bugün

sınavdayız deyip neden sınav olduğunu açıklayamamaktır.

bu bir sınav diye dolaşanların yaptığı eylemdir.

tamam hadi bunu bir sınav diyelim. yaratıcı neden sınav yapsın diyorum, iyiyi kötüyü ayırabilmek için diyor.

neden iyiyi kötüyü ayırıyor diyorum. ödül ve ceza için diyor. sen yaptığın iyilikleri ödül için mi yapıyorsun diyorum, hayır diyor.

bir bok anlamadım ama olsun hadi devam ediyorum; tanrı insanlar yaratıp iyi yada kötü olarak yaratıyor (ki yaratmasa en iyisi. canı sıkılıyordu herhalde bizleri yarattı) ve sonra bunları cezalandırıyor, yakıyor, yıkıyor, dağlıyor, gözlerini dağlayıp, şişliyor, derilerini yakıyor, o çoooook ama çoook merhametli allah, öyle mi? (bkz: labiget) olm. buna kadir inanır haricinde ve müslümanlar haricinde kim inanır (espri) emüha yiyim. sonrada gerçek islam bu deyil (değil bile yazamıyorsunuz ama her saçmalığa inanıyorsunuz).
sınavdayız demeyip de neden sınavda olunabileceğini açıklayamamak ile eş değer durumdur. sınava girmeden anadolu üniversitesine yerleştirilen bir öğrenci "sınava girseydim boğaziçine yerleşecek kadar puan yababilirdim. haksızlığa uğradım." diyebilir.
Sınavdayız deyip neden sınav olduğunu açıklayamamak, artık günümüzde yaşıyorum ama neden yaşıyorumla eşdeğer, olmuş bir vecizedir.