bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  sulak topraklarda yetişen, gölgesi yaz aylarında çok serin bir sığınak olan ağaç.
  dallarının ortasında yumuşak bir kısım bulnur bu kısım boşaltılarak düdük yapılır.
  2 ... pilotmont
 2. 2.
  Ortalama 3500 yıldır bilinen tedavi edici özelliği olan ağaçtır.
  Yaprak ve kabuklarından tabii olarak üretilen bitkisel ilaçlar eski çağlarda da ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılıyordu.
  Hipokrat, salisilik asidin farkında olan ilk hekimlerden biriydi. Bazı rahatsızlıkların tedavisi için reçetesine; söğüt ağacı kabuğundan sağlanan suyu ilaç olarak yazmıştır. Suda bulunan ve ağrıyı hafifleten madde bugün bildiğimiz tanımıyla salisilik asittir.
  Kimyager Felix Hoffmann'ın 1897'de saf asetilsalisilik asit (ASA) üretmesiyle ortaya çıkan ilaca ASPiRiN denmiştir. ASA, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan Aspirinin etken maddesidir. Kaynağı ise dünyanın her yerinde yetişen söğüt ağacıdır.
  ... beni manipule etme
 3. 3.
  bünyesinde ağrılara iyi gelen,salisilik asit bulunmaktadır. yapılan araştırmalar, söğüt ağacının altında, gölgesinde oturmanın dahi(yapraklardan gelen koku, mikro damlacıkları hissedebilecek uzaklıkta olmak kaydıyla) baş ağrılarına iyi geldiğini kanıtlamıştır.
  ... pardus tulliana
 4. 4.
  majid majidi filmi için: (bkz: beed-e majnoon)
  3 ... la paz
 5. 5.
  müslüman türk'ün en saf sembolü. islam'dan önceki türk'ün bozkurt'uyla, imparatorluk çağının çınar sembolü arasında, müslüman türk saflığını ve duruluğunu temsil eder.

  bu sembolün en canlı olduğu dönem, osmanlı devletinin kuruluş dönemidir. söğüt kasabasında temelleri atılan osmanlı devleti, imparatorluk haline geldikten sonra saflığı terkedip uzun yaşamayı şiar edinir ve söğütü unutup kendini çınar'la temsil eder.
  1 ... tahin ile pekmez
 6. 6.
  yapraklarından aspirin'in temel hammaddesi olan asetil salisilik asit elde edilen ağaçtır. yazın gölgesi de pek hoştur.
  1 ... silverring
 7. 7.
  sekizinci nesil bir yazar arkadaşımızdır.
  (bkz: schistosoma).
  1 ... g n r
 8. 8.
  Bünyesinde bulunan maddelerin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılması bir yana bu ağacın o "salkım söğüt" hâli insanın psikolojisinin düzelmesi için birebirdir. Sessiz sakin bir yerde hafiften esen bir rüzgârla birlikte bu ağacın gölgesinde oturup o yaprakları izleyen insan rehabilite olur, rahatlar.

  çocukluğumdan kalma şöyle birkaç bilgi vereyim:

  çocukluğunuza dönüp iptidai yollarla ok ve yay yapıp eğlenmek isterseniz bilin ki en iyi yaylar söğüt ağacının dallarından yapılır. En iyi ok ise kurumuş dikengülü(kuşburnu) dallarından yapılır.

  Ok ve yay sizi kesmiyorsa ve yüksek desibelli sesler çıkaran bir borazan yapmak istiyorsanız bilin ki yine doğru ağaca çattınız. Budayacağınız kalın bir söğüt ağacı dalına birbiriyle kesişmeyen ve arasında iki üç santimetre mesafe olan kesintisiz derin bir kıvrım çekerek işe başlayabilirsiniz. Daha sonra ise o kıvrımı bıçağın ucuyla kabuğa zarar vermeden soyup borazan biçiminde sarmalısınız. En sonunda ise küçük bir düdük yapıp o borazanın ucuna yerleştirebilir ve yaklaşık 100 metre uzaklığa kadar etrafta bulunan insanların kafasını dayak yiyene kadar ütüleyebilirsiniz.

  Ayrıca bütün bunların yanında, majid majidi'nin insana "kıymet bilmeye" dair güzel şeyler öğreten harika bir filminin adıdır.
  2 ... jasemine jasmine jasmin
 9. 9.
  vakar ve tevazunun can bulmuş hâli gibi. eğilip, bükülüyor fakat dayanıklı ve kırılmıyor aynı zamanda.
  gölgesinde oturmak, uyumak, yapraklarının rüzgarla nazlı nazlı salındığını izlemek, az biraz şu dünyanın keşmekeşinden uzaklaştırıyor.
  6 ... kuskonmazsokagi