süleymancılar - uludağ sözlük

entry 312 galeri 4 video ses iyilertrends
 1. 1.
  lisedeyken sınıfta ders esnasında uyuyan öğrencilerdi. bunun sebebi yurtta erken vakitte kalkıyor olmalarıydı.
  #107787 :)
 2. 2.
  kendilerine sadece "süleyman efendi'nin talebeleri" şeklinde hitap edilmesini isteyen, tarikat olmamış, sadece birleşip cemaat oluşturduklarını iddia eden topluluk..
  #562802 :)
 3. 3.
  süleyman hilmi tunahan ve öğretilerine bağlı insanlar topluluğu. nakşibendiliğin bir koludur.
  türk siyaset hayatının çok partili döneme geçişiyle birlikte siyasetin her zaman en merkezinde yer almış tarikattır.
  tarikata mensup birçok bakan ve milletvekili geçmiş dönemlerde siyaset arenamızda boy göstermişlerdir.
  tabii tarikat elinde bulundurduğu oy potansiyelini siyasi partiler karşısında her zaman koz olarak kullanmış, ve bunun semeresini de devletin her alanında meşru kadrolaşma ile almıştır.
  tarikat günümüzde de siyasetle iç içedir. öyle ki tarikatın iki liderinden ahmet arif denizolgun demokrat partide, mehmet denizolgun ise akp'de siyasi hayatlarını devam ettirmektedirler...

  --spoiler--
  cumhuriyet dönemi'nin ünlü din adamlarından biri olarak kabul edilen süleyman hilmi tunahan tarafından kuruldu. öğrencileri mavi ve lacivert renkli takkeler takarken, kurs hocaları da beyaz rengi tercih ediyor. 1939-57 arasında, süleyman hilmi tunahan üç kez yakalandı ve sorgulandı. 17 ekim 1959'da öldü ve yerine damadı kemal kaçar geçti. kaçar da haziran 2000'de vefat edince cemaat'in liderliği süleyman hilmi tunahan'ın iki torunu, ahmet arif denizolgun ile mehmet denizolgun arasında kaldı. kasım'dan sonra ikiye bölündüler. birbiriyle konuşmayan iki kardeş, şu an cemaat üzerinde etkili. ancak cemaatin başında arif ahmet denizolgun var.
  --spoiler--
  #3304172 :)
 4. 4.
  kültür dersaneleri nin sahipleridirler.
  #3351116 :)
 5. 5.
  arif ahmet denizolgunun dp den aday olması hasebi ile 22 temmuz seçimlerinde dp yi destekleyen cemaat. oldukça iyi inşa edilmiş ve döşenmiş yurtları vardır. herkese gariban edebiyatı yaparak para toplarlar, ama içlerinde kurdukları zenginler kulübü çok ta günyüzüne çıkarmaz. sigaraya haram fetvası vermişlerdir, kız çocuklarının okumasına karşıdırlar, süleyman hilmi tunahan efendilerinin gösterdiği kerametlerden bahsederler, badem bıyık, kumaş pantolon üzerine sarkıtılmış gömlek ile dolaşmayı severler.
  #3581895 :)
 6. 6.
  şeriatçıdırlar, gercidirler işte üzerinde fazla konuşulmaya değmeyen topluluk.
  #3581900 :)
 7. 7.
  ünivesite öğrencisi için ağır kuraları olan cemaat.
  #3581902 :)
 8. 8.
  22 temmuz seçimlerinde, demokrat partinin oy oranının bir köyde * yüzde 78 çıkmasını sağlamış, dolayısıyla köyün yüzde 78 inin süleymancı olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır. lakin sorun oy oranının yüzde 78 çıkması değil, bunun nasıl çıktığıdır. yaptığım araştırmalar ve konuştuğum kişilerin bana anlattıklarından ortaya çıkan sonuç şudur.

  oyunuzu demokrat partiye verin, efendimiz sizi sırat köprüsünden geçirsin. yok vermezseniz apışıp kalırsınız.
  #3768693 :)
 9. 9.
  (bkz: süleymancık)
  #3769119 :)
 10. 10.
  kendi çıkarları için her haltı yiyen cemaattir.

