1. ?.
  insanları türlü kategorilere ayırıp, sonra bu kategorilerin savaşmasını sağlayan zihniyetin, sözlükte yerinin olmaması gerektiğini savunma durumu.
  5 -6 ... popiceyn
 2. ?.
  doğru bir slogandır.
  ırkçılık sadece sözlüğümüzde değil dünyanın her köşesinde olabildiğince çirkin bir olgudur.
  türkiye'ye ait bir sözlük bünyesinde vücud bulduğuna göre muhtemelen kürt gerçeğine karşı konuşanlar için söylenmiştir.
  fakat ülkemizdeki devinen tezahür ırkçılık değil, bölücülük ve terör karşıtlığıdır.
  böyle bir acıyla kucak kucağa yıllarca var olma savaşının içinde olmayı ise yeryüzünün hiç bir köşesinde, hiç bir insan istemez.
  yinede tepkilerin kontrolsüz olması, dünyaya muhteşem damgalar vurmuş, şanlı bir milletin evlatlarına yakışmaz.
  _ "bu şanlı millete ait olmak istemeyenleri zorlamayalım, kendileri bilirler." _ "Prof. Dr. ilber ortaylı"_
  ... porselen
 3. ?.
  uludağ sözlük'te bu slogana destek verenlerin büyük ihtimal "milliyetçilere faşist diyorlar" bahanesi ile pkk'lı olduklarının söyleneceği slogandır.

  x ırkı düşük,
  y ırkı kaka,
  z ırkı iğrenç,
  m ırkı küçük,
  t ırkı daha küçük şeklinde insanları sınıflandıranlar tabii bu söze karşı çıkacaklardır, ırkçılık değil milliyetçilik diyeceklerdir. evet biz türkler kutsalız ya! insanlığa bizden olmadıkları için hakaret edebilme hakkını tanrı bize vermiş ya!
  onun dışında bilindik bir örnek, t.c vatandaşı olmalarına rağmen sadece "kürt,laz,çerkez,zaza" oldukları için hakaret edilenleri saymiyorum bile.
  her neyse işte gönülden destek veriyorum bu slogana ve pkk'nin da, faşistlerinde annelerine selam yolluyorum..
  3 -5 ... i belong to che
 4. 1.
  katılan ve katılmayanları merakla takip edeceğim sloganvari.
  -1 ... tirnak icinde
 5. 2.
  sadece sözlükte değil dünya çapında başlatılması gereken kampanya. hani bunlar almanya'dan türkler'i, araplar'ı, türkiye'den çerkezler'i, kürtleri, kuzey ırak'tan türkmenler'i, araplar'ı, sudan'dan darfurlular'ı, amerika'dan wasp olmayanları kovmaya çalışıyor, her ülkenin ırkçıları kendili dilinde ya sev ya terket diyor ya, insanlığın birleşip siz siktirin lan, siktirin gidin mars'a ayde demesi gerekmekte. o zaman işte bir nebze olsun huzur bulur bu dünya. mars'ta da halihazırda hepsi hakkın rahmetine kavuşur ya da iyice mutasyona uğrarlar tahminimce.
  -1 ... zedx
 6. 3.
  ama her tur ırkcılıga hayır.. diye devam etmesi gerekli slogan.
  (bkz: kurt milliyetciligi)
  ... atgmuls
 7. 4.
  (bkz: bir atom bombam olsa mutlaka kürdistan a atardım)

  bi de şunlar var:
  (bkz: atom bombası olsam kesin kürdistana düşerdim)
  (bkz: anti hümanist yazarlar)
  yeterince açık oldu umuyorum?
  1 -2 ... kacak dovusen ayi
 8. 5.
  irk ve din ayrimi yapmama slogani. Dogru fakat eksik olmus sadece sözlükte degil yasamimiz boyunca uygulamamiz gereken bir felsefe olmali sonucta hepimiz türkiye cumhuriyeti vatandasiyiz zaten Atatürk de "ne mutlu türk olana" degil "ne mutlu türküm diyene" demis, eger "türküm" kelimesini benimsiyerek ve hissederek söyleyebiliyorsak ne inandigimiz dinin nede kökenimizin türk olmamiza engeli vardir.
  -1 ... denizdvs
 9. 6.
  bir insanın diğer bir insan üzerinde fazlalığı veya üstünlüğü yoktur. bu açıdan değerlendirilirse ırk ancak bir çeşittir insan için.

  ancak geçmiş kimi söylemlerimizle çeliştiğimiz düşünülecek, özellikle bunu düşünen arkadaşlar entry yi okurken sağda belirecek trene baksınlar, kalanlarla devam edelim.

  zira daha önce belirtmeye çalıştığımız gibi ırk, yani çeşit, özel bir durumdur. bir insanın ezelden kime ait, ebediyette kimi tercih edeceği ile alakalıdır. bir devletin kökleri ulusunun kudreti ile doğru orantılıdır.

  kimse ırkçı olmamalı evet, ancak dışardan bakıldığında ırkını seven insanlar ile karşılaşılırsa, 3 arşın boyundaki savunma duvarlarınız 33 arşın boyunda görünür.

  bu çeşitlilikte kimi farklılıklar var mıdır? elbette vardır, kimi ırklar parayı sever, kimileri dürüstlüğü, kimisi diplomasi alanında gelişmiştir, kimisi sanat... bu durumda ırklar birbirinden farklıdır ve sahip olduğumuz ırkın farklılıklarını severek dünyaya tutunmalıyız, kimseyi bizim ırkımızdan farklı diye ezmemeliyiz.

  sonuç olarak bir karadenizliye sorarsanız size karadenizinin güzelliğini anlatacak ve övünecektir. ırkını sevmeyi de böyle görmeli ve abartıya kaçmamalıyız.

  dinen bakarsanız da, hiç bir insanın hiç bir insan üstünde "imanı" dışında üstünlüğü yoktur denmiş veda hutbesinde...

  dolayısı ile sözlükte de türk ırkı sevilmeli, yeri geldiğinde övülmelidir, ancak bu bir sidik yarışı şeklinde değil var olanları ile olmalıdır, eğer başlık alman ırkı ile ilgiliyse alman ırkının iyileri ve kötüleri söylenmelidir.

  türk ırkının kötüsü söylenmemeli mi? tabii ki eleştri yapılmalı, ancak bunlar hakaret boyutuna varırsa aramızda ki bölücüler sevinebilirler değil mi? bölücüleri sevindirmemeliyiz...
  3 -1 ... borcu
 10. 7.
  "sadece sözlükte mi ırkçılığa karşı çıkılsın??" dememe sebep olan başlık. her yerde her zaman ırkçılığa hayır.
  3 -1 ... ece nin e si