1. 1.
  saadet partisi nden asgari ücret 8000 tl önerisi

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuştu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 4 Aralık'ta ilk toplantısını yapacağını söyleyen Karamollaoğlu, bugünkü şartlarda Türkiye'nin asgari ücreti 2 bin 324 lira seviyesinde tutmasının mümkün olmadığını ifade etti.

  "HEDEF YOKSULLUK Sınırı olmalı"

  Karamollaoğlu, "Asgari ücret, 2 bin 482 lira olan açlık sınırının altında. Böyle bir garabet olmaz. Şu anda yapılması icap eden ilk ve en kolay yollardan bir tanesi asgari ücret üzerindeki vergilerin kaldırılmasıdır. O zaman asgari ücret 3 bin liraya yaklaşıyor. Ama bu yeterli olmaz. Yoksulluk sınırı tam 8 bin 85 lira. Çalışan bir insan hangi işte çalışırsa çalışsın kendi geçimini rahatlıkla sağlayabilmeli. O zaman hedef yoksulluk sınırı olmalıdır. Biz bunu söylediğimiz zaman bazılarının belki kan tepesine fırlıyor, '8 bin 85 lirayı kim, nasıl ödeyecek?' diye. Doğru bir anda bu gerçekleşmeyebilir ama hedefin bu olması elzem. O zaman hükümet 10, 15 ya da 20 sene sonra biz asgari ücreti yoksulluk sınırına getireceğiz diye bir hedef koymalı. Böyle bir hedef olmadan asgari ücreti belirlemek çalışana zulümdür" diye konuştu.

  https://www.sondakika.com...t-zammi-onerisi-13773875/
  7 ... traveler of secret moments
 2. 2.
  adam hedefimiz ülkedeki en düşük refah düzeyini açlık sınırından yoksulluk sınırına çekmektir demeye çalışmış.

  Yerinde bir öneri.
  5 ... gothmog15
 3. 3.
  hedef bu olmalı vs diyerek son anda daha büyük rezillikten dönülmüş bir açıklama.

  asgari ücretin ne olduğu önemli değil, asgari ücretle neler alabildiğiniz önemli. muhtemelen ikisi de aynı şey diye düşüneceksiniz ama değil!
  bugün asgari ücreti isterseniz 30 bin liraya çıkarın, alım gücünüzde bir şey değişmez. birim fiyatları düşürmeniz gerekiyor ya da nasıl söyleyeyim paranızın değerlenmesi gerekiyor.

  bak şöyle düşün, almanya'da asgari ücret 1700 euro civarında ve en basitinden 1 kg muz 1,7 euro civarında. yani 1000 kg muz alabiliyorsun asgari ücretle. 0 km araçlar 20 - 30 (ortalama bir sınıf) euro arasında değişiyor yani 1 yıllık gelirle 0 km bir araç alma ihtimalin var.

  olması gereken asgari ücretin artması değil, paranın değerinin artması. bunu da katma değerli üretimle yaparsınız. hazırı satarak, sağındaki solundakileri zengin ederek, yolsuzluklara göz yumarak olmaz o işler...

  alın belki incelersiniz; (birebir uymuyor tabi ki fiyatlar ama üç aşağı beş yukarı fikir veriyor)

  https://www.numbeo.com/co...esult.jsp?country=Germany

  https://www.numbeo.com/co...result.jsp?country=Turkey
  3 -1 ... gazoz_kapagi
 4. 4.
  doğru konuşmuş adam. asgari ücretin ani artışı piyasayı hareketlendirir, esnaf kazanır, iş veren kazanır, işçi kazanır. bunu yıllar önce biri yapmıştı ama kim yapmıştı hatırlamıyorum. o dönemi anlatanların dediğine göre refah seviyesi herkes için yükselmiş. sadece işçi için değil.

