bugün

(bkz: yazarlar akıllı olsun)
bilip bilmeden diğer yazarlar hakkında ahkam kesmesinler.
bir başlık altına entry girerken daha önceki entryler mutlaka gözden geçirilmelidir. daha önce yazılmış bir entrynin tıpkısının aynısını yazmak sözlükte kirlilik yaratmaktan ve boşa zaman harcamaktan başka bir işe yaramayacaktır.

sözlükteki amaç sadece yazmak değil aynı zamanda okumaktır. unutulmamalıdır ki peygamber efendimize ilk gelen vahiy de okudur. önce okuyup sonra da yazılmayanı yazmaktır takdire değer olan.
istanbul için konuşuyorum, resmi tatillerde sahil yolunu kullanmayın.
pozitif olun hep artı verin.güne güler yüzle başlayın falan filan.
iğrenç espiriler bölümünde olmayan iğrenç espiriler eksi oy alır. espiri yaptığınızı sanıp da eksi oy alıyorsanız espiri anlayışınızda bir sorun vardır. ya yapamıyorsunuzdur ya da anlamıyorsunuzdur.
başlıklara her daim (bkz)'li bağlantılar veriyorsanız yazarlığınızı bir gözden geçirmenizde fayda var. millet tiksiniyor, yapmayın abicim şunu.
okuduğunuzu yanlış anlayıp önyargılı davranmadan önce bir daha okuyun ve sakinleşin. kendi anladığınıza inanıp ilgili yazarı mesaj yağmuruna tutmayın, sonra yanlış anladım diye özür dileyen gene siz oluyorsunuz...
tamam gündemi takip edin, hepimiz edelim. edilsin arkadaş. ama gündemle kafa sikmeyin ne olur. vuvuzela, pazarda artis, kuçukuçu burcu insanı falan... yapmayın! etmeyin! künahtır.
komşunuz açken yatmayın, ayakkabılarınız kapı önünde bırakmayın bir de erkekseniz deodaorant kadınsanız lütfen eşlerinize veya sevgililerinize biraz da siz iltifat edin.

adam olun kavga çıkarmayın. yöneticiyi bana bırakın. *
tavsiyelere ihtiyacı olan yazarlar vardır. ve sonra özür dileyen yazarlarda vardır. ama sonra bir şekilde bir şeylere vesile olduğu içinde o yaptığı hatadan memnun olan yazarlar vardır. *
sıcak daha da sıcak olacak.
sözlük yazarlarının özel hayatta yaşadığı tecrübeleri veya hayal kırıklıklarını bir başka yazar yaşamaması için vereceği tavsiyelerdir.
misal;
-istanbul trafiğine çıkmadan önce muhakkak tuvaletinizi yapın.
Siz, siz olun; istanbul'da bir mekana otururken menüye bakmadan bir şey yiyip içmeyin. Ve garsona isteyeceğiniz ürünün fiyatını sormadan spariş vermeyin. Yoksa, 3tl'lik birayı 9 liraya içmek durumunda kalabilirsiniz.
"Abuk sabuk başlıklar açmayınız." ile örneklenebilir. **
tezlerinizden yola çıkarak tezlerinizi ve buna dahil fikirlerinizi mutlak doğrular olarak kabul ediyorsunuz.

sağlıklı bir fikri yapı için öncelikle antitezleri iyi okuyup anlamanız gerekiyor ki güzel sentezler yapabilesiniz.

ayrıca; insan ol biraz insan
(bkz: bu tavsiyemi dinlemeyin)*
bir halısaha maçında ceza sahasına sağ ya da sol çaprazdan girerseniz her zaman topu yakın direğe doğru vurun, ya da pas verin. kendinizi adam sanıp da uzak direğe (bkz: plase)vurmaya kalkışmayın.
kız da olsa, erkek de olsa, kimsenin sizin üzerinizden egosunu tatmin etmesine izin vermeyin.
içine fıstık düşmüş ya da atılmış bir birayı o fıstığı çıkarmadan içmeyin. birde biri size fındık uzatıyorsa reddetmeyin. (bkz: iklimler)
sen sen ol... bu yeter.
efendim bence sözlükte ceviz agaci, kurt cobain, yesil, çay, serdar gibisinden; sözlük yazarları için bir çok manaya gelebilecek nickleri seçmeyin. sonra nick altınızda sizinle ilgili bilgi almak için çok uğraşıyoruz. nickiniz öyle bir nick olmalı ki gelip de altına sizinle alakasız bişey yazılmamalı... diye düşünüyorum. bilemiyorum.

misal illa kurt cobain yazacaksanız; bitiştirip yazın. istanbul yazmayın da istanbul sevdalısı falan yazın ne bileyim... yormayın milleti.
durmadan türk kızları ile rus kızlarını karşılaştırmayın şayet türk kızı size vermiyorsa parasını vermediğiniz müddetçe rus kızıda vermez.
biraz daha özgün olabilirler.
müşteri himetlerine bağlandığınızda karşı taraf "1 saniye sizi bekleticeğim" dediğinde bekleme müziği eşliğinde sizi duymadıklarını sanmayın. zira her kelimenizi duyuyorlar. aman dikkat.

(bkz: #10061778)