1. 1.
  sözlükte yaza yaza öğrenilen resmi olmayan fakat her zaman geçerliliği olan kurallardır.

  mesela başlığı açan ve ilk entryi giren yazarın fikrine katılmayıp karşıt bir görüş yazdığında anında eksiyi yersin.

  am göt meme, siyasi ve spor başlıkları her zaman ilgi çeker.

  aşırı uçlarda yazanlar kimilerine göre adamdır kimilerine göre troll. .....
  5 -1 ... hotcat
 2. 2.
  ilk arkadaş çok güzel bir şekilde sözlüğü özetlemiş.
  -1 ... eunimie
 3. 3.
  Yazarlar tarafından siklenmeyen kurallardır. *
  ... senben22
 4. 4.
  Saçma sapan yasakları barındıran kurallardır. Entry yazmayı tamamen yasaklayın da silmek için bahane aramayın amk.
  2 -1 ... vefik
 5. 5.
  Uyulmaması halinde çaylak ve silik edecek kurallar.
  ... vizyonist
 6. 6.
  (bkz: Orospu çocuna yer yok)
  ... scarlett johanson
 7. 7.
  herkesin uyması gereken sözlüğü daha okunabilir yapan kurallardır. hiçbiri saçma değildir ama özel mesajdan cin cins şeyler yazıp insanları tahrik edip ceza aldıranlara da bir şey yapılmalıdır.
  ... premium sozluk hesabi
 8. 8.
  Şu sözlük kurallarını net olarak buraya yazabilecek bir yiğit yok mudur?
  1 ... manji
 9. 9.
  entry üzerinden hakaret etmek:

  örnek: tam bir piçsin.

  küfürlü başlık açmak:

  örnek: sikerim sözlüğünüzü de sizi de

  özel bilgileri paylaşmak (telefon, e-mail, özel mesaj):

  örnek: bu yazarı beğenmedi iseniz telefonu 0900 910 10 10 mail adresi zall@ulu.com

  entry'de kaynak belirtmeden çalıntı yapmak:

  örnek: insanın zihni neyle meşgulse rüyasında onu görür. hele içiniz rahat olmadı mı, gerçeğe ne kadar da uyar rüyalarımız!

  sözlüğü yasal zorluk içerisinde bırakacak şekilde entry yazmak:

  örnek: tayyir pecer doğan hem kişiliksizdir hem de hırsız.
  ayrıca (bkz: türk ceza kanunu)

  entry ve başlığın uyumsuz olması:

  başlık: sigara
  entry: çok güzel bir meyve

  entry'in açılan başlığın sözlük içindeki durumu ile ilgili olması:

  başlık: ayın ikiye bölünmesi
  entry: ayın ikiye bölünüyor olması

  ilk entry'in tanım olmaması:

  başlık: kural
  entry: ne dedin sen

  forum veya tarzı entry girilmesi:

  entry: abi o iş bende merak etme

  sözlük formatına aykırı entry girmek:

  (bkz: ulu manifesto)

  forumlardaki gibi üstteki entry'e cevap entry girmek:

  entry: kız arıyorum
  entry: buradayım aşkım

  bkz özelliğini amacı dışında kullanmak:

  örnek: (bkz: bakın amacı dışında)

  reklam yapmak:

  örnek: inci sözlük diye bir site buldum süper!

  entry'de bazı kelimeleri yanlış yazmak:

  örnek: çeni sok seviyorm

  entry'de noktalama işareti hatası yapmak:

  örnek: malı arap faikten aldık mal çok iyiydi iyi de kafası var ozan dedi ki bu malı alın buradan

  başlık açarken imla hatasında bulunmak:

  örnek: 23 nisanda çocuklar gibi şendik

  entry bitiminde cümle sonuna nokta koymamak:

  örnek: cümle

  hatalı bkz vermek:

  örnek: (bkz: ) bakamadınız

  aynı entry'i tekrar girmek:

