1. 1.
  kanımca kendini iyice hissettiren durumdur, genel kabul(!) gören olguların ,karşısında bir tavırla entry girince 5 dakika içinde altına kültürsüz tavırlarla kendince ayar vermeye çalışan entryler döşeyen hosgörüsüz kendini bilmezlerin yarattığı tandansdır.aYrıca bir çok kişinin de yazar olup zamanına kıyıp sözlüğe katkıda bulunmamasına sebep olan durumdur ki daha da önemlisi mevcut yazarlarda da eksideki hosgörü ve özgürlük ortamına sahip olmadığı için yazmaya gerek görmeme düşüncesini yaratan durumdur.bence sağ görüş artık anasından emzirdiği
  babasından nasihat aldığı mukaddes görüşleri buraya kusmak yerine içinde tutsa daha mantıklı olur yoksa sözlüğün adı yakında ülkücüsözlük'e döneceğe benzer.
  6 -3 ... say
 2. 2.
  Muhafazakar kesimin belki en fazla saydırdığı insanlardan biri olduğumu ve olacağımı düşünmeme rağmen, beni rahatsız etmeyen eğilim. Ben muhafazakar olmayıp istediğim girdiyi yazabiliyorsam, karşımdakinin de aynı hakkı vardır diye düşünüyorum. Eğer biri ortamın özgür ve karşısındakinin hoşgörülü olmasını istiyorsa, öncelikle bunu kendi yerine getirmelidir; Kimsenin düşüncelerini kendine saklamasını tavsiye etmemelidir.
  4 -3 ... baybars
 3. 3.
  Sağ görüş sol görüş.Herkes yazıyor burda.Muhafazakar,dindar,ateist,komünist,ülkücü,liberal de yazıyor.
  Yazarlarımız elbette bir görüşü benimseyecek.Benimsediği görüş bir değerdir ve bu görüş herhangi biri için kusmuktan öteye geçmiyorsa ve bunda sitem ediyorsa bu onun sorunudur.
  Ancak alenen bu değerlere saldırmak yerine kırıcı olmadan eleştirebilmek sözlüğün huzuru açısından önemli.Yoksa Burada başlıklar kusmuk torbası niyetine kullanılmıyo.Belki de karşı görüşteki yazarlar da bu şekilde düşünüyo olabilir.

  Özellikle takılan bir kavram olarak muhafazakarlık adına birkaç kelime etmek gerekirse;bu yazarların genel olarak sahip olduğu bir görüş olabilir.Entrylerde de kendini gösterebilir.Ancak sen bu değerlere dil uzatırsan karşılaşacağın tepkiye ya da karşı entrylere de hazır olmalısın.Muhafazakar insanın değerleri vardır.Din gibi,vatan gibi millet gibi.Bunlar hassas konular.Bunlarla kolay kolay oynayamaz hiçkimse.Adam haklı olarak savunacak tabi ki.Sen orda karşıt entryni yazarken belki de o da senin için sözlükteki dinsiz veya sözlükteki vatan haini diye düşünüyosa ne yapıcaz.
  Şöyle yazar böyle yazar kategorizasyonundan da gına geldi.Aşalım bunları artık.Yazıyoruz işte.
  3 -2 ... italiano
 4. 4.
  demokratik bir ortama sahip olan sözlük için, herhangi bir dezavantaj değildir. zamanla başka fikirlere sahip yazarlar coğalır. tandans değişir.

  kaldıki insanlar artık bu tür kısıtlamalara esir olmayı sevmemektedir. bir konuda liberal olan bir yazar, başka bir konuda muhafazakar olabilir. abes değildir.

  insan ruhu kalıplara sığmayacak kadar değişkendir.
  1 ... pilotmont
 5. 5.
  son olarak
  (#58306)
  (#58327)
  (#75467)
  (#84433)
  (#121185)

  TCK
  MADDE 125
  Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır

  MADDE 216
  1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  3) Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması hâlinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  entrylerin silinmesini tüm sağduyulu insanlar adına talep ediyorum.
  2 -1 ... say
 6. 6.
  Sözlükte olması en doğal kesim.Peki karşıt tandans neler yapıyor da bu tandansı etkiliyor?Bu sorunun cevabı tartışmayı sonlandıracak.Unutmayın ki "hoşgörü" başkasının inancına saldırmak adına bir maske olmaz.Dinde hoşgörü var diyerek din hakkında atıp tutmak da muhafazakar tandansı(kategorizayon biraz ilginç benimsenmesi güç) kızdıracaktır.
  Karşıt tandans bir yazı yazar diğer tandans cevap verir.Etki-tepki olayıdır.
  1 -1 ... italiano
 7. 7.
  elbetteki sözlükte her görüş yer alabilir. ancak ben bir görüştenim diye diğer görüşle, bu görüşün değerleriyle ilgili "bilgi sahibi olmaksızın" yorumda bulunuyorsam bir sorun vardır. (örneğin biri karl marx ın mason olduğunu yazmış) komiktir.
  bu duruma cevap vermek gerekir. ancak bu da sözlüğü bir forum haline getirir.
  elbette herkes istediğini yazar kimse onları engelleyemez. benimkisi sadece bir rica: lütfen bilgi sahibi olmadan yazmayın.
  5 ... suzergecer
 8. 8.
  ağzından salyalar akıtarak karşıt düşüncedeki diğer insanlara ,bir mezhebe,bir topluma,bir düşünceye saldıran bir gruptur bu ayrıca.bunların babalarını biz nerde görmüştük,maraş katliamında,çorum katliamında,malatya katliamında ,bahcelievler katliamında, 16 mart katliamında, o zamanlar internet yoktu bu şeref yoksunu mahlukar yüzlerini gizleyip gizlice işler çeviriyorlardı şimdi bunların veledleri internet başında yüzünü göstermeden diğer sağduyulu insanlara saldırıyorlar.
  savunması da bu beyinsizin en asabi insanı bile güldürecek cinsten
  neymiş bazıları da kutsal değerlere hakaret ediyormuş
  ben haşa böyle bir şeye rastlamadım
  ama adama demezler mi ulan gerizekalı bir dangalak böyle bir şey yaptı diye sen ne boksun ki çıkıp islamın koca bir mezhebine hakaret edebiliyorsun.
  (bkz: dün boktun bugün koktun)
  bu çıktığı deliğe geri sokulması gereken mahluk bu dünyada geçirdiği 20 bilemedin 25 senelik aciz birikimi ile binlerce yıl geçmişi olan bir mezhebe hakaret edebiliyor hatta onu sapkınlık olarak değerlendirebiliyor.
  sözlük moderatörleri eğer bu gibi entrylere bir son vermezseniz burası seviyenin iyice düştüğü bir yer olacaktır zira kimsenin başkasının düşüncesine hakaret etmeye hakkı yok haddinizi bilin.
  2 -2 ... say
 9. 9.
  her görüşten olanın fikirlerini açıkça beyan etmesinden doğar. sözlüğü bir fikir kulübü veya dernek haline getirmeye çalışanların fazlasıyla rahatsız olduğu durumdur. (bkz: benden farklıysan canın cehenneme demeye getirenler)
  ... herpes
 10. 10.
  (bkz: tendance)
  ... to madeira