1. 1.
  iddianın sahibi fatih altaylı'dır.

  4 ağustos 2020 tarihli habertürk gazetesindeki köşesinde bir doktor arkadaşını referans göstererek bu iddiayı dile getirmiştir.

  Yazının bir bölümü:

  "Corona ile mücadelede ilk günden beri ön cephede savaşan tanıdık bir doktor aradı dün.

  “Bakan’ın açıklamalarını 6 ile çarpmışsın” dedi.

  “Mehmet Ceyhan hocamızın verdiği oranlardan yola çıkarak istatistiki bir sonuç elde etmeye çalıştım. Hata mı yapmışım?” diye sordum.

  “Yapmışsın elbette. Bana sorarsan 6 ile değil 10 ile çarpman lazımdı” dedi.

  “Dalga mı geçiyorsun benimle” dedim.

  “Hayır çok ciddiyim” dedi.

  Üstelik bu kez tek merkezli değil, daha yaygın bir artış olduğunu söyledi.

  “Pek çok ilden çok yüksek sayılar duyuyoruz.”

  Kısa süre sonra çok güvendiğim bir dostumdan bir mesaj geldi.

  O da önemli bir hastanedeki başhekim dostundan aldığı güvenilir bilgiyi aktardı.

  “Günlük hasta sayısı 8-9 bin civarı. “

  Bu bilgiler gelince asabım bozuldu.

  Çok güvendiğim bir hekimi aradım.

  işin tam göbeğinde olan birini.

  Aldığım bilgileri aktardım.

  “Bak Fatih’cim ben doktorum, matematikçi değil. Benim işim sayılarla değil insanlarla. Bu yüzden sayı falan bilmem. Veremem de. Çünkü vereceğim her sayı tahmini olur. Tüm verilere hakim değilim. Ama bildiğimi seninle paylaşırım.”

  “Bildiğin ne?” diye sordum doğal olarak.

  “Bildiğim şudur. Nisan, Mayıs ve Haziran baskılarını çok rahat atlatan sağlık sistemimiz zorlanmaya başladı. Daha açık söylemek gerekirse şu anda sağlık sisteminin çökmesine ramak kaldı. Git dolaş bakalım hangi hastanede kaç yatak kaldı, kim hasta kabul edebiliyor bir bak.”

  Yazının tamamı için:

  https://m.haberturk.com/y...muhtesem-suleyman-ve-cagi
  1 ... zalahani
 2. 2.
  Haklı olduğunu düşündüğüm tespit.

  Bakın, virüs ilk geldiğinde herkes dışarıdayken 1300 lere çıkarak önlemlerin alınmasıyla anca düşmüştü.

  Şimdi ise herkes sereserbest dışarıdayken, bütün işletmeler açık ve kalabalıkken vaka sayısının sabit kalması size mantıklı geliyor mu? Ne yazık ki bana gelmiyor...
  1 ... b0rtecine
 3. 3.
  Eeee hergün verilen sayılar hikaye mi bunu mu anlamalıyız.

  Milleti resmen rehavete sokuyorlar hasta ediyorlar.

  Ver gerçek sayıları millet altına sıçıyor mu sıçmıyor mu görelim nasıl eve kapanıyorlar maske takıyorlar.
  1 ... karton toplayan cocuk
 4. 4.
  yalnız bizde böyle bir şey olursa normalde bile şiddet olan hastanelerde gelişecek olayları düşünemiyorum. silahını tüfeğini alan hastaneleri basar muhtemelen.
  ... pennearabiata
 5. 5.
  Burada devleti veya sağlık Bakanlığı'nı ya da Fatih Altaylı eleştirisi yapmıyorum.
  Bunu önceden söyleyelim...

  Devleti bir gemi olarak düşünün, pandemiyi de fırtına...
  Gemi batıyor (sadece Türkiye değil, herhangi bir devlet bu ilacı aşısı tedavisi olmayan tüm vatandaşlarına bulaşan bir virüse karşı çaresiz) batan gemide tahliye sandalı tüm insanlara yetmiyor.
  Yetse bile tahliye sandalında insanlar fırtınalı denizde hayatta kalamaz.
  Böyle bir durum.

