1. 1.
    sözlük kezolarının düşünme, ileriyi görme, 5 hamle sonrasını hesaplama gibi incelikler isteyen satrancı oynayamaması, becerememesi durumudur. bu kezolar ne anlar allasen satrançtan, vezir ne işe yarıyor diye sorsan ay ne bilim yakışıklı mı kiee ihihih xd der. ellerine tetris ver oynasınlar. hadi eyv.
    5 -2 ... aklakara
  2. 2.
    oysa hande öyle mi?

hande reçel herkesi çoban matı yapıyormuş. ben öyle duydum.
    3 ... modern zaman filozofu
  3. 3.
    sözlük kızlarını bu kadar da kötülemeyin a dostlar!

Oynayamıyor olabilirler. Ailesi, arkadaşları ogretmemiş olabilir. Ortamı olup öğrenememiş olabilir.

E Öğretin bir zahmet. Zor mu yani..

edit: Satranç öğrenmek isteyen varsa PM,DM,ÖM ne varsa gelebilir *
    2 ... guzinabinizgeldi
  4. 4.
    insanları her oyunda yenme gibi bir özelliğim var. Dereyi görmeden paçayı sıvama yiğidim. Akarsuyla karşılaştığın vakit ağlarsın.
    7 ... magna aegwynn
  5. 5.
    Gelin kapışalım.
    6 -1 ... madwoman
  6. 6.
    Satranç mı oynayamıyor? Komikleşmeyin. Hiçbir erkeğin zekası kadının zekasıyla kıyaslanamaz
    3 -2 ... motherist
  7. 7.
    bütün sözlük hatunlarıyla satranç oynamayı denemiş, ama bilmediklerini görmüş bir yazar beyanı.

ben hiç denemediğim için o konuda bişey söyleyemeyeceğim.
    1 ... paganviodio
  8. 8.
    çünkü kızlarımızın başka başka oyuncakları var.
    ... lipsos
  9. 9.
    hepinizi piyon ederim karşımda kesin zırvalamayı.
    1 -2 ... sezenist a feminist
  10. 10.
    tersi işteyken yoğun olarak yaptığımdı. adını unuttum, chessmate miydi, ona üyeydim ve random birileri çıkıyordu karşıma. zamanla devamlı aynı oyuncularla oynamaya başladık. en güzel tarafı oyun açık dururdu masa üstünde ve ben işimi bitirip, oteldeki turumu tamamladıktan sonra hamle yapar tekrar giderdim, karşı taraf da aynı şekilde. yunanlı, hollandalı ve bir de ülkesini hatırlamadığım sabit bir kadro vardı. vakit olduğunda oturup adam gibi oynardık. biri tatile çıktığında beklerdik dönene kadar.
    kızımın ilk öğrendiği kelimeler satranç taşlarının isimleri oldu. minyatür satranç takımının bir taşına, kibritin kavlı ucu kadar bir kaleye bakıp "gaale" deyişi ile satıcıyı şoke etmişti. ben sevdirdim, öğretmenleri bezdirdi.
    1 ... radiolarian