bugün

tiyatrocu lale mansur' un 2003 yılında ortaya attığı iddiadır.

haklıdır lale mansur bu savında.çünkü dünyaya duyarlı olmak, yaratmak ,üretmek solun işidir. bu nedenle sanatcı gerek toplumsal duyarlılığı ve yaratıcılığıyla her zaman içindeki sol felsefeyi dışa vurur.

günümüzde sanatçılarımıza baktığımızda bu sözün doğruluğu anlaşılır.türkiye' de birşeyler yaratan ve ortaya sanat ürünleri koyanlar hep solcu sanatcılardır.(barış manço istisna)
(bkz: necip fazıl kısakürek)
(bkz: mehmet akif ersoy)
sanat insanın ruhunda var olandır, sağı solu bilmem nesi o sunu, bu sunu bağlamaz. içinde sanat ruhunu taşıyan herkes olabilir. saçmadır.
- sağcıdan sanatçı olmaz, olsa olsa veteriner olur.
+ niye, bir şikayetiniz mi vardı ? *

sol görüşlü kişilerce küçük bir ihtimalle kabul görebilecek önerme.

çünkü sağcı da, solcu da, yukarıcı da bilir ki, sanat, siyasetten, ekonomiden, politikadan, dinden..vs. ayrı ama onu yansıtıcı bir şeydir. insana özgüdür. sunulan eser, farklı kesimlerce beğenilse veya beğenilmese de o bir sanat eseridir.
(bkz: sanatçıdan sağcı olmaz)
(bkz: gemi biraz solamı çekiyo konan)
(bkz: doğru söze ne denir)

en azından türkiye'de olmuyor efendim, olmuyor. gerçekler ortada. düşünüyorum onlarca solcu sanatçı sayabilirim. yazarlar, ressamlar, müzisyenler...bu isimlerin alayı sol görüşlüdür. ama gerçek anlamda sanatçı sağcı bulamıyorum. dersiniz ki siyasetçi olur; evet doğrudur -malesef- sağcı siyasetçilerimiz mevcuttur. bakın o olur...

(bkz: doğru söze ne denir)
(bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
çok doğru bir önerme.zira sağcı ve gerçek anlamda sanatcı düşünsek bir elin parmaklarını geçmez bu isimler.
bu lafı söylemek için ya geri zekalı ya da toplum düşmanı olmak gerekir; sol kendini halkın üstünde gören; çakma insancıl bir güruhun zihniyeti olduğuna göre bizim ülkemizde, her iki önerme de muteberdir; solcudan 'gavur' olur; vatansever değil; gavur ile neyi kastettiğimi anlamak isteyenler 'anlayış' dergisinin mart sayısını okumalıdır...
lale mansur'a sonuna değin katıldığım; tabularla, yasaklarla, kurallarla, aidiyetlerle varlığını tanımlayan birinin "yaratıcı" (lütfen kinayeyi seziniz) ve "özgür" olabilmesi mümkün değildir elbet.
Belkide aynı yerde doğup, aynı yerde büyüyen, beraber askerlik yapan, beraber maç izleyen neredeyse beraber nefes alıp veren insanların gruplaştığının göstergesidir.
bu ayrım neden vardır? bilinmez.
ayrıca insanın akılına şu soruyu getirir:
solcular mı satancı oluyor? yoksa solculara mı sanatcı deniyor.
özgürlüğü anlayamamış kalp gözü kapalı ego esirlerinin pek bir sevdiği cümle...
+sağcıdan sanatçı olmaz!
-yaparsan olur.
kafasına at gözlüğü geçirilmiş bi insan sadece önünü görebilir. etrafında olup bitenlerden bihaberdir. sanatçı olabilmek için herşeyi görmek, geniş bakmak gerekir. körü körüne bağlanmakla olmaz, yorumlamak, eleştirmek gerekir. 'madem ki ben insanım, insanları ilgilendiren herşey beni de ilgilendirir.' diyendir sanatçı.

bütün bunlardan sonra gelde sağcıdan sanatçı çıkar bakalım...
lale mansur gençlerin önünü açmış. sanıyorum ki apolitik gençler mutludur bu önermeden sonra.

