1. 1.
  mustafa demir, yalovalı sığırtmaç mustafa (d. 1918- ö 15 ocak 1987) , türk asker. 11 yaşında iken atatürk’ ün himayesine aldığı bir çocuk olarak tanınmıştır. atatürk ile tanışma serüveni gazete haberlerine, öykülere hatta şiirlere konu olmuştur.

  1918 yılında varna civarında doğdu. annesinin adı efide, babasının adı recep’ tir. 3 çocuklu ailenin ortance evladı idi. ailesi, bütün varlıklarını bulgaristan’ da bırakarak türkiyeye gelmiş bir göçmen aileydi. çocukken yalova’da sığırtmaçlık(çobanlık) yaparak ailesinin geçimine katkıda bulunmak zorundaydı. 1929 yılında gezinti yaparken yolunu kaybeden devrin cumhurbaşkanı gazi paşa ile karşılaşması, bütün yaşamını etkiledi. kendisine yolu tarif etmiş ve sorularına rahat tavırlara cevap vermişti. paşa, bir süre sonra kendisini buldurup yanına getirtti; tanıştığında sıtma olan mustafa’yı ailesinin onayını aldıktan sonra tedavi ettirdi ve okuttu.
  okuma-yazma bilmeyen sığırtmaç mustafa, sağlığına kavuştuktan sonra okula gönderildi. beşiktaştaki 19. ilkokulu, işık lisesinin orta kısmını ve kuleli askeri lisesi’ni bitirdi. 1941 yılında kara harp okulu’ndan 1941/b’li tankçı teğmen olarak mezun oldu ve türk silahlı kuvvetlerine katıldı.
  yüzbaşı rütbesindeyken rıfkiye hanım ile evlendi. 1954 yılında, makbule atadan tarafından manevi evlat olarak kabul edildi. kızı tacinur’ a ismini makbule hanım verdi. bir süre sonra sağlık sebebiyle orduda personel sınıfına geçti. çeşitli askerlik şubelerinde görev aldıktan sonra 1960 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle binbaşı rütbesindeyken emekliye ayrıldı ve ömrünün son yıllarını yalova’da geçirdi. 15 ocak 1987’de yaşamını yitirdi ve yalova’ da toprağa verildi.

  kaynak : http://tr.wikipedia.org
  3 ... pygmalionizm