bugün

Türkiye'deki internet sonuçlarında aramalarda ilk beş listesine giriyor.

Yayınlanan araba ilanları herkes tarafından görülüyor ve fark ediliyor. Bir araç kendi değerinin üç katına antika olmasa dahi fiyatlandırmaya kadar gidiyor.

https://www.sahibinden.co...model-308-825507631/detay

Bu aracın fiyatı 60 bin TL olarak yazılmış. Yok başından önce ki benzer fiyat ise 45 bin TL. Şuan için bu markanın sıfır aracını en düşük 130 bin e alabiliyorsunuz.

Megan

https://www.sahibinden.co...ekno-plus-824649521/detay

Bu aracın yılbaşından önce ki fiyatı 45 bin TL.

Polo 1.6

https://www.sahibinden.co...200bin-km-824790794/detay

Bu araç ölmüş. Resmen ölmüş hurda olarak bile kullanmaması gereken araca 48 bin yazılmış. Bu aracın yılbaşı öncesinde ki fiyatı 30 bin...

işin ilginç yanı, alan herkes üzerine para kar ekliyor ve araçlarını değişiyor. Sürekli olarak bir yıl içinde al sat yapılan araçlar hızlı değer artışı gösteriyor. Bunun sebebi ise sahibinden sitesine girip benim arada 55 yazmışlar ama benim aracın koltuk ısıtması var geri stop lambasıda var. Birde benim araçta iki tane ayna var ben 60 yazarım diyorlar.

Eklediğimiz araçlar en düşük bütçeli insanların alacağı sıradan arabalar. ilginç olanı fiyatı değil araçların ölü olmasına rağmen kazandırıyor olması.
Kuzenim 50 bine i20 aldı 65 e ilana koydu bu fiyatta bile hala ilgilenen varsa piyasa bitmiş demektir.
Şu an ben de araba arıyorum ve yılbaşından önce araba almadığım için it gibi pişmanım. Lakin Dünyanın her ülkesinde benzer siteler var. ve hiçbiri 2. El fiyatlarının yükselmesine sebep olmuyor. Hiç hir site veya uygulama piyasayı yukarıya çekmez çekemez. fiyatların yükselmesini sahibinden.com'bağlamak. Türkiye'yi kıskandıkları için dış güşler doları yükseltiyor demeye benziyor. Ne olmuş da yılbaşından sonra fiyatlar uçuşa geçmiş acaba. Sebebi ne? Ötv kdv ve mtv vergisine yapılan bimdirmeler olabilirmi acaba. Sen sıfır bi arabanın fiyatının iki katı kadar vergi alırsan 2. El fiyatları da otamatik olarak sıfır fiyatlarını takip edecekdir. Hatta bazı araçların 2. Eli sıfırından bile pahalı şuan sebebi ise piyasa da sıfır araba yok. Çünkü satılmıyor üstüne bir de corona ve ekonomik kriz de tuz biber olarak eklenince satışlar dibi gördü. Bu dolaylı yoldan payasaya arz edilen 2. El araç sayısının da düşmesi demek. Bir şey ne kadar az ise fiyatı da o kadar yüksek olur. Yüksek fiyatlar yüzünden sıfır araba almaktan vazgeçen insanlar da 2. Ele yönelince fiyatların katlanması gayet normal. Corona yüzünden bir miktar düşüş olsa da hazirandan sonra muhtemelen tekrar yükselişe geçecek fiyatlar. Yıl sonuna kadar 50 bin olan araçlar 65 70 olabilir. Yılbaşından sonra götümüze sokulan vergi kazığına göre piyasa tekrar fiyatlanacaktır. Aşağı yönde olacağını da sanmıyorum açıkcası.
Letgo veya arabam.com ne olacak.
Facebook bile ilan ağı kurdu.
özellikle araç-daire-arazi fiyatlarında söz sahibi sitenin kapatılması isteği.

aracınızın fiyatını bir üstteki ilan belirliyor. kapatılması makul bir istek değil tabi ki de, lakin özellikle araç fiyatlarına bir düzenleme getirilmeli. adam içinde fabrika kokusu var deyip kendine göre kıymet biçiyor.
gencolar 2. el fiyatını arabanın sıfır fiyatı belirler. adam istediği kadar o 30 yazıyorsa benimki 35 eder yazsın bunlar münferit satışlardır. çoğu aşağı yukarı arabanın durumuna benzer bir bantta fiyatlanır. (arabanın hasar kaydı yüksek, pert olması falan yoksa). ayrıca şu da var, araçlar kasa değiştirse de, motorlarında bazı farklılıklar olsa da 5-6 yıl önceki modeli ile arasında bariz farklar yok. örneğin passat b7-b8 kasaları ve bunların makyajlı kasaları hemen hemen birbirine yakın arabalar. sıfır b8 kasa pahalı olunca b7 kasalarda pahalı oluyor.
(bkz: serbest piyasa ekonomisi)ni duymamış yazar beyanı. Bu ülkede istediğin malı istediğin fiyata alıp satabilirsin. liberalizm yersen.
Valla bence kapatılması gerekir. Geçen yıl 38.500 e opel astra aldım. Su an 59 60 bin yazmışlar. Ulan insanlar bu parayı nerden bulup alacak? Tamam herşey yükseldi geçen yılki 38.500 bu yıl aynı değil ama bi usul adap olur be kardeşim. Hadi opel neyse Bi tanesi broadwaye 59 bin yazmış. Ulan sizin allahınız yok mu?
En azından burada araba satışı yasaklanmalı bence de. 20 bin liralıl araca 70 bin lira mı verelim napalım?
her şey “piyasada sıfır araba kalmadı” muhabbetinden sonra başladı. bu cümle ikinci el araba fiyatlarında devrim niteliğinde resmen.
Devletin bunu yapmasının yanında bu sektörü kontrol altına alacak bir mekanizma da oluşturup yönetmesi gerekir.

