bugün

pandemi döneminde pdf olarak sıkça kitaplarını okuduğum türk yazar.
Ponçik adam ya. Şu tatlılığa bakar mısınız. Ailesiyle mutluluğu ne güzel ya.

Kalbimizdesin.

görsel
görsel
görsel
görsel

Sabahattin Ali'nin kendi fotoğraf makinesi ile çektiği fotoğraflar.
“Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana, dünyada başka türlü bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin. Bunu sonuna kadar götüremediysen, kabahat senin değil... Bana hakikaten yaşamak imkânını verdiğin birkaç ay için sana teşekkür ederim. Böyle birkaç ay, birkaç ömür kıymetinde değil midir?..”
görsel
güzel yazıyor ama onca sapkınlığı yazıya döküp yayınlama cesareti o dönemde nereden gelmiş bu adama.
Eski sol aydınlarından, Kitaplarını severek okuduğum, Türk edebiyatının önemli yazarlarından biridir.
onun maria puder'ini tanımak isterdim dediğim yazarımız. ışıklarla uyusun.
"Kimseyle hiçbir konuda yarış halinde değilim.
Kimseden akıllı, kimseden güzel kimseden iyi olma gibi bir iddiam yok. Kimse için en değilim. Daha değilim.
Bu devasa iddiasızlığın bana verdiği özgürlüğün hastasıyım.."
"Belki de yeni bir başlangıç yapmanın vaktidir.
Yeni bir başlangıç için her şeyi yıkmanın vakti."
Sonra çıkıyorsun dışarı, bakıyorsun güneş hala tepede. Bir cigara yakıyorsun ve yıllardır kurduğun cümleyi bilmem kaçıncı kez kuruyorsun,

Ne yapalım, kısmet değilmiş...
Düşüncelerim hep onun etrafında dönüp duruyordu.
" bazen bütün insanları boyunlarına sarılıp öpecek kadar seviyorum, bazen de hiçbirinin yüzünü görmek istemiyorum. " (bkz: içimizdeki şeytan)

Iyi ki doğdun...( 25 Şubat 1907, Eğridere, Bulgaristan )
üstad sabaha kadar çalışıp kürk mantolu madonna'yı bitirince aliye hanım demiş ki:

yine sabahı ettin ali...
içimizdeki şeytan bana en güzel gelen eseridir okumayanlara tavsiyedir.
Bu adam ölmeseydi ne kitaplar yazardı. Aynı şey kemal Sunal için de geçerlidir ölmeseydi ne filmler çekerdi.
OVerrated yazar.
bir 41 yıl daha yaşayabileceğini hesaba katarsak, öldürülmeseydi ne eserler yaratabilirdi.
Sabahattin Ali'nin dediği gibi: "Unuttum diyemem ama üzerimde bir tesirin kalmamış artık."
çok sevdiğim ve yarattığı karakterlerde kendimi bulduğum yazardır.
parmaklarında türlü küçük manevralar yapmış olan kalemlerin ve üstlerine işlenen her satırla şekillenen kağıtların şayet ki dili olsaydı, kendisine minnet duygularını dile getirecekleri pek kıymetli yazar. yazdıklarının tesiri ege'nin kışın esen mahalli rüzgarları gibi adamın içinden geçer, ardından çıkar.

sevip sayanına "markopaşa yazıları ve ötekiler" önerilir.
canım benim.
canım abim.
Benim entrylerimi okusanız hayatınıza daha çok şey katarsınız. Evet.
yanlış hatırlamıyorsam çocuklar gibi şiiri pedofili içeren bir hikayeye dayanılarak yazılmış.
https://www.youtube.com/watch?v=olxRXVnE3eY
görsel
"Çalmadan çırpmadan bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi?
Namuslu olmak ne zor şeymiş meğer.”