1. 1.
  saatin ayarını bozar böylesi.
  -1 ... scarface
 2. 2.
  günlerin uzamaya başlamasından bağımsız olarak gün, daha geç bitmeye yani hava daha geç kararmaya ve gün, daha geç doğmaya başlar. uygulama olarak saatler 1 saat ileri alınır genelde..ha keyfi olarak "saati ileri" dolaşanlar yok mudur vardır elbet, bunun bünyeye etkisi disiplinerdir, bir yerlere geç kalmamayı sağlar, daha doğrusu niyet budur, geç kalacak olan yarım saat ileri de alsa saatini yine geç kalır. ha ama burada konu saatlerin bir saat ileri alınmasıysa;
  sabahın köründe mesela sabahın saat 6'sında uyanmak zorunda olanlar, bu durum günlerin uzama süresiyle telafi edilene kadar kışın ortasında olduğu gibi yine zifir karanlığa uyanacakları için bünyelerine etkisi depresiftir. zaten gün ağardıktan sonra kalkan bünyeler için bu durumun pek bir etkisi gözlemlenmemiştir.
  bunun dışında eve giriş izinleri "hava karardığında evde ol" ile sınırlı kalanlar için de durumun pozitif etkisi vardır.
  gecenin karanlığını sevenler ve hide in shadows sempatizanları için zaten günlerin uzaması kavramı yeterince can sıkıcıyken bunun bir saat hızlandırılmış olmasının etkisi, bünyedeki "direnç" ve "kaçınılmazı kabullenebilme" derecelerine göre hayli yıkıcı boyutlara varabilir.
  -1 ... endless
 3. 3.
  senelik saatsel ilişkidir.
  onun da canı çeker. kedi misali.
  ... bl
 4. 4.
  insanlarda kısa süreli *zaman karmaşıklığı yaşatan durumdur.gün ışığından daha çok yararlanmak için yapılan bir uygulamadır
  1 ... berbay
 5. 5.
  -abi saatler bugün geri alınıyormuş,
  -iyi lan 1 saat fazla uyuyacağız.
  (dünyanın veya güneşin dönmesi insanoğlu için bu kadar basit bir olaydır)
  1 ... monariza
 6. 6.
  (bkz: saatler geri alınmayacak)
  (bkz: cem uzan vaadleri)
  1 ... infoman
 7. 7.
  geriye alındığında, psilolojik olarak, insanın ömrüne fazladan bir saat eklendiğini zannetmesine yol açan işlem.
  ... sur duvari
 8. 8.
  gereksizdir, sanıldıgı kadar büyük tasarrufa sebep olmadıgı anlaşılmış ve vazgeçilmesi düşünülmektedir.
  ... unexpected paradox
 9. 9.
  benjamin franklin'in fikridir. akıllı adammı$ vesselam.
  1 ... ceviz agaci
 10. 10.
  unutkanlıkla başı dertte olan yazarın zihnini sürekli açık tutabilmek için gerçekleştirmediği eylemdir. zamanla bu da reflekse dönüşür ve bir sonraki saat değişikliği dönemi sabırsızlıkla beklenir.
  ... bresson