bugün

--spoiler--
"Biz 16 aralıkta hicri yılbaşımızı kendi aramızda kutladık elhamdülillah.
ama ben yunus olarak sizlere şunu söylemekten geri kalmamalıyım,sonuçta bilenler bilmeyenleri aydınlatmalı.Kimilerine çok itici gelebilir

Yılbaşı kutlamamak aptalca ve saçma gelebilir,bu kişilerin kendini bağlar.Dileyen çam diker dileyen noel baba olur beni bağlamaz.Ama bir insan ben müslümanım diyorsa onu elbette bağlar.Din babanın ahırı değil ki istediğin keçiyi otlatasın
Noel bizim dinimiz olan islamın nişanı ya da bayramı değildir.Hz isa Aleyhisselam'ı canımızdan çok severiz lakin onu bizim sevmemizle bu işin bir alakası yok,biz tüm peygamberleri canımız bildik.Lakin hristiyanlar Allah çocuk sahibidir dediler ve isa hazretlerine iftira attılar.Rabbimizin buğzettiği,gazaplandığı göklerin ve arşı ala nın titrediği bu durum karşısında saat 12 nin gelmesini ve göbek atmayı hindi kesmeyi bekleyemeyiz biz.En azından benim öyle bir beklentim yok.Onlar benim peygamberimi tanımadılar,kitabımı da kabul etmediler,benim peygamberime çirkin bir karikatür ithaf edecek kadar ileri de gittiler,hala Irak'ın durumu gözler önündedir...''Ben yeni bir yılı kutluyorum noeli kutlamıyorum'' diyorsunuz.ama o zaman müslümansan hicri takvime göre kutla,o gün hindi kesme çam devirip noel baba saçmalığına girme.Baba-oğul-kutsal ruh inancını benimseyenlerin geleneklerini,bir papazın çıkardığı sevgililer gününü ve diğer bilmemne günlerini ben kutlamıyorum.Ne anneler günü nü ne de babalar günü tanımıyorum,kutlamıyorum.''eh fena mı olur annene hediye alırsın hatırlamış olursun''diyenler olabilir,onlar kendileri öyle yapsın.
bence o günlerde insanlar çok yapmacık oluyorlar.''bak sana neee aldııııım'' hadi yaaaaaa ne gerek vardı'''.islama göre anne baba hakkı en üst düzeydir,bir günle o değere kimse karar veremez,hergüne yaymaktır mağrifet.Hele de o günü papazın biri icad ettiyse.Tabi şimdiki amerikan sineması çok tatlı geliyor insanlara.Noel baba geliyor felan ''ho ho ho ben geldim'' bizim müslüman da ''aaa noel baba ne getirdin bana?'' ''sana bir çuval dolusu ateş getirdim yak yak dur kendini''.

Eh be sago ne yaptın?
kimsenin yapamadığını yaptım ne olacak.sanatçı halkını uyarandır demesini biliyorsunuz.sanatçı toplumsal konulara değinmeli diyorsunuz.bu bizim kanayan yaramızdır arkadaşlar.iyice avrupa ve iyice amerikan olduk.Irakta milleti kesiyorlar televizyon başında ağlıyorsun,sonra ''noel baba hani hediyelerim'' diyorsun.Kutladığın şeyi aynen
gayrimüslümlerin kutladığı gibi hatta onlardan çok daha heybetli kutluyorsun.Ben bu konularda hassasım.Nacizane dinleyenlerime bilmiyorlarsa bilsinler mahiyetinde bu konu hakkında yazıyorum.Herkes korkak olmuş,sanki bu din yarın bir gün vefat edecek olan bir yaşlı kadın ya da adam.kimse umursamıyor,kutla yılbaşını iç-mıç-eğlen,ona buna geçir,jingle bells i oku sanki senin için birşey ifade ediyormuş gibi..bu iş ince bir iş lütfen dikkat buyrun.hadi lan ordan delirdin mi demeyin.Kur'anı okuyun.Madem kitabımdır diyorsunuz okuyun.Böylelikle emr-i bil ma'ruf görevimi de yerine getirmiş ve içimi de rahatlatmış oldum.Allah kabul etsin.
Rabbimizin bizden istediğini yapalım.Kim benden nefret ederse etsin.yeterki beni rabbim sevsin.yarın birgün öleceğim,kavuşmak bayramım olsun,çünkü ölenin kıyameti zaten kopmuştur.

saygılarımla..."

