bugün

sagopa kajmer'in 2003 çıkışlı; bir pesimistin gözyaşları albümünün, karanlık damlalar cd'sinin kapanış parçası. kısa olmasına rağmen çok etkileyicidir.

Kemiklerin kırıldı ey rapim, nedir bu çaresiz bakışların, tecavüz arenasında kör savaşçı kılıcın rüzgarıyla savunur oldu onurunu, hep tekil savaşlar ortasında sefili oynadık biz, kefili kim bu hırsızın vekili nerede, şarlatan şu arsızın ipine doladı sahte kültür elçi bozmalarımız, gırtlağımdan astı tavana, boğulmadım! nefesle yazdım rhymeları, ok attı hedefe mista K. Sagoladım beyinleri, yollarımda dikene bassa dahi ayaklarım ben küheylanım ve evliyasıyım rapin, kuvvet aynasında kendimle barışa imza attım, rap'di şahidim, tepdi düşmanın yüzü, tekdi rap yönü, çekti yerleraltı diyarı, sanatı kutsadı ve pekti yüreği nacizhane mc'nin. bilesin satırım kesit cümlesini acizanenin..
sırf sample'daki piyano melodisi için bile sabaha dek dinlenebilecek kajmer eseri.
ritmiyle kendine bağlayan şarkı.
eledim embesilleri şeklinde devam eden ifade.
bucaspor taraftarlarının değişime uğratarak bucaladık beyinleri dediği söz.
beat' i rahmetli baris manco' nun 2024 (ikinci yolculuk) adli eserinden alinma sagopa sarkisi.
bu parça çıktığı zamanlar sagoya karşı bir sempatim vardı. değişen zamanla değişime ayak uyduramayan sago şimdilerde arabesk şarkıcısına benzetilmekte ve doğal olarak ortada sempati falan kalmadı. sagonun bu zamana kadar geçirdiği değişim, rap müzikle alakasız yerlerde adının duyulması rap camiasından da tepki topladı. (bkz: nafile mixtape)
aslında bildiğim ama iki gündür yeniden keşfettiğim şarkı. kısa bir şarkı olduğundan loop'a alıp baştan dinlemesi çok güzel oluyor. hele ki o sondaki piyano sesleri enfestir. her bünyeye dinletilmelidir.
bir pesimistin gözyaşları albümünün en sevdiğim şarkılarından.
--spoiler--
kör savaşçı kılıcın rüzgarıyla savunur oldu onurunu,
hep tekil savaşlar ortasında sefili oynadık biz,
kefili kim bu hırsızın vekili nerede?

--

gırtlağımdan astı tavana, boğulmadım!
nefesle yazdım rhymeları, ok attı hedefe mista k. sagoladım beyinleri.

--spoiler--
beat'i funky c'nin evinde beraberce yaptık. beat'in bizi 3 saat zorlamasından sonra "ver funky c ben evde yaparım." cümlem cem'i kahretti. * funky computerını bunun üzerine kapadı ve ps2 başına geçti. bu ortam içinde sert Müslümanlardan recep funky c'ye dedi ki "onu bunu boşver be gel de şöyle 3'ümüzün okuyacağı bir beat yapalım." funky c'nin 3 saat boyunca bir beat'le uğraştıktan sonra bunu duymasıyla suratı öyle bir hal aldı ki hayatımda en çok güldüğüm anlardan birisini yaşadım. çok uğraştık ama 1 dakika rap yaptım. az ve öz. * funky bro good work!

-sagopa kajmer-