1. ?.
  saatin yelkovan ve akrepten sonraki küçük üyesi olan saniye çubuğunun ilerlemesi esnasında çıkardığı gıcık sese maruz kalan takıntılı tiplerin başına gelebilecek azap verici hadise.

  hele ki klasik bir duvar saatiyle aynı odada uyumaya çalışıyorsanız tadından yenmez.
  2 ... gozluklu kedi
 2. ?.
  (bkz: aveanın mesajlarından uyuyamamak)
  3 ... ovov
 3. ?.
  genelde insan moralinin bozuk olduğu dönemlerde sahip olunan rahatsızlıktır.saatle alakası yoktur rahtsızlık kişinin kendi bünyesinden kaynaklanmaktadır.
  1 ... dusunenadam
 4. ?.
  doğu karadeniz'in dağ köylerinden birinde fonda: tulum+horon+makinalı silahlar eşliğinde uyuyabilme yetisine sahip biri için bile gecenin şu vaktinde entry girmek için yeterli sebeptir.**
  3 ... scarface
 5. ?.
  normalde bu sesin farkında bile olmaz insan, ancak kafaya taktığı bişey varsa kişinin, yada asabı bozuksa, uyuyamıyordur da zaten.. dolayısıyla o saat tiktakları insanın kafasının içinden geliyormuş gibi hissettirir kişiye...
  2 ... exclusion
 6. ?.
  az açık çeşmenin pıtpıtları ile aynı etkiyi yapar. delirtir,kudurtur.
  1 ... lotbone
 7. ?.
  modern çin işkencesi gibi bir nahoşluğa maruz kalmanın acı sonucu.
  ... tefrik
 8. 1.
  gecenin bir yarısıdır. uyumak mecburdur sabah erken kalkılacaktır. uyumak için uğraşırken bir ses duyulur "tik tak tik tak tik tak tik tak..." bu ses hiç bitmez. yastığı kafanın üstüne koyarsın kulaklarını kapatırsın ama ses korku filmi modunda içine işler. tek çare kalmıştır evdeki saatlerin hepsini balkona koymak. saatler balkonda dururken sağlıklı ve huzurlu bir uykuya dalınır.
  1 ... pinkbaby
 9. 2.
  alarmı dolayısıyla odadan çıkarılamıyorsa, yatağın altına koymak geçerli bir çözüm olacaktır.
  1 ... sidemansmileman
 10. 3.
  kişiyi obsesiflik sınırlarında gezdiren bir durumdur. hele bir de tik takları duyulan saat, eski usül kurmalı ve tepsinde iki tane zili olanlardansa, o tik taklar saatten değilde davuldan geliyor gibidir.
  1 ... bonkor banker