Sagopa Kajmer
--spoiler--

Fazla söze ne hacet?
"Nasıl dinliyorsun bu adamı la?" diyenlere de yeteri kadar açık bir cevap olacaktır bu.
Seviyorum düşüncelerini, şarkılarını, kişiliğini.
Neticede aynı yolun yolcusuyuz vesselâm...
(bkz: yılbaşı gavur adetidir götünüzü keserim)
(bkz: kimin umrunda)
iyi güzelde geçen sene bu, 11 yaşında bir çocuğu eşiyle beraber dövüp hastanelik ederek gazetelere çıkmadı mı? yoksa bu bir çelişki midir?
bunu sagopa kajmer mi yazmış deyip dumur olunan hede.
ırak'ta milleti kesiyorlar sizin umrunuzda olmuyor diyen birinin yazısı işte. sen kendi ülkende ölen çocukları ne zaman andın da yurtdışına açıldın şekerr? bu numaralar yıllar önce milli piyango'da tükendi.

ayrıca hz. isa'ya, hristiyanlık'a saygım var diyorsun, papazları neden aşağılıyorsun? cevabını ben verdim yukarda iyi oku. bak oku dedim, ilk emir.
"biri bu adama noel ile yılbaşının ayrı şeyler olduğunu hatırlatmalı" ana fikirli mesajdır.
hadi lan ordan dediğim manasız mesajdır. işte göz önünde olup insanların dini duygularını sömürmek ve yönlendirmek böyle olur. sagopa sen koca bir yobazsın, sana laflar hazırladım. cüppeli ahmet e de selamlar birlikte kutlamışsınızdır elhamdülillah.
aklın yolu bir. allah'da * bir. gönderdiği din de bir. dolayısı ile tüm müslümanların dini konulardaki düşüncesi bir. birbirilerine tanımasalar da bir.
"biri bu halka evlere çam ağacı dikmenin ve kırmızı şapka takmanın yılbaşı olmadığını hatırlatmalı" ana fikirli mesajdır.
kitlesinin 15-18 yaş aralığı olduğunun bilincinde olan bir şarkıcının tribünlere oynamasından başka birşey değildir. yunus, kendisine yazık etmektedir.
"Onlar benim peygamberimi tanımadılar,kitabımı da kabul etmediler,benim peygamberime çirkin bir karikatür ithaf edecek kadar ileri de gittiler, hala Irak'ın durumu gözler önündedir" diyorsunda niye bütün hristiyanları aynı kefeye koyuyorsun ki? bu kadar cahil biri değilsin biliyoruz. yaptığı sadece ergen duyguları kaşımak.

"Böylelikle emr-i bil ma'ruf görevimi de yerine getirmiş ve içimi de rahatlatmış oldum. Allah kabul etsin. Rabbimizin bizden istediğini yapalım. Kim benden nefret ederse etsin. yeterki beni rabbim sevsin" uçmuş artık söyleyecek söz yok.

bir zamanlar siktirin gidin diye şarkı yapan, "karını dağ evlerinde sik pompala" diye sözler yazan adam, "ben raperken boşalırım" diyen adam gelmiş şimdi neler söylüyor.