  maalesef insanlar bunun farkında olmadığından iş verenler bile buna karşı çıkıyorlar...
  1 -1 ... gatha
 5. 5.
  alıştıra alıştıra yapılmalıdır. asgari ücretle neler alınabildiği de önemli diyen arkadaşa da katılıyorum.
  2 ... egenazo
 6. 6.
  Ekmek de herhalde 8 tl olur. Alım gücü 4 bin tl olsun kafi bence şu şartlarda. Asgari ücret 8 bin tl olunca en *oktan yerin kirası 4-5 bin tl olur. Asgari ücret yükselince keşke unun, şekerin, etin fiyatı aynı yerinde kalsa.
  3 -1 ... ahmet beyin ceketi
 7. 7.
  Aslında 18.000 bile az gelir. Ne demişler vaad etmekle mal tükenmez.
  Cılkı çıkmış ekonomi ile bu ücreti verebilecekse ben çevremdeki herkesi döve döve saadet partisine oy artırırım, benden yana sorun olmaz.
  Edit; eksi veren düdük makarnası; neyini beğenmedin?
  -1 ... zenn lavian
 8. 8.
  3000 yapsinlar bu millet el etek opmeye hazır.
  Senin dilin ne söyliyir temelcan.
  1 ... atlant isten gelenadam
 9. 9.
  Patronlara yarayacak uygulamadır.

  Bir iş yerinde bir elemanın günlük maliyeti yaklaşık 150 TL. Bu eleman patrona yaklaşık 200-250 lira kazandırmalı ki, 50-100 tl patrona kalsın. Çoktur demeyin, bir Elemandan bu kadar para kalmazsa o elemanı çalıştırmanin anlamı olmaz. 10 eleman çalıştıran iş yeri patronuna 24 günde 15000-20000 kalır. Buna da çok demeyin. Çünkü bütün risk patrona ait. Bir anda beklenmedik bir sıkıntı karşısında bir aylık kazancı yok olabilir. Yine çoktur demeyin, ikinci el bir araba alabilmek için bir yıl birikim yapmak zorunda. iş yerini gelistirebilmek için yatırım yapmak zorunda.

  Asgari ücret 8000 liraya çıkarsa bir elemana vergilerle beraber 12000 lira masraf olacak. Günlük 500 TL masraf. 150 lira masrafa 100 lira kazanırken, 500 lira masrafa 1166 tl kazanç sağlaması gerekecek.
  Yani 250 liralık ürün, 1666 liraya satılması gerekecek.
  Son durumda patronun aylık kazancı 20000 tl den 280000 liraya çıkacak.
  Asgari ücretli yüzde 350 zam alırken, patron yüzde 1400 karlı olacak. Patron bu oranı korumak zorunda çünkü almayı düşündüğü arabanin fiyatının 200 binden 2 milyona çıkacağını biliyor.
  Patron da o kadar kazanmasın canım, 500 masraf varsa 100 de kar koyup 600 liralık iş beklesin diyemezsiniz. Bu durumda aylık karı 10-12 bin liraya gelir. Sökerim böyle işi deyip gider 12 bin kazanacağına risksiz masrafsız aylık 8000 e çalışır.

  (entry bi dünya ticari sır bulundurmaktadır. Bu bilgileri her yerden edinemezsiniz. Gelirinizin artmasını istiyorsanız böyle bir iş yerini siz açın, siz çalıştırın.) bana, 'patron ağzıyla konuşuyorsun, bize patronları savunuyorsun' demeyin. Ben size sistemi anlatıyorum. Hiç bir zaman asgari ücrete çalışarak krallar gibi yaşanmayacak. Gelirinizin artmasını istiyorsanız yukarıda dediğim iş yerini açın. Beni soracak olursanız 10 yıldır gece gündüz kendimi işime vermeme rağmen böyle bir iş yerinin çeyreğini olusturamadim. Fazlasıyla yorulduğum yiprandigim için geliştirme aşamasını artık durdurdum. Bulunduğum seviyeyi korusam yeter bana
  1 ... kangurubu
 10. 10.
  Yoksulluk sınırı 4 kişilik aile baz alınarak yapılıyor.
  Yani sike sike çalışan karı ile evleneceksiniz. Bu kadar.
  2 ... yamyam balagonda adami