bugün

olaya hakimiyet ve mutlak tecrübe bu işin özüdür. annelerde de bunlar fazlasıyla mevcuttur.
kafanın iyi olduğunu gösterir insan bazen önündeki şeyi bile göremezken annenin gelip anında bulması birazda dumura uğratır.
eliyle koymuş gibi bulmak deyiminin gibisi fazla olan kısmıdır.
bazen bu konuda annemin doğa üstü bir yeteneği olduğuna inanıyorum. yada kadında duvarın arkasını görme şeysinden var ama entegre olanından. şu nerede? sorusuna düşünmeden tak diye cevap verip doğru çıktığı durumlardan kadın anamm diyerek sarılasım geldiğide çok olmuştur. gizemli varlıklar değil mi anneler ?
hiç şaşırtmayan durumdur. evde olmasa bile telefondan yer tarifi yapar, asla şaşmaz.
evde kralın anne olduğunu bir kez daha gösterir insana.
insanı dumur eden hadisedir.

- anneeeaa yaaa siyah çorabım vardı ya yeni aldığım nerde o, her yere baktım ama yok, bulamıyorum.
+ komodinin ikinci çekmecesinde tişörtlerin altında.
- oraya da baktım, yok ama orada.
+ emin misin bir daha bak!
- ya baktım ya yok işte...
+ tişörtlerin altına iyice baktın mı?
- ya anne baktım diyorum ya salak yerine koyuyosun beni, mal mıyım gözüm mü kör.

anne mutfaktan hızla gelir. çekmeceyi açar 2 tişört kaldırı çorabı çeker ve eline verir.
işte o an atılan bakışın meali şudur: kör, mal ve salaksın, hadi git çay koy şimdi!
bu annelerin mamateknojik olanları, şeyi kaybettim sorusuna;
-neyi?
demeden bile saniyenin ondabiri zaman diliminde aradığınızı bulabilir.
annenin şahsı kendisinden iyi bilmesinden kaynaklanır.
muhtemelen aranan seyi annenin toplaması yada kaldırması sonucu bulmasıdır.
zira arkamızı toplayan kişi genelde annelerdir; bu yüzden sorulası ilk insan annedir.
kadın köşe dönen terlik atıyor, diğer odada ne kardığını seni görmeden söylüyor, karnının acıktığını sen söylemeden biliyor... aradığını da şak diye bulur tabi. normal...
(bkz: saatlerce aranan bir şeyi annenin saklaması)
(bkz: anne olunca anlarsın) *
anneler'in evin içindeki her şeyle ilgilendiğinin göstergesi dir.
Şehir efsanesidir. Tıp ki nezlenin son anlarında annenizin size içirdiği ıhlamur sayesinde iyileştiğinize inanmak gibi.*
Aranan nesnenin sizden habersiz daha önceden bizzat anne tarafından oraya kaldırılmasından kaynaklanan sanrı.
"nereye koyduysan ordadır" anlayışından kaynaklanır. odayı veya evi her neyse artık anne topladığı için neyin nerde olduğunu en iyi o bilir.
aradığın şeyi annenin saklamasıyla alakalıdır. genel de eşyalar etrafta dağınık bırakılır ve onları anne toplar. şimdi kadın nerden bilsin senin odandaki bir şeyin nereye ait olduğunu. bulduğu herşeyi gelişi güzel bir yerlere koyar. daha doğrusu gömer.
annenin daha sonra 'iyi aramıyosun sonra anne nerde bulamadım diyosun' diye hafiften çemkirmesi muhtemeldir.
saatlerce aranan şeyi annenin iki dakikada bulmasının sırrı annenin şeytan aldı götürdü, satamadan getirdi cümlesini yüz yirmi saniye tekrar etmesidir.
insanı çileden çıkartan nasıl yaptığını merak ettiren fakat meslek sırrı diyip söylenmeyen durumdur. evi toplamasından olabileceği yönünde seziler kuvvetlidir.
evle ilgili her detayı bildiklerinden ve aradığımız şeyi nereye koyabileceğimiz hakkında fikir sahibi olan yegane varlıklar..
(bkz: bakar körlük)
genelde evi anne topladığı ,düzelttiği için nereye koyduklarınıda kendileri bilir .
ömrünün büyük kısmını geçirdiği dört duvar arasındaki arananları hemen bulması sahaya hakim olduğunu gösterir.
"kendileri gizliyorlar sonra da pırt diye çıkarıyorlar." düşüncesine neden olan metafizik olaydır.