bugün

ay boyunca masa başında kıçını yayarak oturan veya işçi bile olsa elini etliye sütlüye bulaştırmayı seçmeyen insanlardır bunlar. maaşını aldıktan sonra sayarken beli ağrır ve yorulup eve giderler. tüm ayın yorgunluğu vardır üzerinde. boru mudur? sen ay boyu hiç çalışma sonra bi versinler tomar tomar parayı ve say desinler! olcak iş değil... nerde bu devlet!?

- hanım, suyu aç hemen banyoya girip yatıcam...
- noldu bey?
- maaşı saydımda...
- ay ay dur o zaman ayaklarını da yıkarım birazdan, geç sen içeri...

(bkz: cmylmz)
(bkz: salla başını al maaşını)
(bkz: rantçı)
çalışmayandır. buna rağmen tonla para kazanır. kazanır mı? kazanmak emek ister tabii.
üst düzey yöneticiler ve patronlar grubunda olan çalışandır. bu tip insanlar sadece sermaye koyar ve çalışanlarının üstünden para kazanırlar. yoksa emek olmadan para olmuyor. gece gündüz çalışıpta hiç maaşını sayarken yorulan insan görmedim ama görmek isterdim. keşke emek vererek çalıştığımızı hakkıyla alabilsekte para sayarken yorulması kalsa.
kapitalist sistemin fahri liderleridir. yanlarında nasıl olsa komik bir rakama çalışan işçileri vardır.
sadece üst düzey değil maalesef ama maalesef devlet sektöründe çalışan bir çok -benim gördüğüm- işçi bu durumdadır. burada kurum ismi vermeye gerek yoktur ancak bu kişiler sadece para sayerken değil batak oynarken ve dakika başı çay içerek de yorgunlıktan bitab düşmektedirler.

+ne kadar alıyorsun necmi usta?

-az be yeğenim, bin sekizyüz liracık.
az zamanda büyük işler başarmış öncü kişi ya da kişiler. hortumcular, tokatçılar, tüyü bitmemiş yetimin tüyünü tıraş edip yastık içi yapan namertler. güzellikleri ile baş döndüren afeti devranlar, mankenler, modeller, iş görmez ancak iş bitirici popçular, topçular ve lolipopçular.
(bkz: katar da memur olmak)
genelde kendileri devlet memurudur. örneğin; okullarda bütün gün oturmalarına rağmen çok matah bir iş yapıyormuş gibi gezinirler. birde o kadar havalı olurlar ki sanarsın okul müdürü yahu. bir işin düşer yanlarına gitmek zorunda kalırsın, rahatını bozduğundan dolayı olsa gerek en ufak bir şeyde çemkirmeye başlar yüzüne tüküre tüküre. üniversite okuyan arkadaşlar daha iyi bilir öğrenci işlerindeki memurları. Oturdukları sandalye götlerine yapışır inşallah...