1. 1.
  (bkz: içimizdeki düşmanlar)
  1 -1 ... whippersnapper
 2. 2.
  sözde olduğu için, sözde ermeni soykırımı iddası denir. bu konuda lise tarih kitapları dışında, olayın karşı tarafı olan ermenilerin ilk başbakanın raporu, bu iddiayı çürütmek için yeterli olur.

  Ermenistan Devletinin ilk Başbakanı ve Taşnaksutyun Partisinin yöneticilerinden Ovannes Kaçaznuni 1923 yılında Partisi' nin Bükreş' te toplanan Yurtdışı Konferansına sunduğu Raporda şunları yazdı:

  "1914 Kışı ve 1915 yılının Bahar aylarında kayıtsız şartsız Rusya' ya yönelmiş durumdaydık, Gönüllü birlikler oluşturduk ve Türkler daha Savaş konusunda tarafsız konumda iken onlara karşı askeri operasyonlara giriştik". (Dikkat edin daha savaşta tarafsız iken diye kendileri belirtiyor)

  "Aklımız dumanlanmıştı, Herhangi bir gerekçe yokken zafer havasına kapılmıştık; sadakatimiz, çalışmalarımız ve yardımlarımız karşılığında Çar Hükümeti' nin (Güney Kafkasya Ermenistan' ı ile Türkiye' nin Ermeni vilayetlerinden oluşan) Ermenistan'ın bağımsızlığını bize armağan edeceğinden emindik....".

  "1915 Yaz ve Sonbahar döneminde Türkiye Ermenileri zorunlu göçe (tehcir) tabi tutuldu, kitlesel sürgünler ve baskınlar gerçekleştirildi. Bütün bunlar Ermeni meselesine ölümcül bir darbe vurdu".

  "Türkler ne yaptıklarını biliyorlardı ve bugün pişmanlık duymalarını gerektirecek bir husus bulunmamaktadır; sonradan da anlaşıldığı üzere, Türkiye' de Ermeni meselesinin temelli çözümü açısından bu yöntem, en kesin ve en uygun bir yöntemdi" (dikkat ettiniz mi pişmanlık duyacak bir şey yapmadılar kendileri söylüyor ve tarih 1923)

  "Kendimiz dışında bir suçlu aramayalım"

  "Taşnaksutyun' un artık yapacak bir şeyi kalmadı.... intihar etmeyi öneriyorum."
  3 ... conspirator
 3. 3.
  sözde denilmesi boştur. sözü bile edilemez. hayalde denilse daha iyi.
  1 ... cosmograph