1. 1.
    ne şimdi ne de geleceğe pek bir katkısı olmayacak pekiştirmedir.

insanların şunu anlaması lazım. Daha vücutta bulunan bronşların çalışma şeklini, hatta grip olduğunda aldığı ilacın semptom tedavisi olduğunu bilmeyen insanlar var. Elinin altında, her gün kullandığın bir aletin, hatta lambayı yakmak için kullandığın anahtarın çalışma şeklini bile bilmeyen insanlar var. Bunun nedeni zihinlerini şimdi ve gelecek ile değil tamamen geçmişle doldurdukları için.

Geçmişle doldurulan zihin geçmişi pekiştirir. Eğer Osmanlı'nın 600 yıl hükmetmesini ve Atatürk olmasaydı olmazdık sözünü pekiştirmek yararlı olsaydı şimdiye işe yaramış olurdu. Onun yerine iki tarihi de birbiriyle savaştıran ve lekeleyen bir toplum meydana geldi. Böylece gerilim toplumu olduk. Artık insanlar için en önemli şey Atatürk'ün ve Osmanlı'nın yüzeysel halidir.

Geçmişi pekiştirmenin gerçekten bir yararı olduğunu düşünüyorsa insanlar kendilerini şu soruları sorabilir ve cevabı çok kısa bir sürede bulabilirler.

Benim ne işime yaradı?
    Benim ne işime yarıyor?
    Benim ne işime yarayacak?
    1 ... korili tavuk
  2. 2.
    sıkıcıdır.
    sadece konuşursun çünkü.
    oysaki eleştirdiklerin o sırada ülkenin ahını getirip vahını bırakmaya ara vermeden devam ediyordur.
    sen evinde bu yanlış desen ne çıkar ki?
    2 ... asilsen
  3. 3.
    Bilim de tarihle ilgilenir. Hatta tarih ile iç içe olan en büyük şeydir.
    Bilim tarihi olmadan, hiçbir gelişmenin yaşanması mümkün değildir. Zamanında alternatif akım bulunduktan sonra üzerine konulanlar bugünkü dünyayı oluşturmuştur. Yahut, alan turing’in buluşu ile şu an kuantum bilgisayarları üretilebilmiştir.
    Yani, tarih önemlidir.

Siyaset ise meh. Halk konuşur, üst tabaka kaymağını yer.
    ... odysseus