  ---spoiler----

  islamcılar açısından asıl dikkat çekici gelişme 80'li yıllardadır. bu gelişmenin dönüm noktası ise, generallerle, başta süleymancılar, nakşiler'le olmak üzere tarikatlar arasında yapılan pazarlıklarıdır. 12 eylül anayasası'na ve genel olarak 12 eylül rejimine destek verme karşılığında tarikatların önü açılmıştır. 12 eylül cuntası'nın "geliş nedenleri" arasında hatırlanacağı gibi sürekli sayılan olaylardan biri de "yeşil bayrakların açıldığı konya mitingi"dir. cunta şefleri bu örneği vermekle "irticaya, şeriatçılığa" karşı oldukları mesajını da veriyorlardı.

  generaller ve tarikatlar arasında yapılan pazarlıklara ek olarak, cuntanın türk-islam sentezi'ni adeta resmi politika haline getirmesi, din dersini zorunlu kılması, cuntanın şefinin her fırsatta ayetlerle konuşması gibi politika ve uygulamalar, islamcılara oldukça rahat hareket edebilecekleri bir zemin yaratmıştır. cuntanın amacı bellidir; ılımlı, düzeniçi ve işbirlikçi çizgide bir islamcılığı geliştirerek, düzenin kitle temelini genişletip bunlarla devrimci mücadelenin önünde güçlü bir set oluşturmak. bu "islamcı set", aynı zamanda abd'nin "yeşil kuşak" projesine de hizmet edecektir; ki amerikancı 12 eylül yönetimi, her konuda olduğu gibi, islamcılara karşı izleyeceği politika konusunda da abd'nin onayını almıştır.

  ---spoiler----
  #3893180 :)
 11. 11.
  Kumaş pantolon, beyaz veya mavi gömlek, hafif terlemiş bıyıklar veya tam bıyık ve yana taranmış saçlar tipik bir süleymancıyı anlatır.Lise ve üniversite yaşamımda zararını görmediğim insanlardır.Siyasi olaylara karıştıklarını veya hiç görmedim. hangi partiyi tutarlar siyasi görüşleri nedir hiç renk vermezler.
  #4104538 :)
 12. 12.
  şu memlekette kimseye zararı olmaksızın dini vecibelerini yerine getirmeye çalışan cemaat. siyasetle ilgileri asgari seviyededir. hiçbir hukuka aykırı kesimle özdeşleştirilemez. kendileri hakkında yapılabilecek en önemli eleştri sosyal hayata fazla katılmamalarıdır.
  #4104568 :)
 13. 13.
  "osmanlı'nın yaptığı her şey doğrudur, türkiye cumhuriyeti'nin yaptığı her şey yanlıştır" felsefesini benimsemiş insanların çoğunlukta olduğu toplum. ayrıca osmanlı'yı gerçek türk devleti olarak görürler, atatürk'ün yaptıklarını ise batılaşma, hatta gavurlara özenme olarak adlandırırlar. milliyetçilikle pek işleri yoktur. hatta islam kültürü adı altında gençlere arap kültürünü aşılamaya çalışırlar. acı olanı ise yetkililerin dahi beyinlerinin yıkanmış olduğu ve arap kültürünü islam kültürü sanmalarıdır.

  arap milletini sevmemek günah gibi görülür. arapların türk milletine ihanet ettiği gerçeği de gözardı edilir. türk tarihi osmanlı'yla başlar ve osmanlı'yla biter. 10 bin yıllık türk tarihi yoktur bu teşkilatta.

  ayrıca "atatürkçü" kelimesi bu cemaatte hakaret olarak algılanır *. memleketinde chp temsilciliği olmadığı için gurur duyan ve bununla övünen üyeleri var. dinden soğuttukları anlar vardır fakat bünyesinde on numara insanlar da barındırır.

  not: yazdıklarımı bu cemaatle iç içe geçirdiğim 12 yıllık tecrübelerimden yola çıkarak yazdım, herhangi bir ön yargı yoktur.

  düzeltme: entrym eksilendiğine göre süleymancılar da var sözlükte. bence entry'yi eksileyeceğinize nerede yanlış yapıyorsunuz, onu bir düşünün.
  #4409441 :)
 14. 14.
  dünyanın süleymana bile kalmadığını bilemsi gereken topluluk.
  #4409550 :)
 15. 15.
  cılar cilar cular katogorisine sokulmaması gerekenlerdir. burada önemli olan süleymancı olmak yada olmamak değildir kaldı ki kendilerinden haz duymadığım sarihtir. ülkemizde mevcut olan cılar cular anlayışı polarizasyon amaçlı provakasyondan öteye gitmeyecektir. şanı tartışılmaz milletimizin gençleri artık cılar cular anlayışını çoktan aşmıştır. sevin yada sevmeyin ama kutuplaştırmayın.
  #4409607 :)
 16. 16.
  hepimizin, hepinizin ihtiyacı olan dini ilimlerin yegane öğretldiği cemaattir. Mutlaka herkes gibi hataları olabilir. Ama benim anladığım bu millete ne yapsan yaranamazsın hesabı dört dörtlük insanlar olsalar bile eminimki haddinden fazla eleştiri alacakları kesindir.

