1. 1.
  yalcin kücük'ün uzmanlik alanidir.
  2 ... tiriviri hanim
 2. 2.
  sabatay sevinin peşinden giden insanların inanışlarıdır.yahudiden müslümanlığa dönen insanların gizli kapaklı hayatlarıdır.bir çok ünlünün zaman zaman sebataycı olduğu öne sürülür.
  1 ... baadir
 3. 3.
  sabetay sevi nin ideolojisi ve yolunu benimseme hali. *
  ha bir de türkiye de ota boka uçan kuşa giydirilen elbise...
  birine çamur atmak istenince hemen hah bu sabetayist zaten denir.
  oysa sabetayist olmak bir küfür değildir ki...
  4 -4 ... sıçtırtma lamasına
 4. 4.
  ispanya'daki Engizisyon zulmünden kaçan Yahudiler 1492 yılında Osmanlı tarafından kabul edildiler ve başta Selanik ve izmir olmak üzere çeşitli şehirlere yerleştirildiler. işte Sabetaycılar bu Yahudiler içinden çıkan bir guruba verilen isimdir.
  Sabetaycılığa ismini veren Sabetay Sevi, 1626 Yılında izmir'de Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Haham olarak yetişen ve Yahudi mistisizmi olan Kabbalizme ilgi duyan Sevi, 1665 yılında kendisinin Tevrat'ta beyan edilen ve dünyaya gelip "vadedilen topraklar"da Yahudiliği tekrar hakim kılacak olan Mesih olduğunu iddia etti.
  izmir'li hahamlar Sabetay Sevi'nin Dinlerini bozduğu gerekçesiyle öldürülmesine karar verdiler, ama bu kararı uygulayamadılar ve onu Osmanlı sarayına şikayet ettiler. Osmanlı, artan şikayetler karşısında izmir'li hahamlar gibi onu öldürmedi, ama tutuklayarak Çanakkale'de bir kaleye hapsetti. Faaliyetleri burada da devam eden Sevi'yi yine Yahudi hahamlar Saray'a şikayet edince, Osmanlı bu talepler karşısında kayıtsız kalamadı. Sevi'yi Saraya çağıran Sadrazam hayatı ile iddiaları arasında bir seçim yapmasını istedi. Sevi hayatı yönünde seçim yapmakla kalmadı, Müslüman oldu ve Aziz Mehmet adıyla maaşa bağlandı.
  Sabetay Sevi Mesihlik iddialarını terk etmedi. Adamlarına haberler göndererek, kendisinin sadece görünüşte Müslüman olduğunu, gerçekte ise kendi kurduğu Mesihi inancı yaşamaya devam ettiğini duyurdu. Yine faaliyetlerine devam ettiği anlaşılınca, Arnavutluk taraflarına sürgüne gönderildi ve orada öldü. Ama kendisini takip eden 200 aile Selanik'e yerleşerek dış görünüşte Müslüman, gerçekte ise Sabetaycı-Yahudi olarak yaşamaya devam etti.
  Sabetaycı yahut dönme olarak adlandırılan bu grup, Selanik'in Yunanistan'da kalması ile, 1924 yılında yapılan nüfus mübadelesi sonucu Türkiye'ye göç etti ve başta istanbul'un Şişli ve Nişantaşı semtleri olmak üzere çeşitli bölgelere yerleşti.
  Karakaşlar, Kapancılar ve Yakubiler adlı kollara ayrılan Sabetaycılar, şu anda Feyziye Mektepleri, Şişli Terakki Lisesi, Işık Liseleri ve Işık Üniversitesi gibi eğitim kurumlarına, Sabah Gazetesi gibi bir medya grubuna, çok sayıda öğretim elemanı, yazar ve işadamına sahipler. Nüfuslarına oranla etkileri çok fazla olan bu kesim, Sabetaycı kökenlerini gizleyerek hareket ediyor.
  9 -1 ... jayjay
 5. 5.
  efendi 2, beyaz müslümanların büyük sırrı kitabının baş karakteri.
  (bkz: soner yalçın)
  1 ... kidd
 6. 6.
  dönemin padişahı tarafından * ya kellen uçurulur ya da müslüman olursun tehtidini alan yahudi sabatay sevi nin sözde din değiştirerek müslüman olması sonucu ortaya çıkmış yahudilik_müslümanlık karışık bir dindir.görünüşte müslümandırlar ancak gerçek bir müslümanla kesinlikle evlenmez, müslümanlığın gerektirdiği birçok şeyi yapmazlar.kendi içlerinde zamanla değişik gruplara oluşmuş; karakaşlar,yakubiler ve kapaniler olarak ayrılmışlardır.
  1 ... esneyenahtapot
 7. 7.
  Soner yalçın imzalı Beyaz müslümanların Büyük Sırrı adlı kitapta bahsi sık geçen dini cemaat.
  ... sulh
 8. 8.
  (bkz: binlerce dansöz var)
  2 -1 ... chilavert
 9. 9.
  cumhuriyetin kurulduğu yıllardan bugüne değin,devletin en büyük makamlarında neredeyse bütün koltukları paylaşmış, bütün köşeleri tutmuş, her daim kaymak tabaka olmayı başarmış topluluk. Nereye ait olduklarını kendileri bile bilmezler,tek bildikleri farklı ve özel insanlar olduklarıdır.Bu özgüven ve kayırmacılık da onları hep yüksekte tutar.
  2 -2 ... seninle bir dakika mı?
 10. 10.
  http://www.donmeh-west.com/
  ... kabaktadi