bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  devletin bağkur primi adı altında borçlandırması elbette , en az 3 binlik aylık satiş olacak ki bağkur alasın adam 50 tl bile kazansa yada hiç kazanmasa bağkur primi ödüceksin diyorlar...
  2 ... kuku temizleme
 2. 2.
  2008 sonrası türkiyesi.
  -1 ... when i was a child
 3. 3.
  Dağa çıkmak.

  Ananı mı siktiler olm. Derdin neydi? Neyin eksik kaldı? Ne yaptı lan size bu devlet?
  4 -3 ... centurion
 4. 4.
  bütün kötülük ve sapıklıklara bir hastalık kılıfı giydirdilip üstünün örtülmeye çalışılmasını aklım almıyor.

  kötülük insanın ruhunda olan bir şey. onu tedavi edemez ya da cezalandıramazsınız. kötülüğü yok etmenin bir yolu yoktur ama insanlardan, iyi insanlardan uzak tutulmalı. masum insanlar zarar vermeleri engellenmeli. gerekiyorsa öldürerek. ölen her canlıya üzülürüm ama kötü insanların ölmesine asla.

  Şimdi diyeceksiniz ki iyilik ve kötülük görecelidir. Bir insanın iyi ya da kötü olduğuna nasıl karar vereceksin?

  bence göreceli olan tek şey iyiliktir, doğrular görecelidir ancak kötülük ve yanlışlar her zaman belirlidir.

  Bir kişi kendi özgür iradesi ile bir başka canlıya yazar veriyorsa o kişi kötüdür. sebebi ne olursa olsun.

  edit: bende kötü bir insanım sadece kötü olan diğer insanlara kaşığı. belki bende öldürülmeliyim. ama benden kötüleri hayatta iken değil.
  5 -4 ... potansiyeli olan bir kiz
 5. 5.
  gelmek bilmeyen uyku.
  ... scientific mystery
 6. 6.
  kötünün gücünü anlamıyorum ben.

  mesela kötünün gücü her zaman daha fazla oluyor çünkü kötülüğü önlemek için ondan kötü olman gerekiyor, ya da kötüyle etkileşime girmen için de kötü olman gerekiyor. mesela ona öldürme demen için ve bunu sağlaman için onu öldürmen gerekiyor gibi.

  ama iyiyi engellemek için daha iyi olman gerekmiyor, daha iyi olmak iyi olmayı engellemiyor da denebilir.

  bunu anlamıyorum.

  bide bireysel tatmin mi toplumsal başarıyı tetikler yoksa toplumsal başarı mı bireyi tatmin eder sorusu hep kafama takılır nedense.

  bunu da çözemedim.
  ... quibble
 7. 7.
  ülkedeki paradır , nasıl nerde basılır hiçbir fikrim yok bide basan adam ufak hamlelerle kendine üç beş bişey basamaz mı.
  ... cumartesigibi
 8. 8.
  Uzayın sonsuz derinliği içinde , Voyager 1 tarafından fotoğrafı çekilen ve sadece soluk mavi bir nokta olarak görülen dünyamızda , tüm cenkler , tüm ayinler , tüm doğumlar , tüm inançlar yaşanmışken nasıl olur da insan canlısı bu tabiatı hor görür ve aptal yerine koyabilir.

  Bu cahil cesareti hangi neslin sırtına yük olmaz.
  18 ... perfectd16
 9. 9.
  yaşam.

  aklı alanlara da her zaman hayranlıkla baktım. inananlara imrendim, dua edecek tanrıları olanlara, çalacak kapısı olanlara hep tamah ettim, hayatının anlamını bir başka hayatta bulanlara, en büyük kötülüğü görmüş olanlara ve en büyük iyilikleri hak etmiş olanlara.

  asla! katiyyen ironi yapmıyorum! kimseyi de cehaletle suçlamıyorum, biliyorum cehaletimin sınırı arşa dayandı, haşa kimi neyle itham edecekmişim?

  ama imreniyorum işte "ben buna inanıyorum bu gerçek" diyenlere, napayım elimde değil. parasını harcamayan tutumlu insanlara, ayakkabılarını güzelce sıralayanlara, dişlerini fırçalamadan rahat uyuyamayanlara! hele hele hem aklı başında olanlar hem de onu pazarlayanlar yok mu? yani oyunu kuralına göre oynayanlar anlatın bana nedir işin sırrı? mevzu nedir? zeka mıdır nedir?

  bir sloganın arkasından dört nala koşanlara, vatana millete sakarya'ya göz yaşı akıtanlara! küçümsemiyorum o gözyaşlarını sadece anlayamıyorum, işte bir anlasam! insanlar çözmüşler meseleyi işte. yaşamayı da ölmeyi de sevmeyi de nefreti de çözmüşler.

  sırtında bir tonluk kurşunla karşı sipere atılan adamlar geçti bu dünyadan! bense sırtımdaki ceketten usanıyorum.
  ... gecmis zaman olur ki