bugün

Bunlardan çok var. Bıktım artık sizleri dinlemekten. Bi bitmediniz amına koyayım. Tanımı yapıyorum; sürekli kendi evladını övme girişiminde bulunan, oğlunu insan üstü varlık gibi öven ebeveynlerdir.

Bugün masum masum oturmuş işletmenin yemekhanesinde bir şeyler geveliyordum. Yanıma büyük bi abimiz geldi. 23 yaşlarında bi oğlu var. elektrik işleri ile uğraşıyormuş. Bana onu anlatıyor, zaten iştahım yok iyiden iyiye kaçtı. Ben evet, helal olsun, aferin gibi kısa kısa efektler ile sakinleşmesini dilerken o bombayı patlattı.

- Bugün bi arıza çıkmış mühendisler bile yapamamış bizim oğlan halletmiş.

Ya hassiktir abi ya. Geçende öğretmeni sürekli övmesi yüzünden hatice ablamızı dinlemek zorunda kaldım. Soruyu kimse bilememiş bizimkisi çözmüş. Öğretmeni çok beğeniyor. Kaça gidiyor diye sordum ilkokul 2 dedi. Sanarsın fizik profesörlüğü için kıyasıya yarışıyor. Tamam herkesin evladı kendisine kıymetli olabilir ama şişirip şişirip anlatmayın. Çok zeki ise ileride zaten iyi yerlere gelir. Çevresinde ön plandadır başarılı insan, Utanın lan anlatırken başarılarından dolayı insan takdir edilir, izah etmeye gerek yoktur.
cinayet sebebidir benim için. sürekli bir kıyaslama yapar misafir gittiği evdeki çocuk ile kendi çocuğunu.
yahu bırak senin çocuğunu başkaları övsün, sen bundan gurur duy . o şekilde kendileri övünce o çocukta öyle bir öz güven patlaması oluşuyor ki ileri ki yıllarda dizginleyemiyorsunuz sonradan.
Kendi yapamadıkları havayı çocukları üstünden atan ebeveyndir. Bıktırmışlardır.
Bu ebeveynler ile her an her yerde karşılaşabilirsiniz. Görmemezlikten gelinmelidir. Yoksa sizi ezip çoğunu yere göğe sığdıramayıp sizin gününüzü rezil edeceklerdir.
Yanlış yapan ebeveyndir. Aynı şekilde gömmesi de yanlıştır. Bırakın da başkaları övsün çocuğunuzu ne güzel, saygılı yetiştirmişsiniz diye.
özellikle yakışıklılık - güzellik veya zeka-başarı üzerinden övgüler olur bunlar. hele ki ortamda birde öven kişiyi daha da şaha kaldıracak biri varsa o ortamda kusmak istersiniz. erkek çocuk üzerinden örnek bir konuşma.

öven kişi: bizim efe de çok yakışıklıdır.

gaza getiren: aa öyle tabii, kız arkadaşı falan da çoktur şimdi bunun * (ne gerek var lan bunu sormana)

öven kişi: yha neler neler amcası, 5 kızla birden konuşuyor kızlar peşini bırakmıyor...

falan diye uzar gider ergen olan çocuk ise ne diyor bu amguardlar diye bakmaktadır, sivilceli ve asık bir suratla.
ağzının üstüne kürekle vurmak istediğim tiplerdir. bizim şirkette de var öyle biri, laf da edemiyoruz değerli bir eleman...ama bir gün "hassiktir amk" demekten de korkuyorum kalbi kırılır kızın...
Bugün kendisine, annesinin whatsapp kullanmayı bilip bilmedigini biliyorsa beni degil onu darlamasını, az daha bebegini anlatırsa memelerimden süt gelecegini ve onunla aynı heyecanı yasamadıgımı instamom olamayacak kadar da kart olduğunu söyledim.
Bu gece uyumaz yarın agzıma sıcar biliyorum ama bıktım lan iki kızından.
küçük yaşlardan itibaren çocuğun yanında övüyolar ise ileride çocuktan yana büyük sıkıntı yaşayacak ailelerdir. çocuğa küçükken ne verirsen ileride onu alırsın. misal annesi babası sürekli kavga eden çocuklar ileride ya aile kuramaz ya da kurarlar ama bir türlü geçinemezler. çocuğu sürekli kötülersen çocuk ileride çok çok şanslı değilse ( önüne iyi fırsatlar çıkmaz ise ) başarısız olur. çok fazla översende çocuk zaten "ailem benimle nasıl olsa gurur duyuyor fazla kasmaya gerek yok" der bir baltaya sap olamaz.

