bugün

sadece sabah ezanında, ezanın okunmaya başlamasıyla beraber köpekler ulur. doğaldır.

edit: başlık başıma kalmış...
köpek hayvanı hassas kulaklara sahiptir, öyle ki insan kulağının işitemediği birçok sesi duyabilir, bu sebeple, tüm geceyi sessiz geçirmiş ve geçirmekte olan hayvan aniden bastıran ezan sesi ile irkilir ve ulumaya başlar.
(bkz: eceli gelen kopek cami duvarina isermis)
(bkz: depremde köpeklerin uluması)
köpek:k imam:i

k:hocam sabah ezanında biz uluyoz bazen, günah mı oluyo acaba?
i:köpeğe günah yazılmaz.
k:ama yine de dinlerin baskıcı bir yönü var gibi
i:çok zorlama istersen

(bkz: selçuk erdem)*
1inci ihtimal: Sabah ezanı diğer ezanlara göre baya bi daha fazla sesli olduğu halde bazı insanları uyandırmaya yetmemesi üzerine köpeklerinde çalar saatlik görevi yapmaya çalıştığını düşünebiliriz.
2inci ihtimal: Köpek ezanı taklit emeye çalışıyor olabilir.
3üncü ihtimal: o saatte karnı acıkıyor olabilir.

(bkz: seçimi yazarlara bırakmak)
an itibariyle gözlem yaparak 'hakketten de uluyorlar' kanısına varmış bulunmaktayım. en ilginç açıklama ise sanırım şu, reklam olmasın şimdi bi' sözlükte demişki zatın biri, ezan okunurken şeytanlar kaçar, köpekler de bunları görebildikleri için ulurlar. *
(bkz: subhanallah kardeş ibretlik bir paylaşım)
memlekette siniri bozuldugunu toplumda acikca ifade edebilen canlilarin olmasidir.
ultra sessiz ve karanlık bir ortamda aniden yankılanan ve sanki kaynağı yokmuş gibi görünen yüksek bir sesin yarattığı korku ve şaşkınlığa verilen tepkidir.
islama saldıranlara karşı yapılan simultane çeviridir.
köpeklerin bir anda ortaya çıkan sese verdikleri tepkidir.
bu güzel çağrıya hayvanlar aleminin bile tepki vermesi insanların duyarsızlığına karşılıktır.
daha önce duyup da inanmayıp, şahit olunca "hakikat öyleymiş" şokunu yaşatan hadise. an itibarı ile arkadaşıma ait olan evimizin misafiri liza, acı çekiyor gibi inliyor,sakin ol diyorum sus kızım diyorum, bir yerlere bakıyor yine o acınası uluyuş, tasmayı çözsen atlayacak balkondan. bir müddet baktım dayanamadım içeri geçtim sözlük. acıdım hayvana. neden niçin bilmiyorum ama üzdü bu beni. hasılı, gerçekten var böyle bir şey varmayın hayvanların üstüne. bak hala...
tamamen teknik bir konu olabilir. ses frekansları sokak köpekleri falan.

(bkz: stajyer sokak itleri)
(bkz: süpanallah kardeşim ibretlik paylaşım)
sesten rahatsız olup uyanmışlardır. normaldir, doğaüstü bir durum değildir.
sabah vakti ve köpeklerle sınırlı olmayan durum. ne zaman ezan,cami, din gibi insanın iç dünyasına hitap eden bir konu açılsa uluyan birileri çıkmıştır.**
bizim buradakiler akşamla yatsı ezanlarında da uluyorlar, hatta patilerini kulaklarına götürüp öyle uluyorlar.
an itibariyle benimde fark ettiğim durumdur.
sabah ezanında martılar da öter.
göz perdeleri sayesinde sabah bereketinden ve koşuşturmasından haberdar olmalarıyla alakalıdır.

ezan bir güzel okunmuş. kimi "ya allah ya bismillah" demiş kimi zaten uyanık kimi uykuda... inler cinler uçuşup kaçışır, geceye mahsus fırsat sahipleri dağılır. bir kapı kapanır bir kapı açılır. rahmet ve bereket saati gelmiş.

o kaosa şahit olmak ister miydin?

onların gördüklerini biz görseydik ulur muyduk anırır mıydık?

yoksa kan mı ağlardık?
uykularını böldüğü için gösterilen bir tepkidir. kendi dillerinde sövüyor bile olabilirler.
Gayet normal olan durumdur. Dini açıdan bir alakası olduğunu düşünmüyorum, gece 4 te yüksek sesle her hangi bir ses bile çıksa köpekler ses çıkartacaktır.
Uyuyoruz kardeşim misali.
(bkz: i see dead doggys)