bugün

(bkz: anlatim bozuklugu)
özenli annelerin takıntısı.
üniversite öğrencilerinin özlemini çektiği, eğer bir organizasyonla kahvaltı yapılırsa bunun büyük olay olduğu ve bir kaç gün muhabbetinin edildiği öğün..
güne iyi başlamak için çok önemli olan öğün. dengeli ve zamanında yapılmalıdır.
ahtapot salatası nın süper yakıştığı öğün.
ahtapot salatasız, karidessiz ve şampanyasız tadı çıkmayan öğün. **
sevgiliyle yapılıyorsa günün en güzel başlangıç yemeğidir. güzel huzurlu bir sabah uyanılır, sevgili işe gidecektir, hemen birşeyler hazırlanır, çay koyulur, sevgili uyandırılır... o giyinirken siz ona gün hakkında birkaç birşey söylersiniz. sonra sofraya geçilir, kahvaltınızı ederken bir yandan haber izler, bir yandan da muhabbet edersiniz... çok garip bir tılsımı vardır sabah kahvaltısının.. öyle anlar olur ki vakit su gibi geçer gider... işe geç kalınır, kendinize geldiğinizde çayınız çoktan bitmiş olur... hem sağlıklıbi öğündür hem de mutluluk verici..
öğrenci adamın üç öğün kahvaltısı vardır. sabah kahvaltısı, öğlen kahvaltısı ve akşam kahvaltısı. özel durumlarda vize final büt. vs gece ve sabaha karşı kahvaltılarıda bu üçlüye eklene bilir.
osmanlıda kahve içmek için sabah uyanınca mideyi yatıştırmak için yapılan atıştırma.
kahve altı olarak kullanılmaktadır.
cherry domates denilen bonbon domatescikler, tam yağlı beyaz peynir ve biberli yeşil zeytin kombinasyonuna yakışan öğündür.
konfleks,süt ve bir adet ekşi yeşil elmayla yapılan sabah yeme seramonisi.yaklaşık 6 dakika sürer. en kestime ve besleyici şekli budur.
yapacak işin olmamasıyla, istediğin kadar uzatılabilecek öğündür.kahvaltıdan sonrada elinde cay bardağı koltuklara gömülerek televizyon keyfi yapılır ki en güzel yanı da budur.
güne başlamanın anlamı.hele ki karşında oturan ve baktıkça mutlu olmanı sağlayan bir kişi varsa inanmalı sevgiye
güne başlamak için aksatılmaması gereken hededir, e tabi bide yanında müzik ya da sabah haberleri olmazsa olmazdır. sonra ise boş yatan bünye öğlene doğru her zaman takıldığı yerlere uğrar ve arkadaşlarıyla sürtmeye başlar. ama kahvaltı şarttır efenim.
çok önemli bir etkinlik olup uzun zamandır ailemle yapmadığım etkinlik iken az sonra bu hasret bitecektir.
benim için, pazar günleri dışında, meyve suyu-simitten oluşsn öğündür.
eğer tercihen yalnız yapılıyorsa kafa dinleyerek rahatlatan eylemdir. ama mecburiyetten yalnızsanız çekilmezdir.
sabah kahvaltısı önemli bir olaydır.

departmanları vardır bunun sözlük.

hazırlayan ve nasiplenen olmak üzere ikiye ayrılır öncelikle.

hazırlayan, daha erken kalkar. emek sarf eder ve sabahın köründe uyumak varken çocuğuna, eşine, annesine -artık kahvaltıyı hazırladığı güruh her kimse- kahvaltı hazırlamak için uykusundan feragat eder.

nasiplenen, çoğu zaman uyanmamakta diretir. hazırlanan kahvaltıya hakaret mahiyetinde bilinçdışı söylemleriyle moral bozar, caz yapar. hepsi böyle değildir, ama hepsinin ortak olarak birleştiği bir nokta vardır; hazıra konmak.

evet ben bugün, hazırlayanım. hazıra konmak gibisi yokmuş bunu anladım.
bekar evinde şöyle birşeydir.
http://d1203.hizliresim.com/v/d/3g1b9.jpg
http://d1203.hizliresim.com/v/d/3g1bk.jpg
lan kim yıkayacak şimdi bu bulaşıkları *
yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem
ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
(Cemal Süreya)
hafta sonu değilse; adı simit yada poğaçadır. kahvaltı kelimesi hafta içi bu kelimelere bırakır yerini.
bir de öğlen kahvaltısı vardır ki, sormayın.
(bkz: akşam kahvaltısı)
bazı kişiler için sabah kahvaltısı olmazıdır. bu aralar beni en çok mutlu eden şeylerden biri; günün ilk ışıklarıyla beraber kahvaltı sofrasını hazırlamak. büyük bir davet verecek kadar enerjim olmasa da bir yere gitmeden ailem için her sabah güzel bir kahvaltı sofrası hazırlamak, güne daha huzurlu başlamamı sağlıyor. hele birde kendime pazar güne tatil yapıp dışarda ailemle birlikte kahvaltı zevkime diyecek olmuyor. günümün mutlu ve neşeli geçmesini sağlıyor...
günün en lezzetli öğünü.