bugün

tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan, katkı maddesi kullanılmadan , ev ortamında ve yöre üzümlerinin ayaklarla ezilmesi suretiyle meydana getirilen şarap türü.
"güzel süryani kızları eziyormuş oğlum,merak etme " diyen arkadaş gazına geldik de bi alamete, sanki tertemiz ve ojeli mojeli böyle cici cici olunca tadına tat geliyo..ayak işte,beş parmak filan nihayetinde..neyse fetiş bi yerde saygı duymak lazım.
ez cümle,mardin,midyat'ta bir restorandan temin ettik,yükte de hafifti,pahada da...

tadı mı? gayet güzel...
ayaklar mı? kesin güzel bir süryani kızına aitti...*
öyle olmasını umuyorum en azından...
yoğun aromaya sahip olmasına rağmen yumuşak içimli şaraptır.
midyat süryanileri özellikle hakkını vererek yaparlar süryani şarabını.

lokum gibidir efendim süryani şarabı. içimi kolaydır. pek de güzel kafa yapar hacım.

an itibariyle litresini* 15 liraya alabilirsiniz. şimdi üzüm fiyatları...
yoğun aromalı, katkısızdır ayrıca mahsenlerde küplerin içinde bekletildiği için lezzetine lezzet katılan yumuşak içimli şaraptır. diğer bir adıyla;

(bkz: mahlep şarabı)
kafası güzel olan, içimi yumuşak şarap. piyasadaki en az 10 markadan daha iyi olduğuna kalıbımı basarım. tabii ki köpek öldürenleri bu listeye saymıyorum. o derece güzel yani.
Midyat'ta içtiğim ve ev yapımı olması nedeniyle bir standardı olmayan şaraptır. çok güzel olana da rastlarsınız çok dandiğine de. benim şahsi kanaatim abartıldığı kadar güzel olmadığı yönünde.
Mardin de uzun süre kaldım ve orada papaz gabriel in şarabı denen ''süryani ev şarabı''ndan defalarca içtim.. güzel içilesi şaraplardı..çok kalite diyemem ama, yinede kendine özgü tadı, sevilebilir bir aroması ve lezzeti var...rengi son derece koyu bordoya yakındır...dolgundur...ne kadar zorlasakta ev şarabı kıvamındadır..
mübarek 11 ayların açılışı şerefine kadehe dolandır.
Damakta bıraktığı tat itibariyle piyasadaki bir çok şaraptan daha içimli daha yoğun kıvamlı şaraptır. Mardin'de mor gabriel şarabı olarak anılıyor. Hafif tatlıya çalan bir tadı var. Eğer ortalama bir restoranda içiyorsanız yanındaki ordövrler ile uyumu oldukça hoş. Mardine gidenlerin mutlaka tadına bakması gereken şarap.
mardin'den elime geçen şarap. her kuşu siktik ya, bir leylak kaldı hesabı bir de bu geçti elimize hediye babında. kiliselerde yapılıyormuş galiba bu şarap, tadına baktıktan sonra buraya edip çekip referansımı belirteceğim.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.