bugün

şimdi de s400 krizi çıktı iyi mi?

abd almamızı istemiyor, nato almamızı istemiyor, biz "aldık, geldi, geliyor size ne amk" diyoruz...

öncelikle şunu belirteyim ki, f35 alacağımıza s400 almamız bizim için daha hayırlı, daha efdal...
daha önce de yazmıştım, bizim alacağımız f35'ler, abd'nin, israil'in kullandığı f35'lerden daha düşük model uçaklar.
misal bizim alacaklarımızın dikey kalkış özelliği olmayacak, bir başka yerde okumuştum, bize verilecek f35'ler radara yakalanmayan f35'ler değilmiş ayrıca.

bunun yanında bize lazım olan şey hava savunma sistemleri.
bu hava savunma sistemlerinde de şu an dünyanın en iyisi s400'ler.

suriye rejimi, yani esed bile s300 hava savunma sistemine sahip, üstelik bu s300'ler ile 1 tane israil f35 uçağı düşürdüler...

neyse.
abd neden bizim s400 almamızı istemiyor?

çünkü abd s400'ler alındığında ve bu s400'ler türk hava sahasına konuşlandırıldığında rusların nato'nun gizli bilgilerine ulaşacağını düşünüyor ve bu da abd'yi rahatsız ediyor. abd'nin s400 almamızı istememesinin sebebi bu.

yalnız abd bizim s400 almamızı istemiyor, bize alternatif hava savunma sistemi de satmıyor.
yani abd'den paramızla hava savunma sistemi alamıyoruz.

nato'nun kullandığı hava savunma sistemleri patriotlar.
patriotlar almanya'da var, hollanda'da var, ingiltere'de var, italya'da var, ispanya'da var...

nato türkiye'ye yardım amaçlı patriot sistemleri kurdu geçtiğimiz senelerde, bu sistemler kimindi?
almanya, hollanda ve ispanya'nın...

yahu ben kendi ülkemin hava sahasını neden hollandalı askere, alman askerine emanet edeyim ki?
"patriot alalım" diyoruz, satmıyorlar...

bu yüzden türkiye'nin alternatif hava savunma sistemi araştırması ve alması gayet normal.

yani sözün özü, bize s400, yahut muadili bir hava savunma sistemi lazım, almamız gerekiyor.
şimdi sen bana patriot satmıyorsan ben ne yapayım?

abd açık açık tehdit etti.
türkiye'yi şimdilik f35 programından çıkarttı.
bu arada biz bu f35 programına 1.5 milyar dolar para yatırdık.
bir o kadar da yatırım yaptık...
(bkz: abd nin türkiye f35 eğitim programını bitirmesi)

iki ucu boklu değnek.
şimdi abd'yi dinleyip geri vites yapsak taviz tavizi doğuracak.
yok dik durup s400'leri alsak bu sefer nato'dan çıkarılmamız bile gündeme gelecek.

akp'liler sürekli "yunanistan'da s300 var, biz de alırız" diyor.

yunanistan'daki s300'lerin durumu farklı. yunanistan s300 aldı ama hiçbir zaman kullanamadı, konuşlandıramadı.
onu şu yazıda uzun uzun anlattık.
(bkz: yunanistan ın s300 ü var biz de s400 alırız ne var/#41663456)

yani abd ve nato türkiye'nin sunduğu "yunanistan'ın s300'leri var" argümanını kabul etmiyor.

işte şimdi olay burada kilitleniyor.
yukarıda yazdığım üzre biz f35'ler için epey para yatırdık.
aynı şekilde s400'ler için de ödeme yaptık...
(bkz: rusya nın s400 kaporasının üzerine yatması)

benim asıl korkum şu.
şimdi biz s400'ler alırsak, abd ne yapar eder bunları konuşlandırmaz.
tıpkı yunanistan gibi, bir depoya kapattırır orada çürümesini bekletir bize.

ama bu saatten sonra da bize sittin sene f35 vermez. vermeyecek de zaten.
f35 vermeyeceği gibi, ilişkiler normalleşse bile bize patriot sistemlerini de satmaz.
bu durumda biz s400'lere parasını ödemiş, elinde hava savunma sistemi kurulu olmayan bir ülke olarak kalırız olduğumuz yerde.

benim şahsi kanaatim şu.
akp biliyorsunuz sürekli geri vitesleri ile meşhur. o yüzden bu konudaki akp'lilerin söylemleri hiç güven vermiyor.
(bkz: bu fakir bu görevdeyken o teröristi alamazsın)

rusya bize s400'leri satacak, s400'ler türkiye'ye gelecek. akp'de "bakın s400'leri nasıl aldık, amerika'ya nasıl posta koyduk" diye bu işten prim yapacak, ama bir yandan da el altından abd ile görüşmeler sürecek.
ve tıpkı yunanistan örneğinde olduğu gibi s400'ler bir depoya kaldırılacak, hiçbir zaman türkiye'de s400 ko-nuş-lan-dı-rıl-ma-ya-cak...!!

