1. 1.
  sınavın başlamasına 2-3 dakika kalmasına rağmen inat ve ısrarla kafayı kaldırmadan, hızlı hızlı son kez ders notlarını gözden geçirmek suretiyle yapılan hareket. amaç, son dakika tekrarıyla fazladan bir soru yapmak, makus talihi yenmektir.
  - bugüne kadar işe yaradığı pek görülmemiştir.
  - arada kafa kaldırılır, gözler tavana dikilir, sesli tekrar yapılır.
  - sağda solda bulunan garibanlar da gaza gelecek, hacı sıçtık, dur iki de ben bakıyım bari düşüncesiyle notları karıştırmaya başlayacaklardır.
  - notlar okundukça kafa karışacak, ya ben hiç bir şey bilmiyorum, hepsini unutmuşum düşüncesi bünyeye hakim olacaktır.
  - asistanlar sınıfa girip, sağa-sola; sen kalk öne gel, sen arkaya, sen ..tir git diye esip gürlemeye başlayınca son dakikacı da teslimiyet bayrağını çekecek, sessizce notları bir kenara bırakacaktır.
  2 ... asdoper
 2. 2.
  (bkz: üç kulvallah bi elham okumak)
  3 ... abd i acz
 3. 3.
  kesinkes sınav sırasında işe yarayan davranıştır.

  ben ne sınavlardan, kapı önündeki konuşmaları dinleyerek geçtiğimi bilirim. artık tekrar mekrar etmem sabahları. girişte kapıların açılmasını bekleyen elemanların yanına yaklaş, hafiften de kulak kabart. +50 garantidir abi. çok iddialı oldu demi ? yaşadım da biliyorum.
  ... akatreil
 4. 4.
  bir dakikada dünya değişir mantıgının eyleme dönüştürülmüş hali.
  ... noway
 5. 5.
  gözlerin sadece yazılara odaklanması, adeta bir fotokopi makinası gibi tüm yazıları kontrol etmek.
  ... burden
 6. 6.
  en sıkıntılısı otobüste gözden geçirmektir. o sıkış tepişin içinde, ula o neydi be diye, geri dönersin, onu anlayamazsın, orada takılır kalırsın falan. tabi yer bulabilmiş talihliler için geçerli bu. yer bulamayanlar ise haset içinde "bir daha daha önceki durakta binecem." bıdı bıdısı yaparlar.
  ... ogretmen est
 7. 7.
  kafayı karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.
  ... paronayak
 8. 8.
  mutlaka gözünüze takılan ve 'amaaaan bundan çıkmaz.' dediğiniz yerden sorunun gelmesiyle, kendinize sınav boyunca sövmenize neden olan durum.
  ... rita repulsa
 9. 9.
  son kez bakıldığı zaman orada okunulan bir notun bile akılda kalması ve sınavda sorulması halinde haklı olunduğu görülür. şiddetle tavsiye olunur.
  ... condilizm
 10. 10.
  zamanında her öğrenci 'son umut' olarak sınav öncesi yapmıştır bunu. bazen de işe yaramıştır ama, o son bakılan notlardan birkaçı sorularda çıkmıştır.
  ... selist