bugün

Az önce cafe sahibinin ağzından çıkan cümle.
Gel Bu aksam deneyelim dedin de benim saatim 3 lira olamaz kusura bakma patron.

Arkadaşlar şaka gibi değil mi allah aşkına 3 lira nedir?

Edit: part TiME arkadaşlar günlük 7 saat falan bir de öğrenci yeriymis diğer esnaflar böyle anlasmış.

Birazdan 15 lira hesabımi ödeyeceğim yediğim yemeğin parasini kazanmak için 5 saat çalışmam lazım iyi ki varsın annem.
ayda 624tl olan meblağ ile çalışmaktır. (günlük 8 saat olursa)

arka tarafa geçip bir şarap şişesi ile kibrit atın olmayan cafe olsun...
8 saat çalışsan 24 lira. 6 gün çalışsan 144 lira. ayda 550-600. çok az lan. baya az. alabildiğine az. 8 saat bi de. çok az. baya az.

part time diyon 7 saat diyon. bunlar seni yiyolar.
bu tip patronculuk oynamayı seveneler ne sigorta ne yol ne yemek verir sonra bekler ki güleryüz, hoşgörü ve alttan alma.
(bkz: kafe)
Enayiliktir. Lokantalardaki bulaşıkçılar gunluk 45-50 tl arası bir sayıya çalışıyorlar. Oradan hesap edin enayilik düzeyini.

Edit : bunu teklif eden patron da orospu çocuğudur. Unutmuşum sövmeyi.
bedava çalışmaktır. evet.
(bkz: özgrenciyiz abi) (bkz: öğrenci çocuk abisi oyle bisey demek istemedi) öğrencilerin yapabileceği eylem olabilir evet.
beren-kenan çiftinin bir reklamdan dört milyon kazandığı ülkede cinnet ve cinayet sebebidir.
saati 4 liraya öğretmen çalıştıran özel kurumların olduğu memlekette normaldir.
3 liraya calismak sacmaliktir. keske adama 5 lira vereyim gel benim emrime deseydin.yuh
8 saatten haftada 6 gün olsa aylık 576 liradır. Karın tokluğu bile değil. Bir cafe çalışanının alması gereken para aylık 1000-1300 arasıdır. Saati 6 liraya okeydir.
bir cafe sahibi olarak şu konuyu bi yalayıp geçmek istiyorum.

eskişehir'de bir kafe sahibiyim. bikaç sene öncesine kadar müşteri yoğunluğu ve sirkülasyonu bir kafe olarak beni tatmin ediyordu. mevcut politika, et ve süt ürün fiyatlarındaki artış, elektrik,su, doğalgaz ve yaşamak için gerekli gördüğümüz minimal ihtiyaçların çoğuna zam gelmesi, ticaret ile uğraşan bünyelerde bir kilitlenme yarattı.

ortalama bir kafenin yani ortalamadan kastım 30-50 kişi alabilen bir kafenin bulaşık-mutfak-servis olmak üzere 3 bölümünde çalıştırması gereken elemanları vardır. bu eleman maaşları çalıştığı departmana göre farklılık gösterir.

aşçı daha çok alırken, kominin az alması gibi.

gel gelelim bir kafede verebileceğiniz maksimum hizmetler, çay ve içecek, kahvaltı ve atıştırmalıktır. yemek vermek isteyen kafeler 3000-4000 tl maaşlı aşçıyı -eğer iyi bir şeyler yapmak istiyorsa- transfer etmelidir.

bir kafe maksimum 50 kişi alırsa günlük cürosu maksimum 1000-2000 arası olur. eğer sirkülasyonun olmadığı bir kafeyse size saatlik 5 lirada verir ancak mevcut müşteri kitlesi bar müşterisi gibi 'kesin içmek' zihniyetiyle gelen müşteri değil 'lan oturalım şurda iki çay içelim' diyecek türdendir.

dolayısıyla kafe çalışanına 3 tl ya da 5tl civarı para verebilir.

evet. biliyorum hayat çok pahalı ve insanlık çok ucuz ama zenginler tekelleşir ve biz normal insanlar normalin altına düşmeye başlarsak, fiyatlarda bu civarda olacaklardır.

vergi vergi diye bağırırken bahsedilen şey işte budur. senin içtiğin bir efes pilsen şişenin fabrika çıkışı 75 kuruş gerisi vergidir. bu kadar para piyasaya sokarken, devlet nasıl olurda senin maaşını artıramaz ? işte orada 17 ve 25 rakamları aklıma geliverir.

eğer vergilerimiz bize dönebilseydi, piyasa canlanır ve sirkülasyon, bir süreklilik yakalanırdı. bu durumda her gün iş yapıp, iyi de kazanacağının farkına varan iş veren de 3 tl değil, 15 tl teklif edebilirdi.

işte böyle.
Çalışanı Saat başı 2 şişe su ile amorti ederek bedava işçi çalıştırma düşüncesinde olan işverendir.
modern sömürüdür. bir de işveren bu paraya üstün hizmet bekler. itiraz etmeye çalıştığında da lafı ağzına tıkar insanın. işveren modern efendidir, çalışan da modern köledir, oh mis gibi.
günde 12 saat çalışsa 36 tl den ayda 4 gün haftada 1 gün izinle 936 tl yapar ki bu berbat bir rakam asgari ücret bile etmeyen sermaye kölesi olmuş ekonomik buhrandır. hiç izni olmayıp 12 saat çalışsa 1080 tl yapar.

Edit : o 1100-1200 e denk gelir bu da normal ayda olağan verilen para. saatlik deyince kafa durmuş tabi tamam elitsiniz tmm:s diyen arkadaşım anladın sen.
güncel Önemli Başlıklar