bugün

rivayetlere göre, yatsı ezanından sonra tüm kötü, ins ve cin taifelerinin tüm pis ve yerlerde ve dahi sokaklarda temaşâ ettiğini ve köpek hayvanlarının bunları aynelyakîn hayvanat gözleriyle gördükleri ve sabah ezanının okunmasıyla beraber, ins- ve cin varlıklarının kaçışmalarından doğan hareketlilikten dolayı köpekler uluyor diye rivayet ediliyor.
http://www.youtube.com/watch?v=MPE1zmaMkMU cübbeliye göre şeytan ezanı duyunca kaçmaya başlar ve köpeklerin şeytanı görebileceğini söylemiştir ve ulumaya başlar. rivayette vardır .
bütün hayvan ve canlılar ezan okunurken allah'a ibadet eder. köpekler ulur, diğer hayvanlar kendisince ibadet eder. bunun amacı allah'ı anmaktır.
aynı sesi yatsı ezanında da duymuşumdur.
Hıristiyan ülkelerindeki köpeklerin kilise çanları çalarken uluması gibidir.

israil'dekiler veya Budist köpekler napıyor bilemedim şimdi.
ya hergün geceleri bu yüzden uyanıyorum çok rahatsız edici ve korkutucu.
insanların görme frekansları ile köpeklerinki farklı olduğundan, bizim göremediklerimizi bazı vakitlerde köpeklerin görmesiyle oluşan durumdur.
imamlar veya müezzinler ulur gibi ezan okurlarsa köpekler de bu koroya katılır.
eskiden binlerce watt lık ses sistemleri yokken, müezzinler minareden kendi sesleriyle ezan okurlarken böyle uluma vakaları vuku bulmuyordu. yok cinmiş de yok bilmemneymiş de. köpekler içgüdüsel olarak uluma sesine uluyarak karşılık verirler.
doğru ama eksik önermedir.
daha geçen gün ikindi ezanıyla uluyan köpeğe rastladım. ne diyelim şimdi?
kedi sahibi biri olarak net şekilde söyleyebilirim ki, onların gördüklerini göremiyoruz. defalarca gecenin bir yarısı kalkıp bizim kedinin tavana bakarak pür dikkat birşeyi veya birşeyleri takip ettiğine şahit oldum. ışıktır dedim ne bilim yansımadır dedim ama alakası yok. başlarda korkutucu ama sonra sanki bekçiliğinizi yapıyormuş hissi güven veriyor.
hoparlörden yapılan yayındaki - insan kulağının hissedemediği - bir frekansın rahatsız ediciliğinden olması muhtemel olay.

köpek sahibi birisi olarak, yakınlarda yeni açılan bir bodrum kat mescidinin yırtınırcasına okunan bozuk ezanı dışında havladığına şahit olmadım.
değişik rivayetleri olmasıyla birlikte benim inandığım ezan okunduğu vakit hayvanların Allah'ı anması, köpeklerin de Allah'ı zikretmesidir.
şeytanların kaçışını görüyor ve bundan mütevellit uluyabilirler. Köpeklerin algı evreniyle ilgili.
Azizallah diyorlar belki de.
Bir hikmeti olduğuna inandığım hadisedir.

Belkide melekleri görüyorlardır..

Rabbim ne büyüksün.
korkutur. hep deprem olcaksanarım.
Kimilerine dert olmuştur.
ezandan haberlerinin olması. farkında olmalarından kaynaklanan durum.
tabi ki ibadet ettiklerindendir. daha mantıklı bir açıklaması olamaz. çok bilimsel ve gerçekçi.

geberin.
bir rivayete gore,

ezan okunurken kafir cinler ve seytanlar ezan sesini duymamak icin cok uzaga kacarlarmis.
bunu goren kopekler uluyorak onlara tepki verirlermis.
Diğer ezanlardada uluyorlar özellikle köydeyken rast geliyorum herkesin kendi görüşüne göre yorumlayacağı hadisedir kimi der köpek bile ne mal olduğunuzu anladı kimi de der köpek dile geldi.vesselam
Not:normalde pek konuşmam ama ezan beni de dile getirdi.
Sebebini tam olarak bilemesem de çok korkunçlu bir durum. Her sabah uluyor köpeğim, her seferinde bir ürperti geliyor. Yapma oğlum uluma çocuğum.
diger vakit ezanlarinda ulumadigina göre,
uykularinin bölünmesine tepki olabilir.
Bizim ordaki kopekler aksam ezanina uluyorlar.
'la namaz vakti adam namaz kilacagina bize bakiyor ya la, yuru la namazina' diye sana uluyodur o aslinda ama sen yanlis anlamissin iste : ) .