1. 1.
  araplaşmadıklarını iddia eden sünni islama gönülden tabii türklerin hali hazırda kadim zamanlarda yaşayan atalarının hangi geleneklerini sürdürdükleri merak konusudur. sahi kımız içip serden geçen yahut ata binip cirit oynayan arkadaşınız oldu mu ?
  4 -4 ... fikrimfirarda
 2. 2.
  (bkz: demir dövmek)

  sünni türklerin hala yaşattığı türk gelenekleri
  2 -5 ... sassanach
 3. 3.
  Kötü varlığın adının anılması ile yanlarına geleceği inancı, bu inanç nedeniyle börü adı kurta, cinler de 3 harfliye evrilmiştir.

  Hapşırana çok yaşa demek, hapşırma sonucu ruhun ağızdan çıkacağına inanmaktan kaynaklanan bir adet, ruhsuz yaşanmaz ya, çok yaşa bu nedenle denir.
  2 -1 ... dalya rock yazar
 4. 4.
  *iç anadolu'da hala görülen alkarısı,çarşambakarısı inancı

  *Ağaca çaput bağlamak

  *türbelerde dua okumak(ne kadar islama ters olup şirk olsa da)

  *cin değil 3 harfli demek

  Daha çoğaltılabilir.
  4 -1 ... ismail gaspirali
 5. 5.
  ırkçı cahil yine sıçmış.

  ''mezartaşı geleneği(bizden araplara geçmiştir).'' -ırkçı üründen alıntı.

  osmanlı'da ki mezar taşları roma kültüründen gelmektedir. sarıklı yada düz (aslında düz olanlar dan bazıları balballara benzese de alakası yoktur) ,selçuklu döneminde bazı taşlara figütr konuşluyordu .

  geçen yazdım balbal'da ( yüz tasvirli) büyük olasılıkla roma'dan gelme hun ve hunların yanında savaşan göçerlerin asya'ya getirdiği sanılıyor. göktürk sonrası budizm'den etkilenenler de var.

  selçuklu'da , osmanlı'da ve yeni türkiye cumhuriyetinde (1923 sonrası) görülen şaman adetleri artık anadolu'da ağır arap-islam kültürünün baskısı yok olmak üzere.
  kurşun dökme ve çaput olayı artık yok gibi.

  bir cahil daha gökbörü'yü kötü ruh olarak tanımlamış ,eee sırp'tan gelirsen böyle.

  gökbörü yüzyılda bir iki kere ve kağanlara,hanlara gözükürdü ve onların yanına giderdi en son cengiz han'a gözüktü tanrı dağı ziyaretinden sonra'da bir daha ortaya çıkmadı(mit tabi bunlar)
  3 -5 ... baris hemen simdi
 6. 6.
  hatice abla vardı bizim mahallede, benden büyük çocukları olan hafif şişman bir kadın. 5-6 yaşlarımdayken evin içerisinde bir şeyler gördüğüm için kurşun döktürmeye götürmüşlerdi beni hatice ablaya. Etrafımda koca koca mahalle kadınları, üzerimde tül, bildiğin istanbul gaziosmanpaşa'da, komşuluk ilişkileri olan bir türk mahallesinde şamanist ayinler yapılmıştı. Sadece bana değil, çocukluk arkadaşlarıma da çok kez hatice abla tarafından kurşun döktürüldü.

  Tekirdağda mezar taşlarının önünde veya üstünde, kuşluk denilen mermer su kapları bulunur. Bunlar sonradan eklenen şeyler değildir, mezar taşlarıyla beraber yapılır. Köyün büyüklerine sorun bu kaplar ne ayak diye, ölen kişilerin ruhları dünyaya kuş olarak nasıl dönüyormuş bir ton rivayet anlatsınlar size.

  Yedi sülalem sünni türk, kırkından nazarına, suyundan şerbetine hiçbir türk adetini yitirmiş değiliz. Makatından "kurşun döktüren mi var yhaa" diye sallayan laleler mağaradan kafasını çıkarsın.
  4 -1 ... kah ve otesi
 7. 7.
  be onun oğlu ölünün arkasından yemek vermek, islamda yeri olmayan bir inanış nereden gelme şamanizm den.

  öteki godoş şimdi roma dan der.
  1 ... dobroskii
 8. 8.
  Burada bir yanılgı var.

  Bunu bilerek yapmıyorlar bunu islam'a dair sandıkları için yapıyorlar. Biliyorlar mı kurşun dökmek türk geleneğinden gelme diye, ağaca çaput bağlamanın şamanizmden geldiğini biliyorlar mı? Ağaca çaput bağlayıp alim denilen isimler için dua ediyorlar, onlardan bir şeyler istiyorlar.

  Bu nasıl türk geleneği?

  Türk geleneği olduğu bilinmiyor bunların, bilenler de günah yapmayın diyor. Nevruz için bile günah yapmayın bunlar islamda yok islam'da olmayan şeyi uygulamayın diyorlar.

  Yani bunu yapmaları sebebi Sünni islam değil islam'ı bilmeyişleridir.
  2 -1 ... keyf kahyasi
 9. 9.
  Mesele bunun şamanizme ait olduğunun bilinmesi değil, zaten başlık da "sünni türklerin bilinçli yaşattığı türk gelenekleri" değil.

  Insanların kurşun döktürmeyi veya diğer şamanist ayinleri bilinçli-bilinçsiz bir şekilde yaşatıyor olması, sünni türklerin 21. Yüzyılda hala daha türk kültürünü, türk adetini terk etmediğinin en büyük ispatı.

  kurşun döktürmek islamda haram mı, mezara kuşluk dikmek günah mı, adam asırlar boyu bunlarla zaten zerre ilgilenmemiş. Kendi kültürünü inancına yedirmiş, hala daha öyle yaşatıyor.
  6 ... kah ve otesi
 10. 10.
  At eti yemek, cirit, ağaca çaput bağlamak, nazar boncuğu, kurşun döktürmek, nevruz.
  -1 ... selia