bir başka öngörü de şu, türkiye s400'ler alacak ve paketini açmadan 3. bir ülkeye satacak, tabi aldığımız fiyattan daha ucuza gidecek, yani yine zarar edeceğiz.

sözün özü;
türkiye s400'leri hiçbir zaman konuşlandıramayacak.
olan 81 milyonun milyarlarca dolarına olacak.
bilale anlatan da bilal olunca ortaya böyle bir yazı çıkıyor.
S400 leri de alacağız f35 leri de hatta patriotlari da..

Sonra Konya'da bu 3 teknolojiyi birleştirip kendi Voltran imizi yapacağız..

Fetocu pislikler nasıl da rahatsız..tiuuuuu size..
ilk yanlış bilgide okumayı bıraktım. asagıdaki paragrafta belirtilen bilgiler yanlıs sonrasını okumadığım icin bir sey diyemeyeceğim. merak eden arastırsın ve f35 lerin farklı 3 modelini, ozelliklerini, fiyatını, hangi amacla kullanıldığını internetten bulsun. Dilerse Turkiye de 3 modelden istedigini alabilirdi. uçak gemisine inebilen modelini mi alsaydı, uçak gemisi yokken...

yanlıs;
daha önce de yazmıştım, bizim alacağımız f35'ler, abd'nin, israil'in kullandığı f35'lerden daha düşük model uçaklar.
misal bizim alacaklarımızın dikey kalkış özelliği olmayacak, bir başka yerde okumuştum, bize verilecek f35'ler radara yakalanmayan f35'ler değilmiş ayrıca.
Tahmini olarak azerbaycan ile ilgili bir durum olacak at fava bekle.
Turkiye'nin s400 e alternatif olabilecek ve abd ile arasini bozmayacak bir yol daha var ; eurosam hava savunma sistemlerinin üretecegi samp t bataryası.

Turkiye, fransa-italya ortakligiyla uretilecek hava savunma sistemine dahil oldugu anlasmayi imzaladi.ortak uretim, teknoloji transferi gibi ozellikleri var anlasmanin.

2020 lerde uretilecegi soyleniyor. Beklenir miydi ? Beklenirdi.
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42580883

http://www.kokpit.aero/gemi-konuslu-sampt
Öz ve net olarak; tam dolar alınacak vakittir.
alman basınından takip ettiğim kadarıyla, s 400 türkiye´deki nato menşei´li teknik ekipmanla uyumlu diil. s 400 alınca, aynı bi televizyon aldığın zaman, onun kablosunu alman lazım, ona uygun receiver alman lazım, o tv´ye uygun wi-fi sisteminin o evde olması lazım...s-400 alınca bilimum daha bambaşka şeyler alman lazım. uzunca bi yazıydı, bisürü askeri terim kullanılıyodu, açıkçası hepsini anlamadım, ama ana fikri anladım.

tengir suriye örnegi vermiş, suriye de o silahı kullanacak teknoloji mevcut, suriye rusya´nın "arka bahçesi"...yunanistan´a abd kullandırtmadı, demiş, o da tam öyle olmamış, yunanlılar bakmış ki sadece s 300 almakla olmuyo...başka yatırımlar da yapmak lazım, abd demiş ki öbürlerini alamazsın, alırsan zikerim belanı...

sen nasıl kendine televizyon alırken media markt´ta önce soruyosun, benim evde şöyle şöyle bi sistem var, o sisteme uygun tv´lerden almak istiyorum, diyosun, adamlar da sana ona uygun tv satıyo, bu da öyle bişey.

senin tv almak için gösterdiğin gayreti türk hükümeti milyar dolarlık yatırım yaparken göstermemiş !!...onun kontrol sistemleri farklıymış, atış, hedef sistemleri nato´dan farklıymış, onları da almazsan olmuyomuş.

bizim bi arkadaş gitti kendine 3 d televizyon aldı, ama evde internetten 3 d film izleyemiyo çünkü evdeki modemin gücü o tv´ye yetmiyo...internet paketini de değiştiremiyo, 3 d tv´den gayet 400 euro luk normal tv´ler gibi film seyrediyo, aklına geldikçe de bana "bi gerizekalı görmek istiyosan bana bak !!" diyo...

sormamış çünkü salak...

türk hükümetinin yaptığı iş de ona benziyo.