bugün

Marki (Marquis) de Sade 'a atfedilen, eski dünya çilecilerinin ( ilk tek tanrılı dinlerin tarikatlarından olan ve dünyayı tanrı'nın çilehanesi olarak gören insanlar) yaşam tarzından araklanmış (bkz: self destruction) belgeleriyle bezeli uydurma şey.

Çok iyi uyarlanmış, uydurulmuş olsa da aslında, literatüre geçirildiği gibi, de Sade, acı çekmekten hoşlanan ve yaşamı sırf acı çekmek kanalıyla yorumlayan bir tarikat lideri değildi. Bu yüzden sadizm tabirini kullanırken dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Yobaz bilimciler her daim yaşadılar ve çok fazla sahte bilgi ürettiler.
Sad ing. Üzgün manasına geldiğine göre başkalarını üzmekten, acı çektirmekten zevk almaktır.
Kedi kesmek isterdimdemekisterdimamaisteyemiyorum.
Sadistim...
Ve bu psikolojide olmayanların anlamayacağı bir duygudur.
Cinsellik ile bağdaştırılmış hep ancak konu sadece cinsellik değildir.
Sadist acı çektirmekten hoşlanır.
Ancak çektirdiği acı sadece cinsel bir zevk demek değildir.
Ruhu tatmin etmektir.
Özellikle itaatkar bir mazoşist olduğu zaman büyük bir haz verir.
Bağlamak, acı çektirmek, emir vermek, bir insanın her adımında, her yudumunda, her lokmasında, her nefesinde olmak...
Psikolojik bir sorun olarak görülür ve kimse bu duygularını rahatça ifade edemez ülkemizde (çoğu şeyde olduğu gibi)
Bir kadın ile buluşup onu sadist olduğumu söylediğimde çoğu zaman aldığım tepki farklıdır.
4 yıl boyunca bunları yaşadığım kişinin yurt dışına gitmesi ile sonuç hüsran...
içinde bu duyguları barındıranlar bilir ki, normal bir ilişkiden bir süre sonra sıkılırlar.
Çünkü arzu ve isteklerini yapmak isterler ancak ilişkide olduğunuz insan bu arzuları yerine getiremez.
Bu konuyu konuşamazsınız.
içinizde yaşarsınız.
Ancak ben açıkca söylüyorum.
Çünkü ben olduğum kişiyim...
Freud'un kuramına göre doğru hedefe yönlendirildiği vakit çok da sakıncalı değildir. Ama aynı zamanda freud'a göre "her sadist mazoşisttir". Buna en güzel ve yerli örnek kanımca şudur:

(bkz: Mazlumu getirin bana)

Cinsel sadizmde ise, sadist fantazi eğer cinsel birleşmeye tahrik ediyorsa ve cinsel birleşmeyle son buluyorsa, sakıncalı bir durum yoktur.

Sado ve mazo ile.
mazoşistim .
Sadi celil cengiz hayranlığıdır.
(bkz: kemalizm)
(bkz: Marquis de Sade)
Seksin üzerine kurulu olduğu temeldir.
Sikmek sadistçedir, sikilmek mazoşistçe.
Sade'ın bence en güzel yapıtı olan justin isimli kitapta nedenselliği irdelenmektedir.
arada bir ; ''ulan acaba bende de var mı'' diye şüphe ettiğim duygu ve davranış eğilimi.
günümüzde yanış kullanılmaktadır. Sadizm karşısındaki insana acı vermekten seksüel bir haz duymaktır. Aynı şekilde mazoşizm de kendisine verilen acıdan seksüel bir haz duymaktır yani. Kendisine zarar vermekten hoşlanan bundan cinsel bir haz duymayan insan mazoşist değil psikopat eğilimleri olan biridir.
"organizmanın mekanik yönlerini sergilemek, sadistin ısrarlı eğilimidir. denebilir ki sadist, insan organizmasını mekanizma imgesiyle ikame etmek üzere yola çıkar."

(benjamin-pasajlar)
(bkz: peter kurten)
yeşilçamda anlatılmak istenen en bariz örnek naçizane olarak budur:

http://www.youtube.com/watch?v=CF2PpJWJ9Gg
sadizm doğuştan kişide var olan, eylemleri peynir ekmek yer gibi kişiye normal gelen olgudur. uzun işkenceler sonucu kişi sonradan sadist de olabilir mazoşist de. ama sadist olmayanların anlayamayacağı, engellemesi çok zor olaydır.
internette araştırdıklarınızdan çok daha fazlasıdır.

marquis de sade, sacher-masoch gibi yazarlardan tutun da, dominant karakterden submissive karaktere kadar incelenmesi gereken kavramlar bunlar ki açık konuşmak gerekirse aktif bir cinsel hayatın yanında sadist bir yapıya sahip olan biri olarak, bir kadının kalbini kazanmanın tek yolunun ona işkence etmektir ki bu işkence illa ki fiziki olacak diye bir kaide yok.

zevk her zaman acının kalbinin attığı yerdedir.

sade'ın dediği gibi; ''dürüstlük mü? biz bunu bilmeyiz. insanlık mı? tek zevkimiz her kuralı yıkmaktır. din mi? bizim için boş bir inanç, dini tanıdıkça daha çok aşağılıyoruz; yakınlık... arkadaşlık... adaletlilik? bunlardan hiçbiri yok burada sevgili kızım.

burada egoizm, acımasızlık, ahlâksızlık ve en üst düzeyde inançsızlıktan başka bir şey bulamayacaksınız.''
sadizm kısaca 'senin bedenin, benim kararım' cümlesiyle açıklanabilir.
isim babası, yıllarını hapishanelerde geçiren marquis de sade'dir. herhangi bir kitabını okumak, nedenini anlamanıza hemencecik yardımcı olacaktır.

(bkz: sodom un 120 günü)
Sadizmin Babası için:

http://www.eskimeyenkitap...ocuk-marquis-de-sade.html

http://www.eskimeyenkitap...tak-odasinda-felsefe.html
sadizm duygusuzluk şeklinde gelişen bir duygu durum bozukluğudur. insan hissizlğini başkalarının acılarında gözlemlediği hisleri anlamaya çalışarak hissetmeyi dener. deri giysilere ve eşyalara aşırı para harcama ve ilgi görülür. yönetmek duygusu hükmeder kişiye. kırbaç ve benzeri aksesuarlara yönelik ilgisi vardır vs.
acımasızlıkla karşılaşmış ve acımamayı öğrenmiştir belki. kalpsizleşmek ve acı çektirmekten umarsız haz duymaktır.
(bkz: bir sadist ile bir mazoşistin aşkı)*
otorite ve iktidar olarak; aşağılama, işkence yapma, ceza verme, itaat ettirme vb. kullanarak cinsel doyuma ulaşma.
(bkz: salo o le 120 giornate di sodoma)
bir örneği için (bkz: deniz kaplumbağalarına işkence)
Alm . Sadismus , Fr . Sadisme , ing . Sadism
güncel Önemli Başlıklar