(bkz: oley)

ayrıca özgürlük var mıdır da özgür olmamaktan bahsediliyor acaba? sağcı dediğimiz insan sağcılığının kölesiyse eğer sağcı olmayan da inançızlığının veya inandığı şeyin kölesidir pekala.
(bkz: solcudan adam olmaz)
lakin rönesans dönemi rahat ortamdan doğmuştur. sağcı adamın da kafası rahattır.*
sanat soyunup, milyonlara kendini göstermekse evet doğru olan önermedir. ama iş sanıldığı gibi değildir. böyle bir laf ortaya atıldımı gerçekten sanatlarıyla bizi bizden alan sağ görüşlü insanlara haksızlık yapılmış olur. insanları sürekli kutuplara ayırmanın ne kadar kötü sonuçlar doğurduğunu bilmeyen, ki azcık geçmişine dönse görebilecek, kişilerin sürekli yaptığı bu kategorize etme çalışmaları yine başımıza bela olacağa benzemekte. hadi hayırlısı.
sagcıdan sanatçı olmaz zannederek sanatı siyasetle karıstırandan sanatçı olmaz seklinde düzeltilmesi gereken baslık.
-cı, -ci yakıştırmalarıyla ne halt olduğunu belli eden düşünce. sen sevmediklerini ötekileştirerek en büyük faşistliği yapıyorsun ama.
solcusu ve ilericisin, hissediyorsun (hani sanatçısın ya o bakımdan) eşitlikçisin, süpersin vesaire.
çok güzel bir örnek geldi aklıma, geçenlerde seray sever i çılgınlar gibi parmaklayan (hatta avuçlayan hatta daha ötesi) zat da sanatçı değil mi, hemi de senin zihniyetinden? devlet sanatçısı hem de! insanın böyle sanatçıya da, ona madalya takan devletin yönetimine de laf sayası geliyor ama ağırbaşlı olalım biz.
bu önermenin doğru olup olmadığına karar vermek için önce sanatı ne olarak algıladığımıza bakmak gerekir. bu ülkede sanat eğer adına soyunulan birşeyse, kokteyllerde boy göstermekse, uğruna herşeyin mübah sayıldığı bir kavramsa, kişilerin sisteme ayar vermek amacıyla bazen insanlıktan uzaklaşmasıysa, aydın sanatçı olabilmek amacıyla "halkım için" adı altında halktan tamamen soyutlanmış bir anlayış geliştirmekse pek tabiki bir neyzenin icra ettiği meslek, bir ebru ustasının yaptığı iş sanat değildir. bu durumda yaptıkları iş sanat olmadığı için kendileri de sanatçı sayılmazlar. ama ne mutlu bizlere ki bazı kavramları kirletmeden iyi iş çıkaranları da üzerinde "sanatçı" yazılı etiketleri olmasa da seviyoruz.
sanat yapmak özgür beyinlerin işidir. sanatçı insan yaratıcı insandır. daha da bir şey söylemeye gerek var mıdır? sağcıdan sanatçı olmaz. bu sav daha da geliştirilebilir. mesela sağcıdan dağcı da olmaz.yüzücü de,bungie jumpingci de * bu tip işler aydın insanların işidir. *
'' sanatçı çoğunlukla solculardan çıkar'' diyerekten düzeltilmesi gereken iddiadır.
gerçekten doğru olan önerme sağcı olup da sanatçıyım diyen insanlara bakarsak.
mehmet akif ersoy: büyük faşist ve alman hayranı bunu ben demiyorum şiirleri diyor
peyami safa:picassonun salak olduğunu düşünen insan
necip fazıl kısakürek: sapıktır
halide edip adıvar: amerikancı