1. .
  ülkemiz hassas konulara olan duyarlılık oranıyla dünya ülkeleri sıralamasında oldukça önde olsa gerek. bir konunun açılıma maruz kalma kriteri de zaten onun hassasiyetiyle doğru orantılı olarak değişiyor. örneğin olaya siyasi pencereden bakacak olursak; türban ve kürt sorunu konuları oldukça hassas konular toplumumuz nezdinde. bu hassasiyetin getirisi olarak sıklıkla duyulan açılımlar var karşımızda örnek olsun diye. chp nin türban açılımı, chp nin kürt açılımı şu anda aklıma gelenler.

  sözlükler nabzını yoklayacak olursak, buraya yazarlık tecrübelerimle gördüklerimi de katarak söylüyorum ki, sözlük dünyasının en hassas iki konusu eski sevgili ve bekaret. sanırım herkesin hayatının bir yerlerinde karşılaştığı konular olduğu için bu derece hassasiyeti yüksek. eski sevgili yazıp arat butonuna basmak bir cesaret işidir mesela. ah sen yok musun eski sevgili, ne çok çektirmişsin cümle aleme. bir türlü de unutulamıyorsun yahu. herkesin gönlünde bir yara bırakmışsın giderken. bekaret konusu ise ayrı bir dünya. bekaret, bir zar parçası diyenlerle, hayatın anlamı diyenler ve arada kalanlar arasında sallanıp duruyor konu, gondol gibi. eski sevgilinin bekareti var bir de, ona hiç girmeyeyim. karma oluyor, o yüzden. sözlük yazarlarının karmasıyla uğraşmak gerekecek yoksa bir de...
  ... rabbit
 2. .
  penceresine göre manzarası değişen açılımlardır.

  yazarın ahlak anlayışına göre bakire olmayan ya da ayrılma sebebine göre eski sevgili kahpe olabilir. hatta belki ikisi de.
  ... soullessfreak