1. 1.
  milli savunma bakanı vecdi gönül ün "üzerinde çalışıyoruz" dediği model.

  http://www.haberturk.com/...746-askerlikte-yeni-donem
  3 -1 ... mendoza
 2. 2.
  muhtemelen uzman çavuşları kastediyordur. yoksa başka ne olabilir ki ?
  2 -1 ... rihez
 3. 3.
  ayrıntıları aşağıda alıntılandığı gibi belirlenmiş hadise :

  "Paralı askere 2 bin TL maaş
  Profesyonel ordu kapsamında sözleşmeli erler, 10 yıl kesintisiz görev yapacak. 2 bin TL maaş alacak erler bekârlardan seçilecek ve süreleri bitince cezaevlerinin korumasından sorumlu olacak

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün bütçe görüşmeleri sırasında açıkladığı profesyonel orduda "sözleşmeli er" modeli çalışmasının ayrıntılarına SABAH ulaştı. Yeni model kısa dönemler halinde, genç ve dinamik bir kadronun sınır bölgelerinde görev yapmasını öngörüyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan çalışmaya göre askerlik hizmetini tamamlayan gönüllü erlerden fiziki kabiliyetleri uygun olanlar profesyonel orduya katılacak. 3-10 yıl arasında görev yapacak erlere 2 bin - 2 bin 250 TL arasında maaş ödenecek. 10 yıl kesintisiz görev yapan erlere 60 bin TL'ye kadar ikramiye verilecek. Görev süresini tamamlayan sözleşmeli erler daha sonra cezaevlerinin korumasından sorumlu olacak. Kısa süre sonra Bakanlar Kurulu'na sevk edilmesi beklenen "Sözleşmeli Er" sisteminin detayları şöyle;

  BEKÂRLARDAN SEÇiLECEK

  Dağda görev yapmak isteyen profesyonel askerlerde lise mezuniyeti şartı aranacak. Gönüllüler, önce yazılı, daha sonra fiziki sınava tabi tutulacak. Sözleşmeli erler ağırlıklı olarak medeni durumu bekâr olanlardan seçilecek.

  3 AY EĞiTiM

  Sözleşmeli er olmaya hak kazananlar Isparta Dağ ve Komando Okulu'nda 3 aylık özel eğitimden geçecek. Eğitimleri tamamlananların birliklere atamaları yapılacak.

  3 -10 YIL ARASI GÖREV

  Sözleşmeli erler, dağda en az 3, en fazla 10 yıl görev yapacak. Sözleşmeli ramboların maaşları ek ödemelerle 2 bin 250 TL'yi bulacak.

  60 BiN TL iKRAMiYE

  Sözleşmelerini tamamlayan profesyonel erlere görev sürelerine göre ikramiye ödenecek. 10 yılı tamamlayanlara en az 60 bin TL ikramiye ödenmesi planlanıyor.

  SONRA ÖZEL GÜVENLiK

  Teröristle mücadele edecek sözleşmeli erlerin tecrübelerinden cezaevi korumasında da yararlanılacak. Görevlerini tamamlayan rambolara, cezaevlerinin dış güvenliğinden çekilen jandarmanın yerine sözleşmeli özel güvenlik olması teklif edilecek. Profesyonel askerler, cezaevi korumasını üstlenecek.

  10 BiN ASKER ALINACAK

  ilk etapta 10 bin sözleşmeli er istihdam edilecek. Ağırlıklı olarak sınır birliklerinde görev yapacak askerlerin sayısının 30 bine kadar çıkabileceği belirtiliyor. TSK'nın ihtiyacına göre her birlikte görevlendirilebilecek sözleşmeli erler öncelikle "Hakkâri Dağ Komando Tugayı, Siirt 3'ncü Komando Tugayı, Tunceli 4'ncü Komando Tugayı, Hakkâri Yüksekova 21. Jandarma Sınır Tugayı, Şırnak Çakırsögüt Jandarma Komando Tugayı"nda görev alacak.

  MEMURiYET HAKKI YOK

  Sözleşmelilere, uzman erbaşlardan farklı memuriyet hakkı tanınmayacak. Yaş haddi ya da sağlık problemleri nedeniyle TSK'dan ayrılan uzman erbaşlara tanınan "kamu alanlarında memuriyet hakkı" sözleşmeli erlere verilmeyecek.

  KADROLU OLABiLECEKLER

  Sözleşmeli er kadrosundaki askerlerden üstün başarı gösterenlere TSK kadrosunda kalma şansı da tanınacak. Sicil amirleri tarafından olumlu sicil verilen sözleşmeli erlerden açılacak sınavda başarı gösterenler uzman erbaş kadrosuna geçebilecekler."

  ahanda linki : http://haber.gazetevatan....n-tl-maas/339135/1/Manset
  ... kizilmaske
 4. 4.
  yanlış iştir. ordular milli olmalı. paralı asker her zaman için sakattır.

  (bkz: yeniçeriler)
  1 -3 ... klauss
 5. 5.
  teröre kurban aranıyor gibi geldi bana ama hadi hayırlısı.
  bu yozlaşmış siyasi anlayıştan nasıl hayır beklenecekse orasıda ayrı konu.
  1 -1 ... turkpence
 6. 6.
  yeni bir iş kolu. yakında maaşlarını veya sosyal haklarını yetersiz bulan askerleri meydanlarda görebiliriz. düşünsenize askerler 1 mayıs eyleminde en ön saflarda, kortej halinde yürüyor. inanılır gibi değil, tarihi bi an yaşıyoruz tarihi.
  -1 ... serci1903
 7. 7.
  iki ucu boklu değnek.
  ... fabrikaiscisi
 8. 8.
  en az 30 sene geç kalınmıştır, 90 lı yılların başında bu proje hayata geçmeli idi.

  artık "vatan millet sakarya", "en büyük asker bizim asker", "vatani borcu" gibi kavramların iflas ettiğinin götergesidir, artık olay vatan millet sakarya türünden nutuklarla çözülmüyor, en büyük asker profesyonel, işini bilen askerdir, vatan borcu sadece askerlikte değil tüm alanlarda işini en iyi yapma ile ödenir.

  yavaş yavaş frkına varıyoruz nihayet, ama binlerce şehit ve gazi verdikten sonra, türk ün aklı sonradan çalışırmış ya 30 sene sonra kafamız çalışmaya başladı nihayet, yanlız yıllardır ben ve ben gibilerin "askerlik profesyonel olmalı" dediğimizde hainlikle suçlamaya kadar eleştirenler şimdi ne diyorlar merak ediyorum, eğer bizim bu önerimiz zamanında değer görse idi, bugün terör namına birşey kalmazdı.
  1 -1 ... alikula
 9. 9.
  http://www.abbasguclu.com...re_bin_634_lira_maas.html
  ... olol
 10. 10.
  sözleşmeli erbaş ve er alınması; yas kararıyla tsk'dan ilişiği kesilene emeklilik yada kamuda istihdam saglayan tasarı tmmm'de yasalaştı.
  ... piskopos