bugün

http://www.safameyhanesi.com

samatya sularında bulunur. gitmek isteyenlere önce hiddet sonrada şiddetle önerilir... efendi gibi rakı içmek için birebir... ulaşımı çok çok kolaydır. taksimden 80T obotüsüne binilir. son durağa gelmeden bir durak önce inilir 40 metre ilerdedir... deniz seki ablamız ayrıca memelerini bu meyhanenin masalarına koyup klip çekmiştir.
yedikulededir. eski meyhane havasını asla kaybetmemiş, müdavimleri ile ünlü, nezih bir mekandır. uzun süredir tarafımdan ihmal edilmiş bu mekan ilk fırsatta ziyaret edilecektir.
yedikulede bulunan eski bir rum meyhanesidir.
on numara mekandır. fiyatlar uygundur.
yedikule'de sur çıkışına yakın bir meyhanedir.
“Güzel bir dünyada yaşamak istiyorsanız siz de öyle bir meyhane bulunuz.”

istanbul’daki ilk senelerimde benim için dışarı çıkmak Taksim demekti.Birbirinin sesini duyamadığın,yüzünü göremediğin gereksiz bir kalabalık içinde olmayı eğlence sandığım zamanlar şükür ki geçti. Eğer sizden önce aynı şehirde okuyan bir ablanız/abiniz varsa eğlence anlayışınız onların tercihlerine göre şekilleniyor. Ben kendi keşiflerime ablamın ritüellerini ekledim meyhanelerle de böyle tanıştım. ilk rakımı Kadıköy’de abimin doğum gününde içip geceyi sensörlü kağıt makinesine el sallayarak noktalamıştım. Daha sonra her cuma farklı bir yere gittik. Eleos,Hasan Balıkçılar,Cumhuriyet Meyhanesi,Balıkçı Sabahattin, Şehir Meyhanesi… Ama birinin yeri hep farklı oldu “Safa”. Yedikule’de gizli saklı bir yer,kurtarılmış bölge.. Mahallenin şu anki harap haline aldanmayın o kapıyı araladığınızda farklı bir dünyaya adım attığınızı anlarsınız.Önce hemen anason kokusu gelir burnunuza,sonrası müthiş bir görsellik…Sağlı sollu her iki duvarda gömme cam dolapların içinde rakı çeşitleri,Ata’nın resmi ve yanına iliştirilmiş “Kulüp Rakı Kaideleri”… Her masada kimi neşeli kimi biraz dertli ama hep diğer masaya saygılı insanlar… Rakı masası muhabbetinin farklı olduğuna inanırım.Ruh halin ne olursa olsun o masada biraz hüzün biraz da neşe vardır.Aklının bir köşesinde sakladıklarını ortaya döken alkol değil muhabbettir.Beni de her seferinde Safa’ya geri getiren işte bu aidiyettir.Garsonların sizi tanıması,arayı uzattığınızda sitem etmesi,masadaki eksiklere selam çakması müdavimi olmanın artılarıdır…Farklı bir havası vardır Safa’nın masalar dolusu yabancıyı bir yudumla ahbap yapar. Benim en sevdiğim Kulüp Rakı’yı bulunduran ender mekanlardan biridir.Paçanga böreği,favası lezizdir.Fiyatları öğrenci halinizin kaldırabileceği kadar makuldur.Tadını kaçırmayacaksanız uğramak gerekir.
eski istanbul havası telaffuz edilen nadir mekanlardandır.
yedikule sur girişinden sonra en fazla 500 metre sonra sağda kalan fiyatları cüzi, insanları içten bir ticarethanedir.

rakısı her yerin her mekanınkine benzemez. zaten her gece dolu olmasının bir nedeni de budur.
yıllarca arkasındaki sokakta oturmuşluğum vardır.
burada içip eve gitmek yaklaşık 2 dakikamı alırdı.
Kulüp rakısı, aynalı duvar, hiç görmediğimiz sevgililerin siyah beyaz fotoğrafları...

bu evrende her cümlenin yüklemidir, safa meyhanesi.
güncel Önemli Başlıklar