bugün

sözlük yazarlarının hayalindeki eşlerinin profilidir.
(bkz: nefes alsın yeter)
sarışın mavi gözlü uzun boylu tabi hayal bunlar .
hayalimde ki eşdir.
gara gaşlı, gara gözlü.
aşık olduğum kadın.
esmer uzun boylu ve çok cesur bir adam. onu bulduğumda evleneceğim.
fiziksel olarak: pembe uçları olan, dik, orta iri göğüslü, beyaz tenli, 1 55 1 65 aralığında boyu olan, 53 60 kılo aralığında ağırlığı olan kızdır.
Manevi olarak: tatlı tatli gülmesini bilen, tatlı konuşan, kendi sıkıntılarımızla eylenmemizi sağlamaya çalışan, kıskanan bir kız.
uzun olsun da gerisini estetik halleder dediğim eştir.
(bkz: melis birkan)
tarif edilemeyendir. olması gereken de budur.

bir insan sevdiği şeyi, ''kişi''yi, daha sahip olmadan, hayatına girmeden nasıl bilip bir de üstüne tarif edebilir ki? yani o kadar hayalini kuruyorsan illa ki seviyorsundur ya da en azından sevmek istersin ne bileyim. işin içinde illa sevgi olmalı, doğrusu bu değil midir? ama sevip sevmeyeceğini ner'den bilebilirsin? nasıl önceden, peşin peşin seveceğini söylersin?

insan alışkanlıklarıyla doğmaz ki. tecrübe denen bir şey var. insan bir yiyeceği bile önce yer sonra karar verir sevip sevmediğine. hakkında bir fikri olur. şimdi burda da o kişiyi görmeden etmeden, alışkanlıklarını huylarını bilmeden, senin o kişinin o özelliklerine ne tepki vereceğini kendin bile bilmeden nasıl böyle sanki daha önce tanışılmış da kaybedilmiş gibi tarif edilebiliyor anlam vermiyorum.

şimdi bir de şu var, belki de insanlar bu yüzden sevgili ediniyor. o birlikteliklerden yola çıkarak evleneceğim kişi şöyle olsun, böyle yapmasın diyebiliyor. 

fakat burada şu var, her insan birbirinden farklıdır. birinin sinirlenecegi şeye diğeri gülümser. ya da aynı şeye her iki insan sinirlense bile bunun sunumu farklı olabilir. biri ortalığı dağıtırken diğeri sessizleşir, sinirini öyle belli eder. tepki aynı olsa bile her insanın kendini ifade ediş şekli farklıdır.

ama sonra bazısı öyle bir tarif ediyor ki, adamın kan hücrelerinin şekline kadar. 

bilmiyorum. en azından benim için tarifi olmayan bir şey bu.
sagir ve dilsiz olsun. bu gune dek ,cok dir dir eden kadnlara denk dustum hep.
zengin fakir fark etmez sağlıklı olsun da.*
(bkz: jessica alba)
korumacı, aşırı kıskanmayan, saygı duyan, konuşsun derdini anlatsın ki çözüm bulmak için kafa patlatalım maddi değeri olan hediye almak yerine düşündüğünü belli edecek küçük bir kağıda yazılan not veya saçma da olsa kendi yaptığı el emeği onu hatırlatıcı bir madde, eğlenmek içn bir de arada bara gidelim be yavrucum başka ne isterim ki *
bir elin parmaklarını geçmeyecek eşlerdir. *
kızıl saçlı, beyaz tenli, 1.70 boyunda daha ne isteriz?
1,67 boyunda, esmer, ne istediğini bilen, gözleri keskin (bunu anlatmak mümkün değil), şakanın ve ciddiyetin yerini ayırt edebilen, bir sonraki cümlemin ne olacağını tahmin edebilen, her zaman konuşarak değil, bakışarak da anlaşabileceğim, mühendis ya da tıpçı kızdır. renkli gözlü olması tanrının bana sunduğu nimet olacaktır.
-1.70 den uzun olmasın,
-beyaz tenli olsun,
-saçları pembe olsun, (bu önemli madde)
-bir de canayakın olsun başka da bişey istemem.
hayalimdeki eş şu an mesajlaştığım insan, onun da hayalindeki benim. bir kaç hata yaptım mahvettim ama düzeltip tamamen açıklığa kavuşturacağız inanıyorum.
Kadin erkek farketmez, insan olsunda. *

(bkz: höst)
beni anlayacak ve kendini ifade edebilecek, tutarsız davranışlar sergilemeyecek, anlayışlı olacak, her haliyle uyumlu olup yanıma yakışacak bi eş. evet.
Beni onu sevdiğimden çok seven , her durumda beni anlayan , gerektiğinde sürprizler yapan , aslında seçme şansım olsa aklımda bir meslek var bir de o meslekte olmasını isterim. Ya da onların yapabileceklerini yapabilen biri olsun isterim. ( amma çok şey istiyormuşum bende )
(bkz: nefes alsın yeter) *
sempatik guzel basarili asi zarif rock ci besiktasli adiyla saniyla hayalimdeki kisiyi taniyorum sozluk ama cok uzagiz birbirimize ayni sehirde olmamiza ragmen... evlenecegim kisi ona en cok benzeyen kisi olacak muhtemelen.