh’tan: Üç kişi Peygamberimizin hanımlarının evlerine geldi ve onun ibadetinin nasıl olduğunu sordular. Kendilerine Peygamberimizin ibadeti anlatılınca onlar bu ibadeti az görüp: “Biz nerede, Peygamber nerede? Muhakkak Allah Peygamberinin geçmiş olan ve gelecek bütün günahlarını bağışlamıştır (bizim daha çok ibadet yapmamız lazım)” dediler. Bunun üzerine içlerinden biri: “Ben artık geceleri daima namaz kılacağım”, dedi. Bir diğeri: “Ben de daima oruç tutacağım”, dedi. Üçüncüsü de: “Ben de kadınlardan ayrı yaşayacağım, hiç evlenmeyeceğim”, dedi. Onlar bu sözleri söylerken Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem onların yanlarına çıkageldi ve:

“Sizler şöyle şöyle söyleyen kimselersiniz ama dikkat edin! Allah’a yemin ederim ki, ben sizin Allah’tan en çok korkanınız ve en çok takvalı olanınızım. Bununla birlikte ben oruç da tuta­rım, oruçsuz da bulunurum. Namaz kılarım, fakat gecenin bir kısmın­da uyurum da. Kadınlarla da evlenirim. (işte benim sünnetim, hayat yolum budur.) Her kim benim bu sünnetimden (hayat yolumdan) yüz çevirirse, o benden değildir” buyurdu. (Buhari, Nikâh, 1; Müslim, Nikâh, 5 (1401)

Ebû Eyyûb radıyallahu anh’tan: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Dört şey tüm peygamberlerin sünnetlerindendir. Utanma duygusu, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek.” (Tirmizi, Nikâh, 1)
--spoiler--

hadisini ve evlenmeyi teşvik eden kuran ayetlerini gözardı etmesinden ve de bazı müritlerini "vakıflık" (ruhbanlığın bunların jargonundaki karşılığı) adı altında evlenmemeye teşvik etmesinden çıkan sonuçtur.

kuran'da ve sünnette "kendimi islam'a vakfettim, islam'a hizmet edeceğim" diyenlere ruhsat verildiğine dair tek bir delil yoktur. böyle diyenin papazdan farkı kalır mı? islam'da insanların gönüllerine göre ölçü koyması, istisna icat etmesi var mıdır? ruhban hayatı yaşamak islam açısından makbul bir şey olsaydı, konuyla ilgili bir ayet veya hadis olmaması mümkün olabilir mi?

nurcular ashab'ı suffa'yı ileri sürerler ama onlar da ya evliydi, ya ilk fırsatta evlendiler. bekar olanlarının bekar olmasının sebebi yoksulluklarıydı.