1. 1.
    7 yaşındaydım. Hayatımda ilk kez köyüme gidecektim. Sabah erken saatlerde kalkıp yola koyulduk. Kilometrelerce yol gidiyoruz yol bir türlü bitmiyor. Çocuk halimle o derece baygınlık gelmişti ki yolun bir an önce bitmesini istiyordum. Gözlerimi suşehri'nde kapattım. Uyandığımda sabah 7.30'du. Nihayet köye varmıştık. istanbul'dan kars'a toplamda 1 mil mesafe kat etmiştik. Pestilim çıkmıştı...

Köyün girişinde topal, peaky blinders şapkalı, pos bıyıklı bir amca karşılamıştı bizi. Köyün muhtarıymış. "Hoş gelmişsineez hoş gelmişsinez" diye gülümsüyor, bize tüm sıcakkanlığıyla kucak açıyordu.
    2 ... psychostasia
  2. 2.
    10-11 yaşlarındayken yazın kardeşimle birlikte babaannemin yanına postalanmıştık. O sene işte gündüz çayıra salınan buzağıları eve götürme görevi esnasında hayvancağız bizden kaçarken bataklığa girdi, ben de durur muyum arkasından daldım tabi ki. orada bataklık olduğunu da bilmiyorum bu arada. beni takiben de küçük kardeşim ve kuzenim girdiler. Olayın sonunda hayvan bir şey olmamış gibi gerisin geri çıktı gitti, bizse öyle g.t gibi kaldık dize kadar batmış şekilde. Günü buz gibi çeşme suyunda çamaşırları yıkayarak kapattığımızı hatırlıyorum, ertesi gün de hasta olmuştum zaten.

bu da böyle bir köy anımdır.
    4 ... hufflepuffle
  3. 3.
    köyde bakkala girdim. klişe ya yoğurt alacağım falan.
    neyse birden biri içeri dalıp bakkal sahibine daldı. ayırdık tabi de beni bir merak sardı. sorduk soruşturduk tabi.
    bakkalı döven adamın karısını bakkal düdüklüyormuş. sonradan döven adamın da bakkalın karısını 2 yıldır düdüklediği ortaya çıktı.
    bu da böyle saçma bir anımdır. köyden görücü usulü ile evlenmek isteyen denyolar kıssadan hisse alsın.
    ... samanyolundakisaman
  4. 4.
    Üniversitenin bittiği yaz bir tarla meselesi nedeniyle o zaman kadar gitmediğim köyümüze babamla beraber gitmiştik...

Köyde köylük hali hali kalmamış beş altı hane ancak var. muhtar bizi evine davet etti. Eve Girdik şark köşesi gibi bir yere oturduk. Biraz sonra genç bir kız bize tepsi içinde bakır bardakta ayran ikram etti. Kız pembe beyaz çok güzeldi...köyde işimiz bittikten sonra babamla arabamıza binip dönüş yoluna koyulduk. Yolda babam gülerek “ oğlum muhtarın kızını sana alayım mı?” Dedi. Ben de utangaç bir Eda ile “baba ya deme öyle ya” diye cevap verdim.. yol boyu muhtarın kızını düşündüm...Hala unutmam muhtarın kızını ve ikram ettiği ayranın tadını.
    2 -1 ... judas
  5. 5.
    ilk mc donald’s açılmıştı. Mecidiyeköy’den yürüyerek gittik elmadağ’a.
    ... lipsos
  6. 6.
    amma da köylü varmış be ortamda.

açıkçası şok oldum, yıkıldım.

köy anısı olan insan olabilir mi ya?
    1 -1 ... jerusalem artichoke
  7. 7.
    Gittiğim tek köy Kadıköy'dür.
    6 -1 ... yasak merve
  8. 8.
    Doğu Karadeniz’in bir dağ köyü. Ormandan ağaç kesmek yasak. Ancak ormancıların işaretlediği çürümüş ağaçları kesebiliyorsun. Onun haricinde ağaç keserken yakalanırsan devlet traktörüne, öküzüne filan el koyuyor. Rapor yazıyor. Bir sürü mahkemeye gidip geliyorsun. Ha uyuşturucu taşımışsın ha odun taşımışsın cezası aynı yani.

90’ların başı. Okula gitmiyorum bile daha. Dedemle ormana gitmişiz çıra açıyoruz. Yani daha önceden kesilmiş ağaçların toprağın üstünde kalan belki bir karışlık gövdesinden nacakla reçineli ağaç parçacıkları koparmaya çalışıyoruz.
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2129616/+
    Ahan ağaç dediğim de bu. Kışın sobamızı tutuşturmak için. Kışın çok kar yağıyor ıslanmış, donmuş odunlar yanmıyor çünkü.

işte binbir zahmetle telis çuvalından torbalarımızı doldurmuşuz. Eve gideceğiz. Uzaklardan bir motor sesi. Dedem panik oldu. Ses gittikçe yaklaştı. Biz saklandık. Derken yeşil bir pikap bizim saklandığımız yerde durdu. Ormancılar Eliyle koymuş gibi buldular bizi. Dedeme bir sürü kızıp bağırdılar. Ben korktum ağladım. Şişko ormancının bir eli tabancasında hep. Çıralarımızı aldılar, nacaklarımızı aldılar. Tekrar bize bir sürü kızıp bağırdılar. Pikaplarına binip gittiler. Ben ağlıyorum. Dedem çaresiz.

Şimdi düşünüyorum da memleketi kurtarmış ormancı. Büyük adammış vesselam. Biz 2 torba çırayı eve götürseydik ne olurdu memleketin hali!
    2 ... centurion