bugün

sahip olduğun ön yargı seni bir çok güzel tecrübeden mahrum bırakabilir. bu bir seyahate çıkmamakla, bir yemeği tatmamakla, bir insanı tanıma evresine girmemekle, güzel bir kitabı okumamakla ya da kaliteli bir filmi izlememekle meydana gelebilir.

kendimden örnek vermek gerekirse tek bir örnek. sadece tek bir örnek. fazlası değil. bundan yıllar önce fulp pikşın filmini izlemeden önce filme ön yargılıydım nedensiz bir şekilde. bunu yıktım ve o süreçten sonra tam 9 kere izledim.

ve o zamandan bu zamana şunu fark ettim. twist sahnesini bilirsiniz. modum o an ne durumda olursa olsun, hayatımda yüzümü güldürebilen tek video olmayı başardı ön yargılarımı yıkarak. sizde varsa ön yargılarınız kurtulun lütfen. iyi geceler efenim. *
genelikle beni yanıltmaz. notunu verdiğim kişiler üzerinde yanılmadığımı görmek beni mutlu ediyor. beni dinlemesini söylediğim kişiler de darbeyi yediklerinde "keşke seni dinleseydim" diyorlar. keşke zamanında dinleseydiniz ne diyeyim.

bazen iyi bazen kötüdür.
önyargısız olduğum önyargımdır.
Kadınlar sinsi geliyor. Ne bileyim biz erkekler olarak, ne yapıyorsak alenen yapıyoruz. Öyle gizli saklı yok. Mesela küfür, cinsel içerikli şeyler vs. Her şeyi... bunları yapabilmeyi ovdugum için yazmadım yanlış anlamayın. Demek istediğim: mesela kızların yanında deli gibi seks muhabbeti yapıp ya da sadece kız arkadaslariylayken küfür edip... Erkekli bi ortama girince adeta bir Sümeyye ye dönüşen kızlar çok sinsi ve iticiler. Böyle hanim hanımcik görünmeye çalışmaları falan...

Ha ne yapıyorsa ayan Beyan, gizlemeden yapan kadına bir şey demiyorum saygım sonsuz. Yaptığı yanlış bile olsa saygı duyarım! En azından ortama göre değişmiyor derim.

Ama işte çoğu kadın böyle değil ne yazık ki.
Sebepsiz bir şekilde Şirketlerin personel müdürlerinin gıcık tipler oldukları .
Herkesle arası iyi olan, herkesle selamlaşan tiplere önyargım var. Güvenilmezlerdir. Tecrübeyle sabit olması sebebiyle değişecek gibi de görünmüyor.
- fiziksel görüntülerine fazlaca önem veren insanların genellikle sığ insanlar olduğunu düşünürüm ki; en başta kendim böyle bir insan olmama rağmen.

- şiir sevmeyen insanların birini gerçekten çok sevebileceğini düşünmem.

- hayırlı cumalar mesajı atan insanlara nedenini bilmediğim derin bir güvensizliğim var.

- ve son olarak bir insanın gülüşü ve güldüğü şeyin kişiliğine dair fazlaca ipucu içerdiğini düşünürüm.
insanı yıpratan ve yavaşlatan bir olgu.
önyargılı olmak kişiyi kendi yapan bir özelliğidir. önyargılı olmak kötü değildir. önyargılı olduğun konuda eğer yanlış olduğunu görmüşsen ve kendini değiştirmiyorsan işte o zaman sen kötüsü. önyargın yoksa sen hiç kimsesin.
Yaşlı dedelerin eli öpülmez. ( Bkz: köpeğe tecavüz eden Kayserili dede )
o kadar çok konu var ki önyargı yapılması ve yapılmaması gereken. Sanırım herşey hakkında. merak duygusu bittiğinde, önyargı yapabileceğim başka bir tecrübe kalmayacak. Bu yüzden asla kaybetmeyeceğim özellik.
hiçkimse durduk yere önyargılı olmaz. önyargıyı yaratan yaşanmışlıktır. insanların diğer insanlara yaptıkları ve yaşattıkları, bir gruba önyargılı yaklaşmanıza sebep olur. bir ırkın başka bir ırktan bir kişiye nefret beslemesi bu önyargı ile gelişen duygudur.

önyargısız insan hemen hemen yoktur çünkü mutlaka ve mutlaka hayatının dönemlerinin birinde haksızlıpa uğramıştır. bu da insanı önyargılı olmaya sürükler.

önyargısı fazla olan insanlar ise genellikle yalnızlardır, hayatlarına insan kabul etmezler, kabuklarına çekilirler çünkü canları birkaç kez yakılmıştır.
iki yüzlü insanlara karşı tutumumdur. Bunuda yenmeye çalışıyorum fakat hep beni haklı çıkartıyor çok sinir oluyorum.