1. 1.
  Uludağ sözlüğe gereksiz bir bilgi bırakmaktansa, gerekli bir bilgi bırakmayı tercih eden uludağ sözlük kullanıcısı yazarların bıraktığı gerekli bilgilerdir.

  Sözlük formatı gereği (bkz: tanım kasmak) *

  Yatmadan önce bir bardak su içmek kalp krizi riskini ortadan kaldırır.

  Açık ve net evet.
  5 -1 ... chessplayer
 2. 2.
  Tek baş komutan Mustafa Kemal Atatürktür.
  1 ... nicke lan jello
 3. 3.
  yatmadan önce dişlerinizi fırçaladıktan sonra aynada kendinize gülümseyin, gevşersiniz.
  5 ... monk of monkmountain
 4. 4.
  sözlük gibi bilgi paylaşımı amaçlı kurulan sitelere kurulma amacına uygun olarak gerekli bilgiler bırakmanız bilgisidir.

  (bkz: sabah sabah itina ile kafa açılır)
  6 ... mel mel bakan gibson
 5. 5.
  kızıl elma

  Kızıl Elma, Türk mitolojisinde Türkler ve de özellikle Oğuz Türkleri için üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan ülküler veya düşleri simgeleyen bir ifadedir.

  Türk milliyetçiliğinin önemli sembollerinden birisi olan Kızıl Elma imgesi, Türk devletleri için bir hedefi ve amacı simgeler. Ulaşılması gereken bir yeri, fethedilmesi gereken bir beldeyi ifade ettiği gibi kimi zaman bir devlet kurma idealini, kimi zaman cihan hakimiyeti idealini, kimi zaman da Türk birliği idealini ifade etmiştir.

  Kızıl Elma imgesinin tam olarak ne zaman, nerede ve nasıl ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte yaygın anlayış, Osmanlı ile birlikte tarihe ve edebiyata mal olduğu, Osmanlılar döneminde özellikle Batı memleketlerine doğru yürütülen cihadın bir sembolü olduğu yönündedir. Kızıl Elma ülküsü özellikle yeniçeriler arasında yaygınlaştırılmış ve onların savaşma azmini yüksek tutmak için kullanılmış; Ziya Gökalp, bu imgeyi Turan Ülküsü ile birleştirerek ona yeni bir anlam kazandırmıştır.
  4 ... nofeelings
 6. 6.
  zeytinli açmada gerçekten zeytin var.
  1 ... bugfix
 7. 6.
  6 saatten fazla uyku aptal eder.

  acık ve net evet.
  2 -1 ... chessplayer
 8. 7.
  nefesinizi tutarak ölemezsiniz.
  ... kuscubasi sezer
 9. 8.
  Vucuda fayda sağlamak için Tüm meyveler aç karnına tüketilmesi gerekir ama muz bunların dışındadır.
  2 ... kale3112
 10. 9.
  yıllık izni kullandırmak idarenin insiyatifindedir. uygun görürse idare talep edilen izni kullandırır şayet uygun görmezse kullandırmaz. babanızın çiftliği gibi höd zöt yapmayın.
  2 ... melce