1. 1.
    yadsınamayacak derecede açık olan etkidir.etkileşim yoluyla kişilerin kelime haznesini geliştirmektedir.örn; biri bir kelime yazıyor; diğeri hemen anlamı nedir diye bakıyor sözlüğe.aynı kelime 3,4 kez karşınıza çıkmışsa ne mutlu size.artık o kelimeyi kullanacak bilinçaltı oluşmuştur.eski nesil yazarların yıllar önce ki kelime haznesi ve anlatım duruluğu arasında bariz fark vardır.bu durumun eleştrilecek bir yönüde var.o da bir çok yazar ve üyenin 'yabancı dil biliyorum' imajı yaratmak için kullandığı yabancı kelimelerdir.bu kelimeler ekseriyetle türkçe'ye benzediği ve hakkında fikir sahibi olunamadığı için türkçe zannedilip günlük konuşma diline yansıyor.bu konuda büyük forum ve sözlük sitelerinin yapacakları basit yarışma *,ve uygulamalarla binlerce kişinin dilini daha güzel konuşmasına vesile olabilir.
    4 ... viki portmanto
  2. 2.
    yazma ve konuşma bakımından çığır açmış, türkçe'yi ve kullandığı tüm dilleri silip süpüren, kelime haznesi 900000'in üzerinde olan yurdum genci üzerine pek tesir etmeyen etkidir.

gençlerin, sözlük ve forumlardaki "kâmil, mck ağızlı" insanlar sayesinde dilini geliştirmesi olanaksızdır. tam aksine, baş kaynakları youtube yorumları olmak üzere, sözlük ve forum yazarlarının yurdum gencini örnek alarak dilini geliştirmesi beklenmelidir.

o gençler ki, başta mmorpg'ler olmak üzere tüm online oyunlarda dünyayı kendilerine hayran bırakmış, kendilerine gelen; "dear turk, please let us be your slaves, and teach us with your great acknowledgement about world languages." gibi tekliflerle gâvurları esir etmiş, egolarını tavana vurdurmuşlardır.

-oqé khocum, öqretiris évvélallah.
    ... son of a plunder