1. 16.
    tesadüf, ihmal falan değil mk toplanın askerlik yapmış biri olarak anlatıcam.
    normalde askeri birliklerde yemekler sorumlu askeri birlikler tarafından yapılır ve bağlı olan birliklere dağıtılırdı. bu çoğu birliklerde hâlâ böyle devam etmektedir. çoğu birlik de yemekleri anlaşmalı yemek şirketlerinden karşılamaktadır.
    neyse şimdi zehirlenme konusuna gelelim,
    ben acemi birliğini izmir'de 26 gün yaptım. kaldığım yerde yemekleri şirket yapıyordu. nadide bir astsubay başçavuşumuz vardı, yemekler konusunda çok hassas biriydi ve her hafta yemek şirketine bir adet tutanak tutardı. her bir tutanak da 8 ila 10 bin lira para cezası demekti. bu göt korkusundan mütevellit şirket iyi yemekler çıkarıyordu.
    neyse 26 günden sonra usta birliğim izmir'de başka bir birliğe çıktı. oradaki yemekler ise başta belirttiğim gibi bağlı olduğumuz yani sorumlu olan birlik tarafından yani o birlikteki askerler tarafından yapılır, hazır edilir ve bizim kaldığımız birliğe gönderilirdi.

şöyle izah ediyim, ben o yemekleri bir hayvana bile vermem.
    bu kadar özensiz, bu kadar kirli tepsilerde, bu kadar malzemenin heba edildiği bir yeri hayatımda ilk kez gördüm. ben bu birliğe gelmeden bir ay evvel, gönderilen bir sütlaçtan dolayı yiyen askerlerin çoğu zehirlenmişti. ve askerliğe gelen çoğu insanın maddi durumu yoktur. günübirlik çalışıp yaşamını sürdüren insanlar. fast foodtan ya da kantinden yeme lüksleri olmayabiliyor. buna rağmen gelen yemekler içleracısı. daha nice nice askerler zehirleniyor da haberiniz yok. yazıktır amına koyayım ya. gazla adamı vatan millet sakarya diye oraya getirtiyorsunuz sonrasında yaptığınız muameleyi hayvana yapmıyor insanlar. olay böyle işte. ölmediklerine şükredin o daşşağını yediğim yiğitlerin.
    #36980845 :)
  2. 17.
    askerimize doğru düzgün yemek bile veremiyoruz ama katara tavuk yolluyoruz.

bu devlet tarihinin en karanlık dönemini yaşıyor.
    #36980858 :)