ben bunu en çok askerde tecrübe ettim. 1.5 senelik askerliğim boyunca her 3 ayda bir 400 ile 600 arası acemi askerim oldu. genelde anadoludan gelen yani kırsaldan gelen çocuklar hep daha çalışkan daha üretken ama geç anlayan geç öğrenen çocuklardı. genede çabalıyorlardı sürekli. çünkü çalışmadan başaramayacaklarını bizim onlara bir şeyler vermeyeceğimizi ve sıkıntı yaşayacaklarını biliyorlardı. ama büyük şehirlerden gelen görece olarak daha eğitimli ve aileleri tarafından sürekli korunmuş kollanmış çocuklar çabuk anlıyorlar ama gayret etmiyorlardı hiç. çünkü öyle yetiştirilmişler ne yaparlarsa yapsınlar hep övülmüşler.
ben hep yeriyorum demek ki benim oğlan okuyup büyük adam olacak.

ayy hadi inş.
Bi keresinde ortaokul deneme sınavında 3. Olmıştum.

Babam “ 3 kişi mi katılmıştı sınava hahahah”

Bugünü beklemiş adam...
iyi yapan ebeveyndir. tek hatanız çocuğunuzu övmek olsun yeter ki.
En nefret ettğim tipler ‘ benim çocuğum asla yapmaz’cılar.

Bende anneyim bu kelimeyi hiç kullanmadım, kullanmam. Adı üzerinde çocuk işte aklına gelmeyecek herşeyi yapıyorlar...
Çocukları benim çocuğumun tırnağı olamayacak ebeveynlerdir. Benim çocuğum 2 yaşında okuma öğrendi onların ki ne yapmış.
Kızımın çevresindeki arkadaşlarının çoğu üstün zekalı, bir bizimkisi normal çocuk.

Söyleyeceklerim bu kadar.
valla bıktık kendilerinden ama her gün biraz daha fazla övüyorlar.
Binadaki çocuklara kan kusturan bir çocuk vardı.Bir ara annesine,şu oğlumuza tasma bağlasanız iyi olur.Demiştim.Pişman değilim.
baran'ın annesidir.

https://www.youtube.com/watch?v=o7krpykJntQ
nurture değil de nature kısmından gelen özellikler ağırlıktaysa komik bir gen methiyesi peşindeki ebeveyndir.

aksi takdirde de "ulan ne ebeveynim be" imajı yerleştirilmeye çalışılır gizliden gizliye.
loserdir.
Yengemin bir anneannesi vardı. Neşeli, komik, çok sevimli bir kadındı.
Çocuklarını öve öve bitiremeyen, olmadık özellikler yükleyen, pohpohlayıp duranlara çok kızar "seversem kalbimden severim" derdi. Işık içinde yatsın rahmet istedi akşam akşam.
"Bırakın kardeşim beni siz övmeyin, zaten geleceğin tarih yazarları yeterince övecek" derdim.
en başta "nazar" olayını bilmiyordur. insanların nazarı değer ve hatta en çok anne babanın nazarı değer.
ilginç ebeveyndir. Bir arkadaşımla ikimizinde oğlu var. Hep kız çocuklarına bakıyoruz "şöyle tatlılar, böyle güzeller" diye diye bitiremiyoruz. Nedir bu çocuk övme merakı anlamadım. Ne kendimde ne çevremde görmedim allah'tan. Çocuk işte öğretirsen zekası gelişir zeki olur. Ha çok mu önemli? Allah sağlık versin gerisi boş.
kibirle alakalı durumlardır çoğunlukla.
bir de ''kargaya yavrusu şahin görünürmüş'' derler.
sıradışı majinal bir durum yoksa övmek veya övülmenin manası yok.
kuru kuru, dümenden güzellemelerdir alayı...