1. 1.
  türkiyenin en güzel en edebi en mahsun en şiirsel camisidir.. (bkz: kanuni sultan süleyman) tarafından (bkz: mimar sinan)'a yaptırılmıştır..istanbul en güzel o yapının arkasından izlenir.. (bkz: istanbul)'dan da en güzel o izlenir..sadece namaz kılınsın diye değil efkarlanılsın,istanbul çok sevilsin hatta ağlansın diye yapıldığı bellidir..muhteşen bir tuvaleti vardır..osmanlı nezaketini en güzel gösteren örneklerdendir..tembel müslümana bile nafile namaz kıldırabilecek özelliklere sahiptir..
  7 ... rasko
 2. 2.
  (bkz: rasko)şu an istanbulun neresinde olmak istiyorsun sorusuna burada olmak istiyorum yanıtını verdiği yer...
  3 -1 ... mirza
 3. 3.
  istanbulun siluetini süsleyen camiilerin içinde en görkemlisi... gökyüzüne uzanan muhteşem 4 minare (bu 4 minarenin, camiyi yaptıranın istanbul'un fethinden sonra 4. padişah olduğunu, on adet şerefesinin ise osman gazi'den itibaren 10. padişah olan kanuni sultan süleyman'a işaret ettiği söylenir) ulu bir görüntü ile göğe doğru uzanır. geniş avlusunda etrafa göz atıldığında rumeli ve anadolu kıtaları ve istanbul önünde birleşen iki deniz ve adalar görülür. biraz daha uzaktan ve havanın sisi içinde görünen uludağ ise, açık bir havada osmanlı'nın eski büyüklüğünü düşündürür
  1 ... farabi
 4. 4.
  duruşu ile imparatorluğunun ihtişamını tüm dünyaya gösterir. öyle bir havası vardır ki yahya kemali bir bayram namazı çıkışı en güzel şiirlerinden birini yazmaya adeta zorlar. etrafındaki o pis yapılara aldırmadan haliçe nazire yaparcasına boğaza göz kırpar. insan içindeyken değil bir binlerce rekat namaz kılmak ister. her namazdan sonra mimar sinana bir fatiha yollamayı insana şart koşar.
  1 ... registerlater
 5. 5.
  mimar sinan caminin temelinin oturması için tam 7 sene bekler.uzun süren bu bekleyiş osmanlı'nın camiyi bitirmek için yeterli parası olmadığı yolunda dedikodulara yol açar. zamanın iran padişahının yardım amacı ile gönderdiği büyük miktarda para ve mücevherin elçi tarafından alay yolu ile sunulmasına sinirlenen kanuni paraları istanbul'daki yahudi ailelere dağıtır. mücevherlerin ise ezilerek caminin minarelerinden birisinin harcına karıştırılmasını ister. içerisinde mücevherlerin bulunduğu bu minarenin parıltısının üsküdardan bile görüldüğü söylenmektedir.
  3 ... hafiye
 6. 6.
  istanbul üniversitesi beyazıt kampüsünde okuduğum için kendimi şanslı hissetmemin sebeplerinden biridir. Mimar Sinan eseridir.
  1 ... paradigma
 7. 7.
  arkadaşlarla yazın sabah namazından sonra uyuduğumuz cami.

  tüm gece makara yaptıktan sonra uyumak için harika bir mekandır.huzur içinde uyursunuz.
  tabi turistlere dikkat !! cami açıldıktan sonra içeri dalıp uyurken etrafınıza toplanıp sizi maymunmuşsunuz gibi izleyip resimlerinizi çekiyorlar.
  hepiniz flash ışıklarıyla uyanabilirsiniz.
  4 saatlik o eşsiz uykunun içinse sıçabilirler.
  turistlere aldırmayın caminin içinde yuvarlana yuvarlana uyumaya devam edin.
  bir süre sonra bunu bir ibadet şekli sanıp saygı göstermeye başlıyorlar.
  bir de horlamayın !! caminin en büyük özelliği olan akustiği sebebiyle her yandan duyuluyor.
  kuytu bir köşeye gidin kıbleye doğru sol taraf bu iş için en uygunudur..herkes bir diğerinin üzerine başını koysun ve vurun kafayı yatın...

  ben böyle güzel uyku görmedim arkadaş !!
  kimse sizi rahatsız etmez ne cami kapanıyor çıkın derler ne bişey...

  (bkz: abdülaziz bayındır) hocanın sabah namazı sonrası sohbetleride çok hoştur.
  1 -1 ... mosquito
 8. 8.
  kanuni sultan süleyman'nın emriyLe yapıLmış eserdir..mimarı; mimar sinan'dır..yapımı 1577 yıLında tamamLanmıştır..mimar sinan'nın yaptığı en yüksek kubbeLi yapıttır..kaLfaLık eseri oLarak niteLendiriLir..
  1 ... tucimania
 9. 9.
  edirnede de ayni isimli bir camii olup istanbuldaki isimdasindan oldukca kucuktur.tunca nehrinin kenarinda olan camii cemaatsiz edirne camilerinden biridir.
  1 ... imhotep
 10. 10.
  istanbulun belkide en güzel manzarasına sahiplik eden, denize bakan tarafındaki balkonunda birilerini çay keyfi yaparken görünce (muhtemelen cami imamının eşi ve akrabalari idi-cami nin ikinci katınba bir cafe var ise bilmiyorum tabii) şok olduğum bayram namazlarında gidilip görülesi yer. ayrica mimari özellikleri itibari ile muhteşem bir başyapıt.
  4 ... necromancer