bugün

bir meral mommy iddiası.

yeter atık oyun selahattin demirtaşa bugüne kadar rteye oy veriyordum bunu duyduktan sonra gram sevmez oldum rte'yi.

bu nedir ya biz d eülke savunması için alıyor sanıyorduk.
meral iyice kayışı sıyırmış anketleri görünce demek ki. egosu bitirecek bu kadını. her şeyi kendi belirlemek istiyor ama yarı yolda kalacak silinip gidecek.
kısmen doğru tespittir.

türkiye'nin bu sistemlerden istediği baştan beri kesindi: hangi sistem seçilecekse teknoloji transferinin de pakette olması isteniyordu.

yoksa abd'nin patriot satmadığı filan yoktu, teknoloji transferine yanaşmıyorlardı.

sonunda çin sistemi seçildi. aslında rus s-300'lerin çakması olduğu halde, s-300 değil, çin sistemi tercih edildi. sebep? zira ruslar artık s-400'leri geliştirmiş oldukları halde s-300'ler için teknoloji transferine yanaşmıyordu.

sonra çin sisteminden vazgeçildi. sebep? çinlilerin teknoloji transferi konusundaki muğlak maddeleri işlerine geldiği gibi yorumladığı, teknoloji transferinin kapsamının zayıf kalacağı anlaşıldı.

tüm bunlar olup biterken birden ruslar masaya s-400'ü sürdüler. fakat s-300 için bile yanaşmadıkları teknoloji transferine s-400'ler için hiç yanaşmadılar. alınacak aletlerin hemen her servis kapağı mühürlü olacak, bakımlarını rus uzmanlar yapacak... hepsi kabul edildi ve hatta ilk sistemlerin bir an önce verilmesi için ruslar sıkıştırıldı.

şunca yıldır teknoloji transferi diye tepinen türkiye ne oldu da bir anda tutumunu değiştirdi?
Doğruluk ihtimali yüksek cümle.
3-5 batarya ile tüm Türkiye'nin savunulacağını sanacak kadar kamiller anlayamaz tabi.
bir kısım çomarın "abd bize hss satmıyor ki!" yalanıyla inkar etmeye çalıştıkları tezdir.

yavrum, evladım, cahil çocuğum bir boktan haberin yok, olan biteni ciddi takip edenlere ders vermeye kalkıyorsun. cahil küstahlığı işte...

lan ihaleye abd girdi ve teklif verdi. türkiye'nin abd teklifini reddetmesinin sebeplerinden biri teknoloji transferine yanaşmamaları idi ki işte rus da yanaşmıyor!..

"satmıyor" demek başka "teknolojisini vermiyor" demek başka a cahil...