  örnek: örnek

  hatalı link vermek:

  örnek: www2.sozlukuludag.com
  3 -3 ... rootz
 10. 10.
  sözlüğe entry girerken dikkat edilmesi gereken kuraldır. bu kurallara uymayan entryler silinir.

  a) entry kesinlikle tanım şeklinde olmalıdır, başlığı tanımlamalıdır. aksi halde silinir. bir başlığın ilk entry'si önemlidir, (eğer yönlendirme amaçlı değilse) ilk entry bakınız şeklinde olamaz. özellikle tanım içermelidir. başlığın içerdiği konuya yönelik tanım yapın.

  b) entry/başlık hakaret, küfür, ağır derece argo ifadeler içermemelidir. uludağ sözlük bu konuda çok hassastır. hakaret içeren entry silinir ve yazarla ilgili işlem yapılır. aynı kural özel mesajlar için de geçerlidir. özel mesajla hakaret etmek yasaktır. hakaret eden yazarla ilgili işlem yapılır.

  c) başlık açma kurallarına aykırı başlıklar silinir. bu sebeple başlık açarken dikkatli olmak gerekir. subjektif başlık açmak, başlık açma kurallarına aykırıdır. "8 nisan 2012 kedimin ölmesi" veya "10 mayıs 2010 canımın sıkılması" şeklinde açılan başlıklar, başlık açma kurallarına aykırıdır. bu tarz başlık açan yazarlarla ilgili işlem yapılır.

  d) entry tamamen yazara ait olmalıdır ya da alıntı ise kaynak gösterilmelidir. copy paste yapılmış olan entry kaynak gösterilerek yayınlanabilir. sürekli copy paste yapan yazar da silinir.

  e) siyaset ve futbol içerikli konularda polemik için yazıldığı belli olan entry'ler silinir. buna devam eden yazar da silinir.

  f) entry başlıkla ilgili değil de üstteki entry'lere cevap şeklinde ise silinir. entry başlığı tanımlamalıdır. önceki entry'lere cevap için yazılmış entry silinir. ayrıca entry'lerde @x işareti kullanarak üstteki entry'lere cevap vermek yasaktır. bu şekilde yazılmış entry'ler için yazar cezalandırılır. başlığın ilk entrysi ya da diğer entryleri kesinlikle yazarlara @x kullanmaksızın dahi cevap niteliğinde olamaz, sadece başlıkla ilgili olmalıdır.

  g) entry e-mail adresi, telefon numarası, adres gibi başka birine ait özel bilgi içermemelidir. "e-mail adresim: hebelehubele@msn.com" şeklindeki bir entry silinir. özel bilgi referansı içeren entryler çaylaklık sebebidir.

  h) entry sadece şu yazılardan ibaret olunca silinir.*"ankara: bir şehir." silinir, ancak "ankara: iç anadolu bölgesinde bir şehir." bu silinmez.

  i) her başlığın altına yazılabilecek şekildeki boşluk doldurucu entry'ler silinir. (başlığa cevap niteliğinde entry girmek) ~"bill gates'ten daha zengin turkler: (bkz: bi siktir git denen laflar)" bu silinir.

  j) imla ve dil bilgisi yönünden hatalı entry'ler/başlıklar silinir. girilen entry'nin içeriği ne olursa olsun, içinde hatalı kelimeler barındırıyor ve noktalama işaretleri kullanılmıyorsa silinmeye mahkumdur. bu yüzden başlık açmadan ve entry girmeden önce yazılanların bir kere daha gözden geçirilmesi tavsiye olunur.
  cümle sonuna konulan noktadan sonra veya kullanılan virgüllerden sonra bırakılacak bir boşluk, yazının okunabilirliğini artıracaktır.
  ankara: havası,suyu,insanı güzel olan türkiye'nin başkenti.iç anadoluda bulunur.
  ankara: havası, suyu, insanı güzel olan türkiye'nin başkenti. iç anadolu'da bulunur. (okunabilirliği üst düzeyde)

  (bkz: uludağ sözlük te sıkça yapılan dil yanlışları/#1485212)

  k) başlık açarken arama kolaylığı sağlamak için özel isimlerden sonra bir boşluk bırakılır.

