bugün

“derisini değiştiremeyen yılanlar ölmeye mahkumdur.” Der ve ekler Nietzche, “bu durum düşüncelerini değiştiremeyen zihinler için de geçerlidir”.
Bi arpa boyu yol alamaz. Öküz gelip öküz gidenler bunlar işte.
Bazı konularda sabitlik iyidir istikamet sahibi olduğunu istikrarda devam ettiğini gösterir.tabi bu hata ve günahlar için geçerli değildir.
yüksek inat çıtası.
anlamamada zirve yapan köstek abidesi.
en çok keşkeye bunların sahip olduklarını düşünüyorum.
bence çok sakıncalı bi durum. adama bir şey anlatıyorsun kendisini fikrini savunmaya anlatmaya o kadar çok kaptırmış ki dinlemek için direnmiyor bile. ne kadar bahsederseniz bahsedin mantığı kavramak istemiyor. eksik yönlerinizden vurarak anlamamak için çabalıyor. diğer görüşlere saygı duymuyor falan fistan. kısacası güzel bir şeyi savunuyor olsa bile sabit fikirli insanlar çevreye zararlı yani.
ne dersen de kendi bildiğinden vazgeçmez. ona bir şey anlatmaya çabalamak duvarlarla konuşmak gibidir. değişim karşıtıdırlar. sabit fikirli olduğunu anladığınız an oradan sakince uzaklaşın. bırakın istediği gibi yaşasın zavallı hayatını. bu hayatta değişime açık olmayan insandan hayır gelmez. bir de kara büyüden.
Öncelikle sabit fikirli olmamak gerek.

Ben biriyle tartışmaya ancak kendi fikrimi değiştirecek bir şey öğrenebilir miyim diye girerim.
Karşı tarafın fikrinin değişip değişmemesi benim için önemli değil. Bir şey öğrnemeyeceğim biriyse zaten tartışmaya gerek yok, zaman kaybı.
bizim birader.