  Buradan foruma katılan arkadaşlara mesaj, onlarda bu toplumun bireyleridir. kapkaççı, yankesici, ırz düşmanı, daha sayamadığım onlarca melanetin başımıza tebelleş olduğu bu günlerde temiz dürüst insan yetiştirme gayreti içinde bu memlekette her kim varsa sahip çıkmamız gerektiğidir.
  #4657063 :)
 17. 17.
  gülen cemaatinden bağımsız gruplaşmadır. aynı amaç farklı isimdir.
  #5085065 :)
 18. 18.
  bilenlerin on metreden tanıyabildiği süleyman hilmi tunahan'ın talebeleridirler.
  meb e bağlı yurtları vardır.
  düzenli bir dini eğitim verirler.
  #5085084 :)
 19. 19.
  (bkz: süleymancılar)
  #5106049 :)
 20. 20.
  kimseye zararı dokunmaz derler. zararı kendisine olan fikirlerle donatılmış bir insan nasıl olur da zararı sadece kendisini olur a dostlar! yabancıya olmas da çoluğuna çocuğuna, anasına, babasına dokunmaz mı bu zararlar! kız çocuğu okutmayıp evlendirilmek üzre yetiştirmeleri zarar değil midir. bir kaç kadın alabilme özgürlüğü zarar değil midir. bu tariate mensup insanlar evlerde, orda burda buluşup hu çeker kendilerinden geçerler. sonra rüyalarında ak sakkallı dedeyi görürler. ve daha bir sürü.
  canım sıkıldı sizlere bunların iç yüzlerini anlatayım derken. aman benden uzak dursunlar.

  düzeltme:
  normalde süleymancılar hu çekmezmiş. bu bilgiyi veren arkadaşla bir kaç mesajlaşma sonucu şu kanıya varmama sebep olduğu için burdan kendisine teşekkür eder (bkz: kuru pilav) ve vardığımız sonucu bilgilerinize sunmak isterim.

  nakşibendi tarikatinin bir devamı niteliğinde olan, fakat hafifletilmiş hali ile vücut bulan süleymancılığa kaymış bir grup olabilir bu benim bahsini yaptığım.
  #5250899 :)
 21. 21.
  Fethullah Gülen ve tayfasına gıcık kapan topluluktur. Aynı amaca hizmet etmemektedirler. Nurcularla alakaları yoktur. Herkese örnek olması gereken bir cemattir muhteremdirler.
  #5298743 :)
 22. 22.
  bunların erkekleri ve kadınları 100 metre öteden çok rahat bir şekilde tanınır. zira erkekleri beyaz tenli, klormatik gözlüklü ve az bıyıklıdırlar. ayrıca çok çelimsiz yürürler. süleymancı kadınların süleymancı erkeklerden farkı ise enteresan bir şekilde bağladıkları baş örtüsüdür.
  yukardaki tarife bakılırsa süleymancıların pek güneş görmediğini ve görmek istemediklerini anlayabiliriz.
  #5552549 :)
 23. 23.
  her zaman gittigim camiye gec kalacagimdan ötürü cuma namazini aralarinda kilmaya karar verdigim ve beni pisman etmis güruh. hocalari vaazda ve hutbede cin'deki katliamdan bir kelime bile söz etmemesi bir yana, hutbenin sonunda "gecen hafta dresden kentinde adliyede bicaklanarak öldürülen misirli din kardesimiz bilmem kim hanima allahtan rahmet, yakinlarina bassagligi diliyoruz" demis ve beni cileden cikartmistir.

  yalniz beni cileden degil, ümmetciligin de bokunu cikartmistir ayni zamanda. hoca olmus ama türk olamamis, cindeki türkler degil de filistindeki araplar öldürülse salyalar sacarak aglayacakti ondan da adim gibi eminim. bi daha da gitmem o camiye. one minute bile demedim, protestoya layik görmedim, gözümde kücülen, biten o cemaati. kapiyi vurdum bir tek, ve ciktim farzi kilmadan. vebali bana olsun raziyim, ama onlarin vebali daha büyük....
  #5565014 :)
 24. 24.
  faiz konusunda enterasan fetva veren enterasan cemaat.
  #5565083 :)
 25. 25.
  benim tanıdılarım da gayet rahattırlar.vakko dan aşağı esarp takanı görmedim henüz.
  #5565126 :)