parayı bulan herkes böyle oluyor sanırsam. bir şekilde kendisini bozuyor. kitlesinin bilinci ile onlara göre hareket ediyor onların ağzı ile konuşuyor. kültürüne dinine rap müzikle sahip çıkmak nasıl oluyor bunu açıklamıyor ama.
(bkz: daha da sagopa dinlemem)
sagopa'nın özüne döndüğünü göstermektedir. darısı diğer "kimliksiz"lere...
"ben yeni bir yılı kutluyorum noeli kutlamıyorum" gerekçesini çürütememiştir. zaten biri de çıkıp "kullanılan" yeni bir takvim yılının başlamasını kutlamanın neresinin kötü olduğunu anlatırsa ömrümce her yılbaşı gecesi kendimi karanlık odaya kapatıcam. hicri takvimi mi kullanıyoruz biz? elbette müslümanlar noeli kutlamaz bunu bilmeyip müslüman olan mı var? ne gereksiz açıklama. anlamıyorum yahu! en anladığım, en çok dinlediğim adamı da anlamıyorum.
tamam sagocum sen git hicri takvim kullan da bize bulaşma dedirten mesajdır.
herif iyice yobaz olmuş. şarkılarıda sözledikleride çok değişmiş. istersen dinini en yüksek seviyede yaşa tamam da bundan banane.
ankara da okuyan bir öğrenci olarak; makam arabalarına yol ver geçsin diyorum ve o günleri özlüyorum be sago.
yarmış mesajdır.
--spoiler--
''ho ho ho ben geldim'' bizim müslüman da ''aaa noel baba ne getirdin bana?'' ''sana bir çuval dolusu ateş getirdim yak yak dur kendini''.
--spoiler--
daha yılbaşıy'la noel arasında ki farkı bilmeden böyle uzun açıklamalar yapması cehalet göstergesidir.
yılbaşı yeni bir seneye girmek onu eğlenerek geçirmektir, noel ise hristiyanların hz.isa'nın doğumunu kutladıkları günlerdir.
adam bunları yazdı yazdı sonra da ''bana müziğimle ilgili yorum yapın, ben din adamı değilim'' diye fırça kaydı dinleyicisine.

alem adam sagopa, bir gün herkes gerçekten tanıyabilir umarım.
yunuz adlı rapçinin saçmalığı. yılbaşı kutlamak bana da saçma gelir, yeni yıl yani ne olacak? ancak noel babaymış, çammış bunlar islam'a aykırı dersen siktir git derim. yaşamasın o zaman bu insanlar hiçbir şeyi kutlamayıp eğlenmeyecekse.
düşman kelimesinin anlamını arkadaş sıfatını taşıyanlardan öğrendim. yepyeni bir yılda sağlam arkadaşlıklar ümidiyle. selametle.
yunus, nam-ı diğer sagopa kajmer'in düşüncelerini dile getirdiğine inandığımız bir deneme yazısı. yazılanlar sagopa'yı destekleyen ya da aynı görüşe sahip olan insanlar ve de "ulen sen kutlamıyorsan kutlama biz kutluyoruz ahan da bu düdüğü de öttürüyorum!" diyenler arasında kalan bir durumdur.

dini baskının ve zorlamanın olmadığı bir toplumda yaşıyoruz. hâl odur ki; müslümanlar cami'de namazını kılıp çıktıktan sonra elhamdülillah müslümanız diyen ve biraz ileride bir kafe'de bira içen insanları görüyorlar. ne onlar birbirine ters birşey söyleyebiliyorlar ne de cami'ye giden gittiğinden, bira içen içtiğinden pişman.

sago dinlemek, onu anlamak demektir. çünkü sagopa kajmer'in şarkı sözleri sözümona şarkı sözleri gibi değil, daha derin anlamlar içerir. bu açıklamayı eğer kendi yaptıysa, bunu kendine bir borç olarak görmüş olabileceğini düşündüyor insana. dediği gibi, sanatçı toplumu bilgilendirmelidir. bu doğrudur. o da üzerine düşeni yapmış ve düşüncelerini kaleme almış.

insanlar o kadar hasbelkader (rastgele) yaşıyorlar ki zaten, bir kanal da somali'deki halk gösterilip yürek burkarken diğer kanalda cümbüşler, tefler çalınıyor. bu durumda insanın aklı ne somali haberinde kalıyor ne de tefli, cümbüşlü kanaldaki eğlencede.

bir taraftan sn. başbakan birşeyler diyorken diğer yandan diğer rakipleri tam tersini diyor. insan neye inanacağını, kiminle yola devam edeceğini zaten bilemez durumda. tabi ki, bu yazılanlar dini inanış için verilen örnekler değil, inananan için Allah'ın varlığı ve tekliği tartışılamaz bile.

sözün kısası şudur ki;

sago'nun dediğinden aldıysan bir pay, sık avucunda senin say. söylenenler gelmediyse işine, bırak kendini hayatın gidişine.

(biraz sertaç ortaç koktu not'un dip'i ama) *