  "ronaldinhonun fenerbahceye transferi" yerine
  "ronaldinho nun fenerbahce ye transferi" düzeninde bir başlık açılması tercih edilir.

  l) iki yazar arasında yaşanan özel mesajlaşma, sebebi ne olursa olsun entry olarak sözlüğe girilemez. girenler için cezai yaptırım uygulanır.

  m) sürekli aynı konuya ilişkin entry girmek çaylaklık sebebidir. yazarlık amacı yalnızca futbol/siyaset/din konuları olan kullanıcılar, konulara ilişkin yazarlarla polemiğe girdiklerinde çaylak olurlar. ek olarak yine aynı konuyla alakalı başlıkları sol frame'e taşıyarak, sol frame'i tekdüze hale getiren yazarlara işlem uygulanır. tematik mod kullananlar işleme alınmaz. bahsi geçen aynı konuyu bir güne değil de günlere yayan yazarlara da işlem yapılmaz. kıstas, sol frame'in tekdüze olup olmamasıdır.

  n) çok miktarda tematik entry girerken tematik mode açılması zorunludur.

  o) kendi isteğiyle hesabını sildiren bir yazarın tekrar dönüş hakkı bulunmamaktadır. ama moderatörler dönemsel olarak hesabı silinen üyeyi tekrar geri alma veya almama yönünde kararlar verip bu kararlarını değiştirebilirler. (o/2) yazarlar hesaplarını entry ve özel mesajlarla birlikte ayarlardan hesabımı kapat seçeneği ile kendileri silebilir, bunun sorumluluğu tamamen hesap sahibi yazara ait olup, hiçbir mesuliyet kabul edilmemektedir. istisnai durumlarda hack vb. bu durumu kanıtlamakla yükümlüdürler.

  ö) inci sözlük jargonunu kullanmak formata aykırıdır. başlığı açan yazarlara cevap niteliğinde yazılan entry'ler, cevap niteliğinde kullanılan linkler ve bakınızlar silinmektedir. başlıkla ilgili olduğu sürece kullanılmasında bir sakınca yoktur. ancak cevap niteliğinde kullanımı yasaktır. açılan başlıkların da formata uygun olması gerekmektedir. yazarlara soru sormak, reklam yapmak veya seslenmek amacı ile açılmış olan başlıklar silinir ve bunu yapan yazarlarla ilgili işlem yapılır.

  p) formata uymayan yazarlarla ilgili işlem yapılır. çok sayıda forum chat tarzı entry giren ve sözlük formatına uymayan entry girmekte ısrar eden yazarlar cezalandırılır. silinen/silinmekte olan başlığa ısrarla entry girmek çaylak olmanıza sebep olabilir.

  r) tanım yaparken "... başlıktır" ibaresinin kullanılması yasaktır. "güldürmüş başlıktır." veya "saçma sapan entry'dir" şeklindeki entry'ler formata aykırıdır ve "bu entry başlığın sözlük içindeki durumu ile ilgili" sebebi ile silinir.

  s) entry'lerde smiley kullanımı kesinlikle yasaktır. entry'lerinde ısrarlı bir şekilde gülücük kullanan yazarlarla ilgili işlem yapılır.

  ş) oto-çaylak sistemimiz gereği sürekli sözlük içi entry giren yazarlar belirli bir oran hesabıyla öncelikle sistem tarafından uyarılır, devamı halinde sistem tarafından otomatik olarak çaylak olursunuz, çaylaklık bitiminde sözlük içi entry girmeleri diğer kategorilerdeki başlıklara oranla düşene kadar engellenir.
  1 -1 ... hzpikachu