  Bu durumda yapılacak şey insanlara yüzme öğretmek, can yeleği takmayı göstermek, hayatta kalma becerisini insanlara kazandırmak ( sürü bağışıklığı; ölen ölsün, kalan sağlar bizimdir politikası) kaçınılmazdır.
  Kronik rahatsızlığı olan, yaşlı nüfusu feda etmek kaçınılmaz sonuç. Üstelik sağlık sistemi üzerinde yük de azaltılır. Böylelikle genç üreten sistemi işler haline getiren insan gücünü korursunuz, aynı zamanda bu ilacı aşısı tedavisi olmayan salgın ile uzun vadeli mücadele gücü kazanmış olursunuz.

  Trafik kazasında kan kaybeden kronik rahatsızlığı olan ihtiyar, diğeri genç sağlıklı iki tane hasta var ve elinizde olan kan sadece 1 yaralı için, burada kanı kime takarsanız?

  Devlet burada doğru olanı yapıyor.
  Hataları yok mu devletin?
  Tabi ki var ama bu devletin değil devletin idari mekanizması içinde yer alan bazı kişilerin yetersizliği ve eğitimsiz olmaları.
  En fazla maliyet oranı 0.15 kuruşluk maskeyi vatandaşına dağıtamayan bir organizasyon yaşandığı için insanlar güvensizlik içinde.

  Konu insanlık değil, insanın yaşatılması olduğunu unutmayın. Üzeri kan içinde ameliyattan çıkan bir cerraha bakıp zalim yakıştırması yapmayınız.

  Eğer virüs 2. Dalgada mutasyona uğrar da ispanyol gribi gibi bir seyir izlerse ise bu hümanist zırvaları yapanlar devlet eline tüfek alıp virüslü insanları kuduz köpek gibi sokak ortasında vursun ya da virüslü insanları evinde izole karantina altına almasını boşver; sokak köpeklerini barınaklara toplaması gibi bu insanları barınaklara toplasın, hastanelere falan almasın, evinde hastahane de toplum içine sokağa çıkma durumu var der.

  Önümüzde mevsimsel grip (influenza) vakaları ile Corona virüsün nasıl bir etkileşime geçeceği, bir de mutasyona uğrar ise akademisyenler bilim insanlarının konuştuğu tartıştığı muhtemel senaryolar TV ekranlarından yayınlanacak olsa walking dead dizi senaryosu sanırsınız, nasıl bir tehdit altında olduğunuzu anlarsınız.

  Şu an Rusya başta olmak üzere Corona için aşı tartışmaları haberleri var.
  Aşı bulunsa bile bulunan aşının çöp olma ihtimali %70 çünkü; aşı mutasyona uğrayacak virüse karşı başarılı olma ihtimali yok.
  Virüs aynı seviyede yapıda seyretse aşısı bulunsa bile normal mevsimsel grip (influenza) vakalarına karşı yapılan grip aşısı kadar başarılı olması bile şu an için hayal.
  Bulunacak aşı da insanın bir defa yaptıracak, bir daha yaptırmaya gerek olmayacak bir sonuç da ortaya çıkarmayacak.
  Dip tet pea ipv gibi 10 yılda bir yapılan aşı mı, hzv gibi 1 defa yapılacak aşı gibi mi olacağı bile bilim adamlarına değil virüsün seyrine, coğrafya, insan bünyesine, popülasyonu, yaşam koşullarına bağlı.

  Şimdiye kadar insanlık sağlık için yatırım önlemlerinin insan, plan, yapı ve malzeme stoğunun (medikal ürünler, aşılar, ilaç, hastahane, laboratuvar, yoğun bakım üniteleri, sağlık çalışanları, pandemi senaryoları önlemler) ağırlıkla bakteri bazlı olduğu için ortaya çıkan bu virüs bazlı salgın ile yeniden sağlık sistemini envanterini yenilemesi gerekliliği doğmuş ama dere geçerken de at değiştiremiyor sistem.

  Yazacak çok şey var da...
  Neyse, boş ver.
  -1 ... thebiggraywolf
 6. 6.
  Türkiye Corona sürecinin çok iyi idare etti diyenler?
  ... ssenarist