Ahlaki zaafiyete yer açarsan yine aynısı olur...

Bir de bu ikinci el ahlaksızlığı ve rezilliğini aklamaya çalışan arsızlar ve mal bulmuş mağribi gibi onların köylü ahmaklığıyla uydurduğu ikinci el piyasasını sıfır araçla tevil etme belası var...

Hepsi de şöyle ahkam keserek başlar:

ikinci el piyasayı sıfır araç belirler!

Sıfır, yeni, garantili araçların nasıl olur da kullanılmış, canına okunmuş, yapboza dönmüş, partalı sikilmiş ikinci el araçların fiyatını nasıl olur da yükseltebildiğine inananlar ve iddia edenler çıkabiliyor hayretler içerisinde izliyorum.

Hasta mısınız siZ arkadaş? sıfır almayanı sikiyorlar mı? Vasıtaya kıran mı girdi? Araç mı kalmadı memlekette? Fakir mi kalmadı?

Yoo...

Sadece aç köpeklikten ve köylü kurnazlığından fiyatlar yükseltiliyor o kadar!

Bankalar sağolsun, Görgüsüz adamın eline para verirsen böyle olur...

Ya bu memlekette, ülke sınırlarını aştığı an dolandırılma potansiyeli en yüksek varoş tipler katıksız köylülükleri ve yüzsüzlükleriyle millete akıl vermeye kalkıyor; nasıl bir ülke burası, harikalar diyarı gibi...
Türkiye’de 2. El piyasası boku yemiş durumda zaten. Benim de bir aracım var yılbaşından önce 30 bin tlye aldım şimdiki fiyatı 45-55 arasına çıkmış. Diyelimki ben bu aracı satmak istiyorum para ekleyip başka araba alacağım, sıfır araba fiyatları ortada arkadaşlar hadi ikinci el daha iyi bir araba alıcam diyelim onun da fiyatı 20-30 bin artmış olacak. Kim ne derse desin ikinci el fiyatlarına yüzde 50 piyasa etki ediyorsa yüzde 50 de sıfır araba fiyatları etki ediyor. Bugün en tipsiz boş arabanın sıfırı 80bin lere satılıyor. Durum böyle olunca piyasa yükseliyor. 80-90 model arabalara 40-50 bin isteyen kekoları tenzih ederim.
ismiyle bağdaşmayan bir site sadece sahibi olanlar ilan vermeli emlakçı, galerici kaynıyor ve şu an emlak ve araç piyasasında tekel oluşturuyor.

araba fiyatlarının yükselme nedeni sıfır araç fiyatlarının artması. dolar 7 civarından 5 küsürlere düşerken bile araba firmaları her hafta araç fiyatlarını güncelliyorlardı. yılbaşından önce hurda indirimi oldu ama firmalar üçer , beşer fiyat artırdılar. arıyorsun ne kadar 69 bin 1 hafta sonra 75 bin 1 hafta sonra 85 bin derken hurda indirimi kalktı 95, 105 habire zam üstüne zam.

e fiyatıda millet diyor sıfırı 105 se bende 100 yazıy yüzü görende benim ki de 95 eder diye diye ikinci el fiyatı artı. alt seviyede yav hurda 10 binse benim plaka 7 bin eder sonra hurda 15 binse benim ki plakası 10 bin eder e biraz durumu iyi olan benim ki 15 bin öbürü 20 bin derken domino etkisi araba piyasası borum ok bir hal aldı. emlak sektörüde öyle onun evi şu ediyorsa benim evim bu eder.
Mesele sıfır araba vergi değil.
Çok muazzam olan olay,

Ölmüş araba doğan şahin brodway dünya para. 25 bin liraya doğan ne demek? Hadi bunlar peynir ekmek gibi gidiyor.

Polo pego UNO bu araçlar bitmiş tükenmiş araçlar. Normalde boyalı istemeyen kişiler bu araçlara boya masrafı yapıp üstüne ekliyorlar. Bu ikinci el araba piyasası resmen bedava ekmek gelir kapısı.
Sahibinden.com eskiden gercekten sahibinden olan ilanlarla doluydu.

Ne zaman bu cakal zihniyetli emlakci ve galericiler istila etti orayi, boku cikti.
güncel Önemli Başlıklar