1. ?.
  uludağ sözlük yazarlarının kendi düşünceleriyle listelenmiş 5 türktür.

  1) dr. mehmet öz (tüm dünya'nın yanında önünü iliklediği adam, herhalde türkiye'nin en zeki insanıdır.)

  2) fethullah gülen (bir insan, peşinden milyonları sürükleyebiliyorsa zekası tartılmayacak derecede yüksektir.)

  3) recep tayyip erdoğan (adam zeki usta. ilk dönem vaatlerini yerini getirdi, ikinci dönem vaatlerini yerine getirdi, üçüncü dönem istediğini yerine getirecek.)

  4) Doç. Dr. Bilge Demirköz (cern'deki eleman)

  5) celal şengör (adam her ne kadar ateist olsa da, evrim teorisini desteklese de, jeofizik alanında dünya çapında ses getirmiştir)
  1 -2 ... uludag sozlukte yazar olmak
 2. 1.
  Cem yilmaz, acun, hulya avsar,rte,birde ben. Hepsinin ortak ozelligi ulkeyi cok iyi algilayip damara gore serbet verebilmeleridir.
  2 -1 ... dinsiz kitapsiz kafir
 3. 2.
  Oktay Sinanoğlu. son 300 yılın en yüksek bilimsel statüsüne ulaşıp apar topar amerikaya götürülen genc yetenekli profesörS.1963'te 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 26 yaşında "tam profesör" unvanını aldı. 20. yüzyılda Yale Üniversitesi'nde bu sanı kazanan en genç öğretim üyesidir.Yale Üniversitesi'nde ikinci bir kürsüye daha profesör olarak atandı. 1973'de Almanya'nın en yüksek "Aleksander von Humboldt Bilim Ödülü"nü ilk kazanan kişi oldu. 1975'de Japonya'nın "Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülü"nü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu'na ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü ünvanı verildi. 1976'da Japonya'ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır. Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. Meksika hükümeti tarafından yüksek Bilim Ödülü "Elena Moshinsky" ile ödüllendirildi.
  Türkiye'de bulunduğu dönemde çalışmalarını daha çok Türk ulusal kimliği ve Türk diliyle ilgili milliyetçi görüşlerini yaymaya adadı. Eğitim dilinin anadil olması gerektiğini ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesinin gerektiğini savunmaktadır. Matematiksel yapısından dolayı Türkçe'nin en iyi bilim dili olduğunu söylemektedir.Yaşamı boyunca Kuantum Mekaniği'ne birçok katkıda bulunmuş bir bilim adamıdır. P.A.M.Dirac'in de üzerinde uğraştığı ancak çözümleyemediği bir problemi, "Kuantum mekaniğinde Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri çözdü.[3]. Böylece Kimya bilimini bu topolojik inceleme ile sağlam bir temele oturttu.
  iki kez nobele aday gösterilmiştir.
  ... asya696
 4. 3.
  hulki cevizoğlu, feryal özel, cem yılmaz, idil biret, mehmet emin karamehmet.
  ... guneyk