bugün

birinci neden bir zamanlar sözlük 4 yazarla dönmez ya da sözlükte yapayalnız şeklinde başlıklar açarken şimdi en az 60 yazarı online görmek
ikinci neden günde 1000 entry olsun diye kastığımız günler aklıma geliyor da şimdilerde 2000 i zorlar olmuşuz
üçüncüsü o zamanlar sayımız az olunca birbirimizi yani herkes herkesi tanıyordu şimdi ise o online listde tanıdığım kişi sayısı 7-8 i geçmiyor
dördüncüsü sol menü bazen o kadar çabuk değişiyor ki entry ekle düğmesine basınca sol menüde başlık orta sıralarda oluyor. önceden açılan başlık saatlerce en üstte kalakalırdı.
beşincisi kim bilir bir 3 ay sonra ne olacağı...
sözlüğün ilk günlerini bilen ve bu son şeklini alıncaya dek sözlüğü takip eden biri için aslında o kadar da şaşırtıcı olmaması gereken durumdur bu. ben 2 kişiye söyledim, onlar 4 kişiye, onlar 8 kişiye böyle böyle patladı yazar sayısı. fakat önemli olan başlık, entry veya yazar sayısından çok "kalite"nin olması. du bakalım b gidişte yakında onu da görcez heralde..
(bkz: sözlüğe dürbünle bakmak)
(bkz: sözlüğe sözlük gözlüğü olmadan bakamamak)*
yazılmadan önce bakılması gereken başlıklar: sözlük - hayret - bakmak.
sözlüğün baş döndürücü gelişimi karşısında çok şaşırmak. heray yaşanılası durum.
bütün gün vakit bulamayıp sözlüğe giremedikten sonra gece sözlüğü açıp o gün girilen entry sayısını görünce vuku bulan hadise
+hayret isin var mı ?
-yok gayret buyur?
+abi gel bi sozluge bakalım ne dersin?
-tamam abi hadi bakalım.
anket başlıkları görünce "insanlar neleri merak ediyor hey yarabbim" cümlesi ile birlikte paylaşılan duygu...
(bkz: garip anne öğütleri)
(#229853)
(bkz: ha gayret 1000 yapacagiz)
bu başlığı ilk açtığımda * cidden sözlüğümüzün zamanla gelişmekte olduğunu farketmem ve bunu bir övgü vesilesi olarak görmemle birlikte, şimdilerde bakıyorum da dünyada o kadar gelişmeler oluyor, sol menüde tabiri caizse tık yok. kuzey kore kıtalararası füze denemeleri yapmış, ekonomide neler yaşanmış, gündemde neler var, tartışalım düşünelim okuyalım bir şeyler yapalım benim de bu konu ile ilgili fikrim var diyen eden tutan yok. bir kez daha sözlüğe hayretle bakıyorum. ***
*
gelecek de bir gün geçecek başlıgını açtığımda ve az once 180 küsür kişiyi online görünce sözlükte bana ait bu başlık bir anda bu anı beklermişcesine zonkladı kafamın içinde tatlı bir hatıra olarak. sözlüğün ilk dönemlerinden şu ana kadar olan gelişmeleri gördükçe nostalji değeri taşıyan şu entriler ve başlıklar hafif bir tebessümle yine bakmamı sağlıyor sözlüğe hayretle...
(#229813) bu entrye bakılıp yapılabilecek eylem.

(bkz: vay anam vay neler dönmüş serhat ya)
elimde büyüdün sözlük, daha 3 sene önce dünya ya gelsin, şimdi kocaman genç kız oldun bakışıdır.
hayatı kurallı yaşamak.bilmediğin ne kadar çok kelime olduğunu anlamak.
o zaman belkide bu kadar saçma başlık açılmayıp daha az ama daha kaiteli bilgi ortaya çıkıyordu.